Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademia Muzyczna ma 40 lat!

Redakcja
W środę (1 pażdziernika) podczas oficjalnej inauguracji roku akademickiego 2014/2015 oraz koncertu z okazji jubileuszu uczelni, prezydent Rafał Bruski nagrodził zasłużonych wykładowców.

Osoby wyróżnione Medalami Prezydenta Miasta Bydgoszczy z okazji obchodów 40-lecia działalności Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy:

Witold Osiński – profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Za twórcze działania na rzecz rozwoju Uczelni, zwłaszcza kształtowanie nowego kierunku studiów – reżyseria dźwięku. Absolwenci tego kierunku legitymują się także nagrodami na międzynarodowych konkursach filmowych i fonograficznych. W roku akademickim 2006/07 prowadził zajęcia na kierunku Jazz i muzyka estradowa w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach ze studentami studiów niestacjonarnych. Od listopada 2000 r. prodziekan, a od września 2005 r. dziekan Wydziału Reżyserii Dźwięku AMFC w Warszawie. Ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim (1982) oraz reżyserię dźwięku w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (1988). Po uzyskaniu w 1989 r. dyplomu magistra sztuki na Wydziale Reżyserii Dźwięku AMFC podjął pracę na uczelni jako asystent w klasie prof. Krystyny Diakon, kontynuatorki myśli estetycznej prof. Antoniego Karużasa, współzałożyciela Wydziału Reżyserii Dźwięku i twórcy polskiej szkoły fonograficznej. Przez szereg lat prowadził współpracę z różnymi teatrami w Warszawie oraz prywatnymi studiami nagraniowymi. Od 2000 r. stale współpracuje z Teatrem Muzycznym ROMA, gdzie reżyserował i realizował dźwięk w spektaklach: Miss Saigon, Grease, Musicale, ach te musicale, Cohen, Koty, Taniec wampirów, Akademia Pana Kleksa, Upiór w operze.

Marian Szukalski - profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Za twórcze działania na rzecz rozwoju uczelni, zwłaszcza kształtowanie nowego kierunku studiów – rżyseria dźwięku.  Absolwenci tego kierunku legitymują się także nagrodami na międzynarodowych konkursach filmowych i fonograficznych. Warsztaty z reżyserii dwięku, których pomysłodawca i kierownikiem artystycznym jest profesor Szukalski przyczyniają się także do integrowania środowisk artystycznych masta. Marian Szukalski, operator dźwięku w filmie fabularnym  i dokumentalnym, realizator dźwięku telewizyjnego, konsultant muzyczny í montażysta dźwięku; prof. Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz prof. Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Ukończył Wydział Reżyserii Dźwięku Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina

w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Prowadzi przedmiot kierunkowy reżyseria dźwięku w filmie i telewizji oraz przedmiot estetyka dźwięku W filmie na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki í Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Andrzej Lupa – profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Za twórcze działania na rzecz rozwoju Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, zwłaszcza kształtowanie nowego kierunku studiów – Reżyseria dźwięku. Zaangażowanie prof. Andrzeja Lupy W tworzenie i rozwijanie tego kierunku studiów sprawiło, że bydgoska uczelnia stała się ważnym ośrodkiem akademickim W kraju kształcącym specjalistów W tej dziedzinie. Są oni cenieni przez przemysł filmowy i fonograficzny. Absolwenci tego kierunku legitymują się także nagrodami na międzynarodowych konkursach filmowych i fonograficznych. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Jarosławiu (1969-73) i Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Rzeszowie (1969-1972). W 1978 r. ukończył studia na Wydziale Reżyserii Dźwięku Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej W Warszawie. Od 1978 r. został zatrudniony na stanowisku asystenta w PWSM, później Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Kwalifikacje II st. uzyskał w 1996 r. W latach 1996-1999 i 2004-2005 pełnił funkcję dziekana Wydziału Reżyserii Dźwięku warszawskiej uczelni. W latach 2000-2005 był kierownikiem Katedry Reżyserii Dźwięku. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina W Warszawie i W Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego W Bydgoszczy, gdzie prowadzi m. in. przedmioty: „Reżyseria muzyczna i „Fonograficzna analiza partytury”. Od 2006 r. jest kierownikiem Zakładu Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej Bydgoszczy. W latach 1980-1990 działał W P.P. ”Polskie Nagrania” jako operator dźwięku. W latach 1990-1996 był współwłaścicielem firmy fonograficznej „Classicord”, produkującej nagrania muzyki klasycznej. Obecnie wykonuje Wolny zawód.

W swoim dorobku posiada ponad 400 nagrań, zrealizowanych dla Wydawców polskich

i zagranicznych.

Akademia Muzyczna im Feliksa Nowowiejskiego Bydgoszczy powstała 1 października 1974 r. jako filia Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Usamodzielnienie uczelni nastąpiło 27 listopada 1979 roku, kiedy powołano do życia Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Bydgoszczy im. Feliksa Nowowiejskiego. Od 1 stycznia 1982 r. uczelnia stała się Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego. Pierwszym rektorem akademii był prof. Roman Suchecki (do 1987 r.). Kolejnymi rektorami byli: prof. Franciszek Woźniak (1987-1993), prof. dr Antoni Poszowski (1993-1999), prof. Jerzy Kaszuba (1999-2005), prof. Maria Murawska (2005-2012). Obecnie funkcję tę sprawuje prof.  Jerzy Kaszuba.

Akademia Muzyczna ma 40 lat!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Akademia Muzyczna ma 40 lat! - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na brodnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto