Zimą najlepiej korzystać z lodowisk, miejsc wyznaczonych do jazdy na łyżwach, nartach Zimą najlepiej korzystać z lodowisk, miejsc wyznaczonych do jazdy na łyżwach, nartach

Zimą najlepiej korzystać z lodowisk, miejsc wyznaczonych do jazdy na łyżwach, nartach. (© Archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Widzisz zamarznięte jezioro i kusi cię żeby wjechać na nie autem? A może chcesz zrobić przyjemność dzieciom i zorganizować kulig? Pomyśl dobrze.

- Policja nie ma możliwości prawnych, aby karać kierowców za samą jazdę po tafli jeziora, ponieważ nie jest ona zabroniona. Funkcjonariusze mogą jednak korzystać z innych przepisów prawa - informuje Ludmiła Mroczkowska z nowomiejskiej policji.

Kierowca wjeżdżający na jezioro może być ukarany za to, że złamał zakaz wjazdu na plażę albo jechał przez las, park krajobrazowy czy rezerwat przyrody wbrew obowiązującemu zakazowi, o czym mówią przepisy Ustawy o ochronie przyrody. Żadna bowiem droga publiczna nie prowadzi bezpośrednio do samego jeziora.

Policjanci mogą w takim przypadku sięgnąć również do przepisów kodeksu karnego. - Jeśli kierowca swoją jazdą powoduje zagrożenie zdrowia lub życia innych osób może zostać ukarany karą więzienia do 5 lat. Ścigający się po lodzie kierowca może stwarzać niebezpieczeństwo dla pasażerów, ale także dla innych osób znajdujących się na lodzie, np. jeżdżących na łyżwach, czy wędkarzy - tłumaczy policjantka z KPP w Nowym Mieście.

Jak sytuacja wygląda jeśli chodzi o organizację kuligu? - Przepisy kodeksu drogowego zabraniają kierującemu m.in. „ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu”. Oznacza to, że nie wolno organizować kuligów ciągniętych przez samochód na drogach publicznych, drogach oznaczonych znakami strefach ruchu oraz w strefach zamieszkania. Warto przy tym pamiętać, że także część dróg polnych ma status dróg publicznych - tłumaczy policjantka.

Kierowca, który ciągnie samochodem kulig z sankami po drodze publicznej popełnia wykroczenia, za które grozi grzywna w wysokości do 500 zł. - Co więcej, zgodnie z taryfikatorem punktów karnych za „ciągnięcie za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu” zostanie mu przyznanych 5 pkt karnych. Kuligi mogą się więc odbywać z udziałem odpowiednio do tego przygotowanych koni i z dala od dróg publicznych - dodaje.

Ze względu na bezpieczeństwo osób poruszających się po zamarzniętych akwenach policjanci apelują, aby takie przypadki zgłaszać na policję dzwoniąc pod numer telefonu 112 lub 997. Taki telefon może zapobiec tragedii.


Szczyt motoryzacyjnej oszczędności? Koszt przejechania stu kilometrów tym autem to zaledwie... 8 złotych/TVN TURBO
Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: