18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atrakcje turystyczne regionu kujawsko-pomorskiego: Bory Tucholskie [ZDJĘCIA]

www.visitkujawsko-pomorskie.pl
Atrakcje turystyczne regionu kujawsko-pomorskiego: Bory Tucholskie [ZDJĘCIA]
Atrakcje turystyczne regionu kujawsko-pomorskiego: Bory Tucholskie [ZDJĘCIA] www.visitkujawsko-pomorskie.pl
Atrakcje turystyczne regionu kujawsko-pomorskiego: Bory Tucholskie [ZDJĘCIA]. Bory Tucholskie to drugi co do wielkości kompleks leśny w Polsce. Jest to kraina o unikalnych walorach przyrodniczych i niepowtarzalnym pięknie krajobrazu. Bory są ostoją dla rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Atrakcje turystyczne regionu kujawsko-pomorskiego: Bory Tucholskie [ZDJĘCIA]

Dla ochrony najwartościowszej części Borów utworzono parki krajobrazowe: Tucholski, Wdecki, Zaborski. Warto odwiedzić położony w Wierzchlesie jeden z najstarszych w Europie rezerwatów – Cisy Staropolskie. Wśród licznych jezior największe i najbardziej znane to: Charzykowskie, Żurskie i Zalew Koronowski. Są one doskonałymi miejscami do uprawiania sportów wodnych. Znajduje się tu wiele ośrodków wypoczynkowych.

Zobacz także: Informator turystyczny regionu kujawsko-pomorskiego [ZDJĘCIA, ATRAKCJE]

Duże zróżnicowanie florystyczne wpływa na ogromna różnorodność grzybów. Okres wegetacyjny zaczyna się w Borach Tucholskich w pierwszych dniach kwietnia. W sprzyjających warunkach już od maja mogą pojawić się pierwsze grzyby jadalne. Latem zawsze jest sezon na gołąbki. Jednak najważniejsze , że charakterystyczna dla regionu jest długa i słoneczna jesień- pora na którą czekają wszyscy grzybiarze. Koniec sezonu wegetacyjnego przypada na pierwsze dni listopada. Leksykon grzybów w Borach Tucholskich znajdą Państwo tutaj.

Najpopularniejsze miejscowości turystyczne to: Charzykowy, Pieczyska, Raciąż, Sokole Kuźnica, Swornegacie, Tleń, Zamrzenica. Dużą atrakcją turystyczną jest rzeka Brda, która tworzy wraz z dopływami malowniczy szlak kajakowy, uznawany za jeden z ciekawszych w Europie.

Ze względu na duże skupisko jezior, Bory Tucholskie są rajem dla wędkarzy. Jesienią przyjeżdżają grzybiarze pewnych bogatych zbiorów. Na turystów czeka dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz obiekty sportowo - rekreacyjne.

To wymarzone miejsce dla amatorów wycieczek pieszych i rowerowych.

Dziewicza przyroda, krystalicznie czyste wody, różnorodność fauny i flory, urozmaicona oferta turystyczna, bogata kultura i tradycja , gościnność mieszkańców Borów Tucholskich to mocne atuty tego urokliwego zakątka Polski.

Fauna i flora Borów Tucholskich

W północno-zachodniej części Borów, najbardziej nienaruszonej pod względem przyrodniczym, utworzono Park Narodowy „Bory Tucholskie”. Centralną jego część zajmuje Struga Siedmiu Jezior (jeziora: Ostrowite, Zielone, Jeleń, Bełczak, Główka, Płęsno, Mielnica-Skrzynka).

Niezwykle ciekawa i efektowna zarazem, jest dobrze zachowana roślinność eko-systemów wodnych, bagiennych i torfowiskowych, gdzie występuje wiele gatunków o charakterze reliktowym.

W rejonie Borów Tucholskich zostały utworzone cztery parki krajobrazowe - Wdzydzki Park Krajobrazowy, Tucholski Park Krajobrazowy, Zaborski Park Krajobrazowy oraz ostatnio Wdecki Park Krajobrazowy

Leśne kompleksy Borów zdominowane są przez sosnę, jednak zachowały się także fragmenty lasów liściastych: łęgi, grądy, dąbrowy, buczyny i olsy. Osobliwością najwyższej rangi jest cis pospolity objęty ochrona gatunkową. Można go zobaczyć w rezerwatach: „Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego” w Wierzchlesie.

