MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Otwarty MPK we Wrocławiu. Jeden dzień dwie zajezdnie, piknik rodzinny dla każdego.

Tomasz Pawlak
Tomasz Pawlak
Zachęcamy do udziału w największej dorocznej imprezie MPK Wrocław - Dnia Otwartego. To wyjątkowa okazja, aby zgłębić tajniki zajezdni, gdzie autobusy i tramwaje odpoczywają, są naprawiane i pielęgnowane.
Zachęcamy do udziału w największej dorocznej imprezie MPK Wrocław - Dnia Otwartego. To wyjątkowa okazja, aby zgłębić tajniki zajezdni, gdzie autobusy i tramwaje odpoczywają, są naprawiane i pielęgnowane. Jarosław Jakubczak
Zachęcamy do udziału w największej dorocznej imprezie MPK Wrocław - Dnia Otwartego. To wyjątkowa okazja, aby zgłębić tajniki zajezdni, gdzie autobusy i tramwaje odpoczywają, są naprawiane i pielęgnowane. Nawet ci, którym komunikacja miejska nie jest najbliższa, znajdą coś dla siebie.

Największą atrakcją każdej edycji jest możliwość samodzielnego prowadzenia tramwaju. Zainteresowanie jest tak duże, że czasami trzeba liczyć się z chwilą oczekiwania. Tak będzie zapewne i w tym roku, ale warto!
Dzień Otwarty MPK, dwie zajezdnie

Jeden dzień, dwie zajezdnie

Zapraszamy na wydarzenie Dnia Otwartego MPK, podczas którego otwarte zostaną dwie zajezdnie — tramwajowa i autobusowa. Oprócz możliwości zwiedzenia obu obiektów przygotowano wiele atrakcji, z których większość jest adresowana do dzieci. Na terenie imprezy znajdą się dmuchańce, konkursy oraz różnorodne zabawy. Nie zabraknie również food trucków oferujących przekąski.

Zajezdnia Tramwajowa Gaj, mieszcząca się przy skrzyżowaniu ulic Ślężnej i Kamiennej (ul. Kamienna 74), otworzy swoje drzwi o godzinie 11. Po odwiedzeniu tej lokalizacji można będzie udać się do Zajezdni Autobusowej Obornicka, aby bliżej poznać pracę kierowców i obsługi technicznej autobusów.

Tak było w zeszłym roku, obejrzyj naszą galerię zdjęć.

Zachęcamy do udziału w największej dorocznej imprezie MPK Wrocław - Dnia Otwartego. To wyjątkowa okazja, aby zgłębić tajniki zajezdni, gdzie autobusy i tramwaje odpoczywają, są naprawiane i pielęgnowane.

Dzień Otwarty MPK we Wrocławiu. Jeden dzień dwie zajezdnie, ...

Podczas Dnia Otwartego MPK, który odbędzie się 25 maja, przewidziane są liczne atrakcje:

  • - wystawa zabytkowego i nowoczesnego taboru,
  • - przejazdy tramwajem i autobusem,
  • - wycieczki tramwajem z przewodnikiem,
  • - karuzela i dmuchańce,
  • - park linowy,
  • - strefa maluszka,
  • - występy artystyczne,
  • - animacje i gry dla całej rodziny,
  • - gra terenowa z nagrodami,
  • - strefa kucyków/hobby horse,
  • - strefa wyzwań sportowych,
  • - zielona strefa odpoczynku i food truck,
  • - pokaz pojazdów służb mundurowych,
  • - zajęcia edukacyjne i kreatywne.

Kilka słów o historii

Historia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu sięga końca XIX wieku, kiedy to rozpoczęto eksploatację tramwajów konnych. Pierwsza linia tramwajowa uruchomiona została w 1877 roku i prowadziła z Rynku do Dworca Głównego. W 1894 roku uruchomiono tramwaje elektryczne, co stało się znaczącym krokiem w rozwoju komunikacji miejskiej.

W okresie międzywojennym MPK Wrocław rozbudowywało sieć tramwajową i autobusową, aby sprostać rosnącym potrzebom mieszkańców. Po II wojnie światowej komunikacja miejska była odbudowywana, a w latach 60. i 70. XX wieku przeprowadzono modernizację taboru i rozbudowano sieć tramwajową. W 1970 roku otwarto pierwszą zajezdnię tramwajową na Gaju.

W latach 90. i na początku XXI wieku MPK Wrocław kontynuowało modernizację taboru, wprowadzając nowoczesne tramwaje i autobusy. W tym czasie również zainwestowano w rozbudowę infrastruktury oraz w systemy zarządzania ruchem i biletowe.

Obecnie MPK Wrocław jest kluczowym elementem transportu publicznego we Wrocławiu, obsługującym sieć tramwajową, autobusową. Firma stale dostosowuje swoje usługi do potrzeb mieszkańców, wprowadzając nowe technologie i rozwijając infrastrukturę transportową miasta.

Czy we Wrocławiu kursowały trolejbusy?

Tak, we Wrocławiu funkcjonowały trolejbusy. Historia trolejbusów we Wrocławiu sięga lat powojennych XX wieku. Pierwsza linia trolejbusowa została uruchomiona w 1948 roku. Trolejbusy były eksploatowane jako część miejskiego transportu publicznego, równolegle z tramwajami i autobusami.

Trolejbusy korzystają z zasilania elektrycznego poprzez przewody nad siecią trakcyjną, co pozwala na eksploatację pojazdów bez emisji spalin bezpośrednio na ulicach miasta. Wrocław miał sieć trolejbusową, która obejmowała kilka linii, obsługiwanych przez specjalne pojazdy wyposażone w pantografy do zasilania.

Jednakże, z czasem, podobnie jak w innych miastach w Polsce i na świecie, niektóre linie trolejbusowe zostały zlikwidowane lub zastąpione przez autobusy. Wrocław do dzisiaj posiada jedną z największych sieci tramwajową w Polsce, a trolejbusy są jednym z elementów historii jego transportu publicznego.

Zachęcamy do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu, które obfituje w atrakcje dla wszystkich członków rodziny!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Q&A KATARZYNA DOWBOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto