MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe przydrożne kapliczki i krzyże. Perełki polskiego krajobrazu. Zobacz zdjęcia

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W całej Polsce można spotkać wiele ciekawych przydrożnych kapliczek oraz krzyży. Zwracają uwagę również osób niewierzących. W maju są pięknie dekorowane. Zobacz galerię perełek polskiego krajobrazu.

Przydrożne kapliczki i krzyże to "perełki" polskiego krajobrazu. Nie brakuje ich w na Kujawach. Każda z nich ma swoją niezwykłą historię i fundatora.

Perełki polskiego krajobrazu

Stawiane były nie tylko w miejscach bitew, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, po zakończeniu I i II wojny światowej, ale także w miejscu objawień lub na skrzyżowaniu dróg. Upamiętniały ważne wydarzenia religijne, historyczne, ale i rodzinne. Często budowane były w podziękowaniu za otrzymane łaski. Wznoszone je także w określonej intencji.

Przydrożne krzyże i kapliczki są wyrazem wiary naszych przodków. Niektóre stoją od ponad stu lat. Niestety wiele zostało zniszczonych przez Niemców w czasie okupacji. Po zakończeniu II wojny światowej niektóre miejscowa ludność odbudowała.

Nabożeństwa majowe przy przydrożnych kapliczkach

Maj to szczególny miesiąc, poświęcony w Kościele katolickim Matce Boskiej.

Często nabożeństwa majowe odprawiane są nie w kościele, a właśnie przy kapliczkach, które są pięknie ozdobione kwiatami i gałązkami. Ojcem nabożeństw majowych jest jezuita o. Ansolani, żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku w Neapolu.

Organizował on specjalne koncerty pieśni maryjnych, które kończył uroczystym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Natomiast jezuita, o. Muzzarelli jest wielkim propagatorem tej formy czci Matki Bożej. W 1787 r. wydał specjalną broszurkę, którą rozesłał do wszystkich włoskich biskupów.

W Polsce pierwsze nabożeństwa majowe odnotowano w 1838 r. przez jezuitów w Tarnopolu. Już około 1850 r. odprawiane już były w wielu miastach i kościołach w kraju.

Historia przydrożnych kapliczek

Kapliczki, niechrześcijańskie, stawiano już w starożytnej Grecji. W powieści Longosa wspomina się o figurze poświęconej Dionizosowi. W Rzymie natomiast kapliczki ustawiano przy każdym większym skrzyżowaniu dróg, ale także ku czci Cezarowi i Augustowi.

Zobacz zdjęcia kapliczek z Kujaw

Niezwykłe przydrożne krzyże i kapliczki. Perły polskiego krajobrazu

Niezwykłe przydrożne kapliczki i krzyże. Perełki polskiego k...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niezwykłe przydrożne kapliczki i krzyże. Perełki polskiego krajobrazu. Zobacz zdjęcia - Aleksandrów Kujawski Nasze Miasto

Wróć na brodnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto