Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszkowy okiem historyka. Nowa książka o historii żuławskiej wsi i jej pierwszych osadnikach po 1945 roku

DS
Na rynku wydawniczym ukazała się nowa pozycja dotycząca regionalizmu. To „Leszkowy w powiecie gdańskim. Historia wsi żuławskiej od XIV wieku”. Autorem jest historyk, nauczyciel w Szkole Podstawowej w Suchym Dębie - Tomasz Jagielski.

- Żuławy Gdańskie są obszarem pełnym cichych zakątków i nie tak łatwo zauważalnego piękna, które można przegapić podczas pobieżnego zwiedzania - mówi Tomasz Jagielski. - Oko wędrowca ucieszą pojedyncze zabytkowe domy oraz malownicze wsie ze starymi, pięknymi kościółkami. Jedną z takich osad jest wieś Leszkowy, położona trochę na uboczu od głównych traktów i szlaków turystycznych.

To jej poświęcone jest dzieło autora. Jak w soczewce na przykładzie wsi Leszkowy można dostrzec dzieje Żuław Gdańskich. Słowiańska wieś, rozbudowa w czasach krzyżackich, zmagająca się z wylewami Wisły, atakami wrogich wojsk i codziennymi ludzkimi problemami.

- Inspiracją do powstania tej książeczki był Krzysztof Gryner z Gdańskiego Kantoru Edytorskiego i jego wujek Edmund Niedźwiecki - mówi Tomasz Jagielski.

- Przyjechał z rodzicami na Żuławy Gdańskie w 1946 roku. Jego ojciec zajmował się remontem, a potem obsługą pompy wodnej nr 35 położonej przy kanale we wsi Leszkowy. Zapamiętał, że wieś wyglądała dobrze, budynki nie były zniszczone. Dużych gburskich gospodarstw powyżej 50 ha zachowało się sześć i kilka mniejszych. Kościół wyposażony był w ołtarz, dywany i inne wyposażenie. Podobnie jak jego rodzina nowi osadnicy pochodzili z lubelskiego i kieleckiego. W szybkim tempie przybywało mieszkańców, a zwłaszcza dzieci. Mali mieszkańcy wsi bawili się nad Wisłą i niewypałami, których dużo zostało po wojnie.

Zobacz także Spotkanie młodzieży z ZSOiO w Pruszczu Gdańskim z historykiem

Nowi osadnicy starali się zaadoptować do nowych warunków ich wnuki i kolejne pokolenia odkrywają ziemię swoich przodków, a także dalsze losy osad żuławskich. Warto poznać dzieje wsi żuławskiej Leszkowy, a także samodzielnie podczas pieszych i rowerowych podróży odkryć uroki tej krainy - dodaje historyk.

Więcej o nowych osadnikach po 1945 roku w Echu Pruszcza Gdańskiego 11 maja.
moje widea

Zobacz pokaz walki kendo podczas majówki w Faktorii:

Zobacz: Czym się kierowac przy wyborze psa

Zobacz: Przedstawienie młodzieży z OREW Pruszcz Gdański "Królewna i herbatnik"

Zobacz Alternatywne Targi Kultury Motocyklowej Custom Days w Przywidzu

Zobacz Robert Janowski w pruszczańskiej bibliotece

Zobacz odsłonięcie ławeczek prof. Szymona Pawłowskiego i dyrektor Marii Dowgiert w Parku z Gruszą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto