Biblioteki, muzea, orliki - mogą być ponownie otwarte. Jak to wygląda w powiecie brodnickim?

Katarzyna Pomianowska
Katarzyna Pomianowska
W powiecie brodnickim: biblioteki, domy kultury i muzea były nieczynne od połowy marca. Od poniedziałku, 4 maja (zgodnie z nowymi wytycznymi) obiekty te (podobnie jak orliki) mogą być otwarte. Jak wygląda sytuacja? Które obiekty są już czynne?

- Ostateczną decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania instytucji oraz procedurach związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym - czytamy w informacji zamieszczonej na stronie MKiDN.

Ponowne otwarcie żłobków i przedszkoli w pow. brodnickim

Jak przypominają urzędnicy z brodnickiego magistratu (organ nadzorujący) - ministerstwo przygotowało szereg wytycznych mających zmniejszyć ryzyko zakażeń koronawirusem.

- Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa, otwieranie instytucji powinno przebiegać w trzech fazach, a dopiero ostatnia obejmować ma udostępnianie zbiorów zwiedzającym. Wcześniej placówki powinny m.in. wyposażyć miejsca kontaktu z publicznością w dodatkowe zabezpieczenia, w tym plastikowe przegrody, przeorganizować pracę tak, by pracownicy zachowywali dystans i mogli pracować w systemie zmianowym, dokonać przeglądu i serwisu systemów wentylacyjnych - czytamy na brodnica.pl

Wymaga to zarówno czasu, jak dodatkowych środków.

- Dyrektorzy instytucji kultury zostali zobligowani do przygotowania nowych regulaminów funkcjonowania ich instytucji w dobie koronawirusa, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa. Kiedy muzeum i biblioteka będą właściwie przygotowane, zgodę na ich otwarcie dla mieszkańców wyda Burmistrz Brodnicy i Sanepid - informuje Krzysztof Hekert zastępca burmistrza.

- Najpierw będziemy udostępniać zwiedzającym te części muzeum, które najłatwiej jest zabezpieczyć i uruchomimy działanie biblioteki na ul. Zamkowej. O dacie otwarcia tych instytucji dla mieszkańców poinformujemy wkrótce.

OSiR Brodnica informuje...

- Zgodnie z wytycznymi rządu od poniedziałku, 4 maja, OSiR Brodnica wznawia funkcjonowanie i otwiera się na mieszkańców Brodnicy - informuje Dyrektor OSiR w Brodnicy, Maciej Rżeński.

W pierwszej kolejności brodniczanie będą mogli korzystać z bieżni lekkoatletycznej oraz boiska syntetycznego. 9 maja uruchomione zostaną korty tenisowe.

- Z uwagi na zaistniałą sytuację, a także rekomendacje Ministerstwa Sportu, zmuszeni jesteśmy do wprowadzenia zasad bezpieczeństwa i ograniczeń, zarówno dla pracowników OSiR w Brodnicy, jak i dla Was, naszych klientów. Obowiązują one do odwołania. W tym trudnym czasie będziemy zmuszeni do weryfikacji ich respektowania, a w skrajnych przypadkach do żądania opuszczenia obiektu przez osoby, które nie przestrzegają zaleceń. Pamiętajcie, że trzymanie się zasad ma na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. Bardzo dziękujemy za zrozumienie i uszanowanie wytycznych - podkreśla Maciej Rżeński.

U dołu strony znajdziecie ważne informacje dot. zasad korzystania z obiektów OSiR w Brodnicy.
Gmina Świedziebnia
Od poniedziałku 4 maja br. w Gminie Świedziebnia otwarty będzie kompleks boisk sportowych "Moje boisko - Orlik 2012" w Świedziebni.

Jak informują urzędnicy...
Na obiekcie obowiązują następujące zasady bezpieczeństwa:

zachowanie dystansu społecznego,
obowiązek zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy),
ograniczona liczba osób maksymalnie do 6 osób,
weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),
brak możliwość korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu. *

- Ponadto informujemy, że place zabaw dla dzieci pozostają zamknięte do odwołania - przypominają pracownicy gminy.