Bory Tucholskie wyróżniają się bogatą florą około 300 gatunków porostów. Wiele z nich to gatunki rzadkie i chronione, charakteryzujące się dużą wrażliwością na wszelkie zanieczyszczenia powietrza.

Osobliwością przyrodniczą Borów są także jeziora lobeliowe, czyli zbiorniki o kryształowo czystej wodzie, których nazwa pochodzi od występującej tam lobelii jeziornej - zimozielonej rośliny wodnej.

W Borach występuje ok. 140 różnych gatunków ptaków, z czego kilkanaście, takie jak: bocian czarny, gągoł, tracz nurogęś, bielik, kruk, kania ruda, żuraw, brodziec leśny, to gatunki zagrożone wyginięciem. Do najliczniej występujących ssaków należą: sarny, dziki, jelenie, jenoty, lisy, borsuki i kuny.

Ciekawe miejsca

Najpopularniejsze miejscowości turystyczne to: Charzykowy, Pieczyska, Raciąż, Sokole Kuźnica, Swornegacie, Tleń, Zamrzenica. W sezonie przyjeżdżają tu amatorzy kąpieli słonecznych i relaksu na piaszczystych plażach.

W Tucholi można obejrzeć pozostałości średniowiecznych murów miejskich, Stare Miasto w układzie przestrzennym z przełomu XIII/XIV wieku oraz Muzeum Borów Tucholskich, gdzie zgromadzono ciekawe eksponaty przyrody i folkloru borowiackiego.

Bardzo interesującym obiektem w Fojutowie jest wybudowany w 1843 roku akwedukt, gdzie krzyżują się dwie drogi wodne: Czerska Struga i płynący nad nią Wielki Kanał Brdy.

Niezwykłym miejscem jest także malowniczo położona między dwoma jeziorami wieś Krąg, w której zachował się drewniany zespół chałup z XIX wieku.

Oryginalne indiańskie eksponaty w postaci przedmiotów użytkowych, obrzędowych, broni oraz wyrobów artystycznych zgromadzono w Wymysłowie w Muzeum im. Sat-Okha.

Kultura

Na terenie Borów Tucholskich znajdują się różnego rodzaju instytucje kulturalne w których można obok eksponatów charakteryzujących region , jego historię- zwłaszcza zbiory poświęcone dziejom miasta i życiu dawnych mieszkańców terenów- znaleźć można tu szereg ciekawych informacji na temat fauny i flory borów. Oprócz wspomnianych ekspozycji, które mają charakter stały, odbywają się również wystawy lokalnych malarzy, rzeźbiarzy i hafciarek.

Muzeum Borów Tucholskich**
ul. Podgórna 3
89-500 Tuchola
tel. +48 52 334 21 89
[email protected]

Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00. W sezonie letnim również w soboty i niedziele w godz. 10:00 - 16:00.

Muzeum Sygnałów Myśliwskich

Budynek Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi
ul. Nowodworskiego 9-13
Informacje - Piotr Grzywacz
tel. +48 604 583 749
[email protected]

W skład ekspozycji wchodzą:
- kolekcja zabytkowych rogów myśliwskich,
- zapisy nutowe sygnałów myśliwskich historyczne i współczesne z całej Europy,
- odznaki i medale - pamiątki łowieckie (w tym głównie z konkursów sygnalistów myśliwskich).

Wystawa Kultury Indiańskiej im. Sat-Okha

tel. +48 52 334 32 19

Wystawę obejrzeć można w sezonie letnim w Wymysłowie koło Tucholi w gospodarstwie agroturystycznym Czesławy i Jana Kłodzińskich.

Wystawa narzędzi rzemieślniczych

Wystawę obejrzeć można w gospodarstwie Pana Edmunda Chmary w Bysławku. Mile widziane jest wcześniejsze zgłoszenie telefoniczne pod numer +48 52 334 95 26.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto