Zajęcia Mobilnej Akademii Młodych Orłów są bardzo ciekawe Zajęcia Mobilnej Akademii Młodych Orłów są bardzo ciekawe

Zajęcia Mobilnej Akademii Młodych Orłów są bardzo ciekawe (© Łukasz Szalkowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Mobilna Akademia Młodych Orłów to kolejny projekt Polskiego Związku Piłki Nożnej. Tym razem dedykowany dla trenerów i młodych adeptów futbolu z mniejszych miejscowości. Od czerwca projekt jest realizowany w regionie kujawsko-pomorskim. Uczestniczyliśmy w jednych takich zajęciach, które ostatnio odbyły się w Chełmży.

- Przeprowadzamy szkolenia dla trenerów i treningi dla dzieci w powiatach - tłumaczy ideę Mariusz Modracki, jeden z dwóch trenerów odpowiedzialnych za projekt w województwie kujawsko - pomorskim. - Zaplanowaliśmy pięć szkoleń w ciągu roku. Każde z nich składa się z wykładu i części praktycznej. W niej jest trening, a potem gra selekcyjna. Prowadzimy zajęcia w grupie młodzików czyli poniżej trzynastego roku życia oraz orlików czyli tych, którzy nie skończyli jeszcze jedenastu lat - wyjaśnia.

Selekcja na wykłady i zajęcia odbywa się w prosty sposób. PZPN stworzył bazę danych wszystkich trenerów i z niej korzystają wykładowcy z MAMO. Informują wcześniej o terminie i miejscu wykładów i zajęć. A dzień przed każdy z trenerów otrzymuje informację SMS o spotkaniu.

Akademia Młodych Orłów to projekt stacjonarny realizowany w dużych miastach, dlatego PZPN zdecydował się na stworzenie kolejnego, tym razem dedykowanego dla trenerów pracujących w małych miejscowościach oraz dla trenowanych przez nich dzieci. To właśnie do nich dojeżdżają trenerzy, którzy tworzą załogę Mobilnej Akademii Młodych Orłów.

Kolejne spotkanie z cyklu odbyło się w Chełmży. Tematem wykładu były:„Filary szkolenia dzieci i młodzieży”. Zajęcia prowadzone są w ciekawy sposób z udziałem multimediów. Poszczególne ćwiczenia pokazywane są za pomocą specjalnych filmów. Dodatkowo każdy z trenerów otrzymuje specjalistyczne wydawnictwa dotyczące szkolenia dzieci i młodzieży. To jest kompedium wiedzy nie tylko typowo piłkarskiej, ale także pedagogicznej i wychowawczej. Można się też dowiedzieć na przykład jak zaplanować jadłospis dla młodego piłkarza.

Trener Modracki wyjaśnia jak wiele w szkoleniu dzieci i młodzieży zależy od odpowiedniej mentalność. Jej ważnymi składnikami są: kreatywność, intensywność, szczegółowość, indywidualizacja i edukacja. Wyjaśnia, że każdy z tych czynników ma swoje składowe, które trzeba odpowiednio pielęgnować w każdym młodym piłkarzu.

Opowiada o jakie są cechy dobrego trenera. - Trzeba mieć pasję w tym co się robi, oczywiście dysponować odpowiednią wiedzą, mieć właściwy plan, być konsekwentnym oraz cierpliwym - wymienia. Także podaje jakie cechy trzeba spełnić, by przeprowadzić dobry trening.

- Zależy mi, by nie tworzyć bariery między mną wykładowcą a pozostałymi trenerami - mówi Modracki. - Staram się prowadzić dialog i pytać o ich zdanie. Nie chodzi o to, by przyjechał trener i powiedział swoje, a pozostali mają tylko słuchać - dodaje.
I tak w istocie się dzieje, bo poszczególne ćwiczenia czy zagadnienia wykładu są szeroko dyskutowane.

Po części teoretycznej czas na zajęcia praktyczne, które prowadzi Krzysztof Jabłoński.

- Mamy kilka rzeczy do zrealizowania - mówi. - Pokażemy kilka ćwiczeń koordynacyjnych. Poćwiczymy grę na utrzymanie piłki. Będziemy udoskonalać grę w ataku pozycyjnym, będą gry zadaniowe ośmiu na czterech z wymianą czterech, pięciu podań zakończone strzałem. To będą zajęcia dla młodzików. Z kolei dla orlików przeprowadzimy grę selekcyjną - wyjaśnia tematykę zajęć trenerom i po chwili zaczyna zajęcia z chłopcami. Ci uważnie słuchają i potem starają się wykonywać polecenia.
- Pamiętajcie, że zwracamy dużą uwagę na jakość i dokładność podań - podkreśla, a chłopcy kiwają z uwagą głowami.

Każde ćwiczenie przeprowadzane jest szybko i dynamicznie, tak że żaden z uczestników się nie nudzi. Jednak wszyscy czekali na grę, bo na razie to ich najbardziej kręci, bo lubią rywalizację i mecze. Prawie dwie godziny zajęć w hali mijają bardzo szybko.

- Takie programy to jest duża pomoc dla trenerów z mniejszych miejscowości - przyznaje Rafał Lewandowski z Akademii Futbolu Gol Chełmża. - Mamy dostęp do różnych programów dotyczących szkolenia dzieci i młodzieży. Poza tym każde zajęcia prowadzone przez trenerów z MAMO są bardzo ciekawe i pomocne, dla nas i dla chłopców - dodaje.

Młodzi piłkarze potwierdzają słowa swojego trenera i pytają: ...kiedy będzie następny trening.

Sport

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!