O godzinach i dniach funkcjonowania bibliotek w gm. Świedziebnia dowiecie się zaglądając do naszej galerii (informacja na załączonym zdjęciu).

Gmina Brodnica
Od poniedziałku 4 maja br. w Gminie Brodnica otwarte będą gminne boiska sportowe (w tym Orlik w Szczuce).

- W trosce o bezpieczeństwo osób korzystających prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie ogłoszonych zasad związanych z maksymalnie dopuszczoną liczbą osób przebywających jednorazowo ze sobą na boisku, tj. do 6 osób łącznie - informuje Adam Zalewski, Wójt Gminy Brodnica

i dodaje: - Jednocześnie informujemy, że place zabaw dla dzieci pozostają zamknięte do odwołania.

Gmina Bobrowo
- W związku z wprowadzeniem drugiego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19, informuję, że od 6 maja na terenie Gminy Bobrowo zostaną otwarte: klub dziecięcy i przedszkola, biblioteki, plaże oraz wieże widokowe (dostępne dla spacerowiczów i wędkarzy), obiekty z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym: maksymalnie do 6 osób - stadion w Bobrowie, boiska szkolne, wiejskie i wielofunkcyjne (w tym Orliki) - informuje Paweł Klonowski, Wójt Gminy Bobrowo. (Więcej informacji na załączonym zdjęciu).

ZASADY KORZYSTANIA Z OBIEKTÓW OSiR w Brodnicy:
1. Osoby korzystające z boiska oraz stadionu lekkoatletycznego nie muszą zasłaniać twarzy. Poza boiskami i stadionem bezwzględnie należy używać maseczek, również w toalecie.
2. Obowiązuje bezwzględny nakaz zachowania dystansu społecznego (2 m.)
3. Boisko czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-20:00, wg harmonogramu rezerwacji (boisko dostępne dla użytkowników indywidualnych tylko w godzinach wolnych od zajęć klubowych). W niedziele do 18:00.
Na jednym boisku może znajdować się maksymalnie 6 osób (w tym trener). Obowiązuje zakaz prowadzenia zajęć grupowych powyżej 6 osób. Jeżeli na boisku osiągnięty zostanie limit użytkowników, nie będzie możliwości korzystania z bieżni.
4. Stadion czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00, wg harmonogramu rezerwacji (dostępny dla użytkowników indywidualnych tylko w godzinach wolnych od zajęć klubowych). Przed rozpoczęciem zajęć uczestnicy zgłaszają się u obsługi stadionu.
5. Obowiązuje bezwzględny nakaz dezynfekcji rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt. Ręce odkażamy systematycznie.
6. Brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego. Wyjątek stanowią toalety, znajdujące się w holu OSiR.
7. Skrócone o 5 minut zostają wszystkie rezerwacje, aby umożliwić wymianę graczy na boisku, bez ryzyka mijania się. Następni gracze mogą wejść na boisko dopiero w momencie opuszczenia go przez poprzedników.
8. Obowiązuje nakaz korzystania z własnego sprzętu, jak znaczniki, piłki i małe bramki. Sprzęt nie będzie wypożyczany przez brodnicki OSiR.
9. Konieczne jest przyjście na obiekt w stroju sportowym, jednocześnie przypominamy o konieczności gry w odpowiednim, sportowym obuwiu.
10. Do dyspozycji graczy, przy wejściu na boisko i budynek OSiR, jest płyn dezynfekcyjny.
11. Obowiązuje zakaz przebywania na stadionie i boisku rodziców zawodników, ze względu na konieczność ograniczenia liczby osób przebywających na terenie obiektów.
12. Po zakończeniu gry rekomendowane jest niezwłoczne opuszczenie obiektu, aby zapobiec gromadzeniu się większej liczby osób.
13. Za przestrzeganie wszelkich zaleceń, przez wszystkich uczestników gry odpowiada osoba dokonująca rezerwacji, opiekun lub trener.
14. Powyższe wytyczne wprowadza się za rekomendacją Ministerstwa Sportu i nie ma od nich żadnego odstępstwa.

Trzecia fala - ważne zmiany

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie