Astronomiczne dotacje dla artystów od rządu. 2 mln zł dla Miuosha, 200 tys. dla Kupichy i Rojka. Kto jeszcze dostanie wsparcie?

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec

Wideo

Udostępnij:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało listę artystów i jednostek kultury, które otrzymają finansową pomoc w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Poznaliśmy wreszcie kryteria wyboru. Z woj. śląskiego są m.in. Golec Fabryka Sp. z o.o., Miuosh, Sebastian Riedel, Piotr Kupicha, Opera Śląska w Bytomiu, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego Filharmonia Śląska i Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny. Wsparcie dostaną też m.in. zespół Bajm, Wojciech Mazolewski, Kamil Bednarek, Małgorzata Foremniak, Rafał Królikowski i Julia Pietrucha. Taki był plan, bo w niedzielę, 15 listopada, MKDNiS wydało komunikat o wstrzymaniu wypłat z Funduszu Wsparcia Kultury. Szef resortu, Piotr Gliński, zapowiada też ponowną weryfikację listy beneficjentów.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wstrzymuje wypłaty z Funduszu Wsparcia Kultury. Szef resortu, Piotr Gliński, zapowiada też ponowną weryfikację listy beneficjentów. To efekt lawiny niezadowolenia, jaka przelała się w Polsce po opublikowaniu listy artystów z dotacjami.

- W związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat przyznanych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego  postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków FWK i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji – podał w niedzielę, 15 listopada, resort kultury.

Artyści oraz jednostki kultury z powodu pandemii i wprowadzonych obostrzeń – podobnie jak przedstawiciele innych branż - zostali postawieni w trudnej sytuacji – nie mogą świadczyć swoich usług, bo koncerty, spektakle i inne widowiska są odwołane. We wrześniu został jednak utworzony Fundusz Wsparcia Kultury (jego budżet wyniósł 400 mln zł), z którego artyści i instytucje prowadzące działalność kulturalną – teatralną, muzyczną lub taneczną mogły starać się o finansową pomoc.

ZOBACZ, KTO OTRZYMA PIENIĄDZE W RAMACH POMOCY DLA ARTYSTÓW

Zainteresowanie było duże – o dofinansowanie z tego funduszu starało się 2246 podmiotów. Jak informują przedstawiciele ministerstwa ocenie merytorycznej zostały poddane 2064 prawidłowo wypełnione i złożone wnioski. I tyle właśnie podmiotów otrzyma finansowe wsparcie.

Nie przeocz

Wśród nich są m.in. artyści i jednostki kultury z woj. śląskiego

 • Miuosh (2 000 000 zł)
 • Golec Fabryka Sp. z o.o (1 894 670 zł)
 • KINDLA MUSIC Marcin Kindla (664 500 zł)
 • Sebastian Riedel (180 tys. zł),
 • Piotr Kupicha (232 068 zł),
 • Opera Śląska w Bytomiu (817 649 zł)
 • Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (246 144 zł)
 • Teatr Korez Mirosław Neinert (734 116 zł)
 • Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego (1 385 237 zł)
 • Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego (1 408 593 zł)
 • Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana (326 171 zł)
 • Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny (1 597 872 zł)
 • Fundacja Wspierania Talentów Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Włóczykije z Bielska-Białej (16 320 zł)
 • Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej (70 tys. zł)
 • Teatr Mały w Tychach (135 000 zł)
 • ŚLĄSKA AGENCJA REKLAMY I MARKETINGU (607 900 zł)
 • FILHARMONIA ZABRZAŃSKA (114 296 zł)
 • Otto Piloto Media Artur Rojek (216 340 zł)

Musisz to wiedzieć

Dofinansowanie otrzymali także znani muzycy i aktorzy

 • Bayer Full - (łącznie 550 000 zł)
 • Wojciech Mazolewski QALITY (444 469 zł)
 • BRACIA Piotr Cugowski (121 903 zł)
 • BAJM (613 500 zł)
 • JS MUSIC JUSTYNA STECZKOWSKA (179 986 zł)
 • Julia Pietrucha (110 537 zł)
 • Kamil Bednarek (500 tys. zł)
 • Małgorzata Foremniak (77 270 zł)
 • MARCIN KYDRYŃSKI SIESTA (158 000 zł)
 • Rafał Królikowski (88 287 zł)

W komunikacie Ministerstwa Kultury znajdujemy informację, że proces przyznawania środków został przeprowadzony w oparciu o poprawność złożonego wniosku oraz danych finansowych poszczególnych instytucji. Wysokość rekompensaty była obliczana na podstawie danych księgowych i statystycznych za rok 2019.

Jak obliczono pieniądze dla artystów?

Oto zasady. Kluczowe kryteria dotacji dla artystów dotyczyły

 1. spadku przychodów instytucji/przedsiębiorcy 2020 vs. 2019
 2. liczby zatrudnionych osób
 3. liczby odwołanych imprez/wydarzeń artystycznych
 4. wpływu dofinansowania na lokalną społeczność
 5. udziału przychodów z muzyki tańca i teatru w ogólnych przychodach (w odniesieniu do przedsiębiorców)
 6. zadłużenia przedsiębiorców spowodowanego pandemią.

Instytucje ubiegające się o dofinansowanie zobligowane były do odliczenia dotychczasowego wsparcia udzielonego ze strony państwa.

Jak informują przedstawiciele ministerstwa, pieniądze z FWK zostaną wykorzystane m.in. na zapewnienie ciągłości działalności artystycznej i utrzymanie miejsc pracy. Zgodnie z rozporządzeniem, wsparcie finansowe jest przeznaczone na działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca, w tym polegającą na świadczeniu usług wspomagających tę działalność przez organizację zaplecza technicznego, na finansowanie lub refinansowanie wydatków ponoszonych w okresie od dnia 12 marca do dnia 31 grudnia 2020 r.

- Powołanie i uruchomienie Funduszu Wsparcia Kultury było bardzo wyczekiwane przez środowisko. Ze względów epidemicznych czas nie był naszym sprzymierzeńcem, działaliśmy pod jego dużą presją i wiedzieliśmy o tym. Dlatego tym bardziej cieszę się, że cały proces - w tym proces legislacyjny - udało się przeprowadzić w tak szybkim tempie. Pozostał nam ostatni i zarazem najważniejszy krok: wypłata świadczeń - podkreśla wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński.

Zobacz koniecznie

Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego zwraca uwagę, że epidemia postawiła w niezwykle trudnej sytuacji ludzi kultury nie tylko w Polsce.

- Ten problem nie respektuje zamykania granic. Dziś ma oczywisty wpływ na sytuację materialną osób pracujących „w” i „dla” kultury, ale nie tylko na nią. Często zwracamy uwagę, że tracąc zajęcie, traci się możliwość zarobku. Rzadko mówimy natomiast o tym, że traci się także możliwość działania, tworzenia, co w aktywności artystycznej jest niezwykle ważne. I tu także widzę wielkie znaczenie Funduszu Wsparcia Kultury oraz wartość, nie tylko materialną, tych środków – podkreśla Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.

Nagła zmian adecyzji ministerstwa

Ministerstwo w specjalnym komunikacie w niedzielę przypomina, że rekompensaty z Funduszu Wsparcia Kultury – a łącznie to 400 mln zł – obejmuję do ok. 40/50 proc. udokumentowanych strat (pomniejszonych o wcześniej otrzymane wsparcie antycovidowe) w okresie od marca do grudnia 2020 r. 

- Są to więc rekompensaty za prawie roczne zamrożenie działalności, których celem jest wsparcie ważnego sektora polskiej gospodarki w obliczu bankructwa. Pamiętajmy, że kultura była tą gałęzią gospodarki, która jako pierwsza została zamrożona i jako ostatnia jest "odmrażana". Dzięki środkom z Funduszu Wsparcia Kultury, firmy i instytucje (a nie celebryci) będą mogły przetrwać także na początku przyszłego roku, do czasu pojawienia się szczepionki i odmrożenia gospodarki. Warto przy tym podkreślić, że w obszarze kultury powrót do równowagi będzie trudniejszych niż w sektorach gospodarki, które realizują bardziej elementarne codzienne potrzeby społeczne – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie Ministerstwa Kultury.

I dalej: „Ciężko doświadczony przez pandemię sektor kultury nie miał dotychczas przeznaczonego dla niego specjalnego programu wsparcia, jak sektor turystyczny czy transportowy. Fundusz Wsparcia Kultury jest właśnie takim programem. Dla gospodarki i przedsiębiorstw działających w kulturze, dla dziesiątków tysięcy zwykłych ludzi i ich rodzin”.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Materiał oryginalny: Astronomiczne dotacje dla artystów od rządu. 2 mln zł dla Miuosha, 200 tys. dla Kupichy i Rojka. Kto jeszcze dostanie wsparcie? - Dziennik Zachodni

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie