Toruń Maraton już po raz 40. Zobaczcie zdjęcia biegaczy ze startu i trasy!

Joachim Przybył
W niedzielny poranek na starcie pod pomnikiem Kopernika stanęło blisko tysiąc biegaczy. Piotr Lampkowski
Maraton Toruń przebiegł ulicami miasta już 40 raz! Teraz biegacze wystartowali spod pomnika Kopernika na Rynku Staromiejskim i naszego fotoreportera nie mogło tam zabraknąć. Mamy dla Was dużo zdjęć ze startu i trasy, Biegliście w 40. Toruń Maraton? Poszukajcie się na zdjęciach!

W niedzielny poranek na starcie pod pomnikiem Kopernika na Rynku Staromiejskim stanęło blisko tysiąc biegaczy. Pogoda może dopisała, ale humory jak bardziej. Tak wyglądał 40. Toruń Maraton na starcie i trasie - poszukajcie na zdjęciach siebie i znajomych!

Weekend z Maratonem rozpoczął się w sobotę. Zaplanowano wówczas zwiedzanie miasta, spotkanie z lekkoatletką Anną Matuszewicz, wykład na temat zapobiegania kontuzjom oraz biegi dla dzieci na Motoarenie. W niedzielę zaplanowano trzy duże imprezy biegowe w mieście: start do półmaratonu o godz. 8.30 przy Motoarenie, do biegu na dystansie 5 km przy CH Plaza o 8.40, a Toruń Maraton ruszył o godz. 9.00 spod pomnika Kopernika na Rynku Staromiejskim.

Toruń Maraton. Mamy zdjęcia z biegu 22. października. Tak było na starcie i na mecie

Trasa Toruń Maratonu została tak wyznaczona, aby specjalnie nie utrudniać życia kierowcom. Biegacze ruszyli o godz. 9.00 spod pomnika Kopernika na Rynku Staromiejskim w trzech falach na podstawie rekordów życiowych. Trasa wiodła w stronę Różanej, potem w lewo w Piekary, ulicą Kopernika i pod mostem w kierunku Bydgoskiego Przedmieścia.

Maraton Toruński jeden z najstarszych w Polsce. Zobaczcie zdjęcia z 40 edycji biegu

Maraton Toruński należy do najstarszych biegów na tym dystansie w Polsce. Pierwszy odbył się już 15 czerwca 1924 roku. Trasa wówczas wiodła z Plutowa pod Chełmnem przez Unisław do Torunia. Na starcie stanęło dziesięciu biegaczy, a najszybszy na mecie na Placu Teatralnym pojawił się chorąży Edward Kwitowski z 4 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej z Inowrocławia z czasem 2:45.20.

Tegoroczny Toruń Maraton zostanie rozegrany po raz 40. W tym czasie kilka razy zmieniała się trasa, początkowo Toruń- Chełmno, przez trzy lata biegacze rywalizowali na trasie Toruń - Bydgoszcz, a w ostatnich latach start i meta znajdują się w Toruniu. Z tego powodu trudno mówić o rekordzie trasy. Najszybciej Maraton Toruń pokonał w 1994 roku na trasie Toruń - Chełmno Janusz Wójcik w świetnym czasie 2:13:55.

40. Toruń Maraton. Dlaczego warto regularnie biegać?