Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biwakowanie w lasach - nowe przepisy. Więcej miejsc przeznaczonych do legalnego nocowania

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Tak dobrze nie będzie - ogniska nie rozpalimy na obszarach przeznaczonych do biwakowania. Będzie to można robić tak jak teraz tylko w wyznaczonych miejscach, np. na polanach w pobliżu leśniczówek
Tak dobrze nie będzie - ogniska nie rozpalimy na obszarach przeznaczonych do biwakowania. Będzie to można robić tak jak teraz tylko w wyznaczonych miejscach, np. na polanach w pobliżu leśniczówek pixabay.com
W lasach będzie więcej miejsc przeznaczonych do legalnego nocowania – w całej Polsce 429, a w naszym regionie 6. Nie będzie jednak można rozpalać ognisk.

Zobacz wideo: Żywność drożeje szybciej niż przewidywano.

To duży ukłon w stronę pasjonatów surwiwalu, a zwłaszcza bushcraftu, czyli miłośników aktywności na świeżym powietrzu, zwłaszcza w lesie. Bo ustawa o lasach z 1991 r. zabrania biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego.

Teraz, a dokładnie od 1 maja tego roku, biwakowanie w lasach państwowych będzie dozwolone, ale tylko w wyznaczonych obszarach, nie małych, bo zwykle będzie to 1500 hektarów.

To też może Cię zainteresować

Przez ostatni rok Lasy Państwowe prowadziły program pilotażowy, w którym rozpoznawały możliwości goszczenia pod baldachimem drzew bushcraftowców i surwiwalowców, a także ich potrzeby.

Przenocuje maksymalnie 9 osób

Najważniejszą zmianą w regulaminie, w stosunku do pilotażu, jest zapis dotyczący noclegu. W jednym miejscu będzie mogło nocować maksymalnie 9 osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane.

Z kolei nocleg większej liczby osób i (lub) dłuższy niż dwie noce trzeba będzie zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem.

Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.
Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

W 46 miejscach będzie można odpalić kuchenkę

Od 1 maja tego roku do dyspozycji w lasach całego kraju będzie 429 obszarów noclegowych.

Poza nowymi terenami, w ramach programu utrzymano 46 dotychczasowych obszarów pilotażowych o łącznej powierzchni ponad 65 tys ha. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary, będzie wyróżniała od tych nowo utworzonych jedna rzecz - będzie można na nich używać kuchenek gazowych.

- Na całej powierzchni tych obszarów chętni do nocowania w lesie będą mogli to robić zgodnie z ustalonym regulaminem – wyjaśnia Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych, który w lutym wydał stosowną decyzję.

W leśnictwie Pohulanka, nad Wdą

Jednym z nadleśnictw, jakie uczestniczyły przez ostatni rok w programie pilotażowym są położone w Borach Tucholskich Trzebciny. Obszar do uprawiania tej aktywności wyznaczono w leśnictwie Pohulanka, które przylega do rzeki Wdy, popularnego szlaku kajakowego.

To też może Cię zainteresować

- Miniony rok i początek tego były ze względu na pandemię nietypowe. Możemy się spodziewać, że w normalnej sytuacji zainteresowanie nocowaniem w lesie będzie większe. Oczywiście nie mamy pełnej wiedzy o tym ile dokładnie osób korzysta z naszego terenu, bo nie wszyscy nas o swoim pobycie informują - mówi Piotr Kasprzyk, szef nadleśnictwa Trzebciny. - Nasze największe obawy dotyczą palenia ognisko, bo jednak surwiwalowcy chcą je rozpalać. O ile zimą nie ma dużego zagrożenia, to latem mielibyśmy ciągłe zagrożenie pożarowe.

W nadleśnictwie Trzebciny do bushcraftingu wyznaczono ponad tysiąchektarowy teren przylegający do rzeki Wdy. Jednak turyści nie zawsze mogą korzystać z całości, bowiem także tam odbywa się gospodarczy wyrąb kwartałów lasu, szczególnie teraz, zimną.

W towarzystwie wilków

Na tym terenie znajdują się także wilcze nory. Drapieżniki nie wchodzą jednak w drogę ludziom, bowiem w lesie mają pod dostatkiem zwierzyny.

- Życzylibyśmy sobie, aby osoby uprawiające bushcrafting dokładnie stosowały się do regulaminu pobytu w lesie. A jeszcze lepiej gdyby poprosiły nas o przeszkolenie z zachowania w lesie. Taki kurs zająłby tylko jedną - dwie godziny. Jesteśmy otwarci - zapewnia nadleśniczy Kasprzyk.

Przenocujesz w Borach Tucholskich i w lasach Gostynińsko-Włocławskich!

W naszym regionie wyznaczono obszary w sześciu nadleśnictwach. Pięć znajduje się w Borach Tucholskich:
Dąbrowa, Osie, Trzebciny, Tuchola i Woziwoda oraz jeden w Lasach Gostynińsko-Włocławskich - w nadleśnictwie Włocławek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na brodnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto