Do kwalifikacji mogą zostać wezwane osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej Do kwalifikacji mogą zostać wezwane osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej

Do kwalifikacji mogą zostać wezwane osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej. (© Marzena Bugala- Azarko/ zdjęcie ilustracyjne)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W marcu, w powiecie brodnickim przeprowadzone zostaną kwalifikacje wojskowe. Mieszkańcy powiatu nowomiejskiego staną przed komisją w marcu i kwietniu.

Kwalifikacje obejmą mężczyzn urodzonych w 1999 roku oraz w latach 1994-1998, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

W kwalifikacji wezmą udział również kobiety i mężczyźni urodzeni w latach 1997 i 1998, którzy w latach poprzednich zostali uznani przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności B).

- Ministerstwo poinformowało, że kwalifikacja wojskowa obejmie ponadto mężczyzn i kobiety urodzonych w latach 1998 i 1999, którzy w latach poprzednich zostali przez powiatowe komisje lekarskie uznani za czasowo niezdolnych do 
czynnej służby wojskowej (kat. B), a termin, na który orzeczona została wobec nich kategoria czasowej niezdolności do służ-by, upłynie po 28 kwietnia 2018 roku - informuje Maria Orysz-czak, rzecznik powiatu. Przypomina również, że MSWiA podało iż: - Kwalifikacja wojskowa obejmie też kobiety urodzone w latach 1994-1998, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/2018 kończą naukę w 
szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na innych kierunkach 
- m.in. psychologia, farmacja, pielęgniarstwo - jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Do kwalifikacji mogą zostać wezwane osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej.

W powiecie brodnickim Powiatowa Komisja Lekarska działać będzie w szkole CKZiU, przy ul. Karbowskiej od 5 do 29 marca.
Z kolei Powiatowa Komisja Lekarska w Nowym Mieście Lubawskim działać będzie w Zespole Szkół i. C.K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim, ul. 3 Maja 24 od 28 do 30 marca oraz od 4 do 20 kwietnia.

Każda osoba podlegająca obowiązkowi kwalifikacji wojskowej otrzyma od wójta lub burmistrza wezwanie imienne. W wezwaniu określony zostanie dokładny termin i miejsce, w którym należy się stawić oraz dokumenty, jakie należy ze sobą zabrać.


Info z Polski 8.02.2018


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!