Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cały świat walczy o ochronę Ziemi

Paweł Mikos
Wczoraj w Poznaniu rozpoczęła się Konferencja Klimatyczna ONZ. Delegacje z ponad 190 państw, reprezentanci organizacji międzynarodowych i pozarządowych oraz naukowcy mają na niej wypracować wstępne porozumienie ...

Wczoraj w Poznaniu rozpoczęła się Konferencja Klimatyczna ONZ. Delegacje z ponad 190 państw, reprezentanci organizacji międzynarodowych i pozarządowych oraz naukowcy mają na niej wypracować wstępne porozumienie dotyczące ochrony klimatu, które zostanie podpisane za rok w Kopenhadze.

– Ogromne susze i powodzie, cyklony o rosnącej sile niszczycielskiej, to wcale nie jest wizja sience-fiction, ale możliwy scenariusz dla ludzkości w XXI wieku – mówił podczas otwarcia konferencji klimatycznej w Poznaniu polski minister środowiska Maciej Nowicki.

– Żeby do tego nie dopuścić społeczność międzynarodowa musi wsłuchać się w głos naukowców, organizacji pozarządowych i wszystkich państw, aby wypracować wspólną wizję ochrony klimatu – dodał minister.

Według niego poznański szczyt ONZ będzie kamieniem milowym w osiągnięciu światowego porozumienia w sprawie ochrony środowiska.

Najważniejsze kwestie, jakimi będą zajmować się uczestnicy konferencji, to uzgodnienia wielkości redukcji emisji CO2 do atmosfery po 2012 roku. Goście szczytu mają również znaleźć sposób na transfer technologii przyjaznych środowisku do krajów rozwijających się. Omawiane będą też m.in. sprawy związane ze zrównoważonym rozwojem gospodarczym oraz sposobem finansowania rozwiązań chroniących klimat, zwłaszcza w państwach najbiedniejszych.

– Trudno będzie osiągnąć w Poznaniu ostateczne porozumienie, ale mam nadzieję, że właśnie tu zostanie opracowany już fundament wspólnej wizji, zwłaszcza w przypadku tych najważniejszych kwestii – mówił minister Nowicki.

Yvo de Boer, sekretarz wykonawczy Konwencji ONZ o Zmianach Klimatycznych podkreślał, że należy także zająć się problemem gwałtownego wycinania lasów w krajach rozwijających się (zwłaszcza Chinach i Indiach). Według niego trzeba szybko ukrócić ten proceder.

Na problemy naszego kraju z ochroną środowiska zwrócił z kolei uwagę premier Donald Tusk. Podkreślił przy tym, że Polska od 1988 roku zredukowała emisję dwutlenku węgla o około 30 proc. i niemal od zera zbudowała infrastrukturę potrzebną do ochrony klimatu.

Chodzi głównie o oczyszczalnie ścieków i modernizację największych fabryk, które stają się coraz mniej szkodliwe dla środowiska. Według premiera Tuska Polska to dobry przykład kraju, który jednocześnie rozwija się i dba o środowisko naturalne.

– Żadna organizacja międzynarodowa czy grupa państw nie poradzi sobie sama ze zmianami klimatycznymi. Wymaga ona solidarności całej społeczności międzynarodowej. Dlatego uczestnicy szczytu muszą stworzyć wspólną wizję odpowiedzialnego podziału obowiązków – apelował do delegatów Donald Tusk.

Zarówno premier Polski, jak i Danii Anders Fogh Rasmussen, zaznaczyli, że obecne negocjacje będą prowadzone w trudnym okresie dla gospodarki światowej.

– Kryzys finansowy w żaden sposób nie powinien wpływać na naszą walkę ze zmianami klimatycznymi i ochronę środowiska – mówił premier Rasmussen.

– Kryzysy zdarzały się i będą się zdarzać, ale nasza praca na rzecz klimatu powinna być ciągła – wtórował mu premier Donald Tusk.

Podczas wczorajszego otwarcia uczestnicy szczytu nie kryli swojego optymizmu. Część z nich liczy, że negocjacje prowadzone w Poznaniu, jak i w Kopenhadze, przyniosą nawet większy efekt niż Protokół z Kioto, którego nie podpisały Stany Zjednoczone, Indie, Chiny, czyli państwa, które emitują największą ilość CO2 do atmosfery.

Teraz jednak może się to zmienić. Ekolodzy swoją szansę widzą w tym, że prezydent elekt Barrack Obama obiecał, że znacznie zwiększy nakłady na wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Obecna na szczycie klimatycznym w Poznaniu amerykańska delegacja również zdecydowanie zapewniała, że USA są zainteresowane redukcją emisji gazów cieplarnianych oraz ochroną środowiska. Jednak na razie administracja amerykańska chciałaby wypracowania wizji pakietu klimatycznego do 2050 r.

Decyzje, jakie zostaną podjęte w Poznaniu i za rok w Kopenhadze na pewno będą miały bezpośrednie przełożenie na nasze życie. W Polsce około 95 proc. energii elektrycznej wytwarzana jest z węgla. Jeśli politycy zgodzą się na drastyczną redukcję emisji dwutlenku węgla, to polskie elektrownie będą musiały kupować prawa do emisji tego gazu, a to może przełożyć się na wyższe rachunki za prąd. Jednak rząd obiecuje, że zwiększy nakłady finansowe na badania dotyczące „czystego” wykorzystania węgla. Co również oznacza, że wszyscy za to zapłacimy, ponieważ państwo będzie finansować takie badania z podatków.

Zarówno rząd, jak i eksperci organizacji pozarządowych przekonują, że za ok. 40 lat zupełnie zmieni się u nas struktura wytwarzania energii.

– W 2050 roku większość energii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, więc zmaleje rola węgla na tym rynku – uważa dr Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej. Jak na razie, energia uzyskiwana z OZE jest droższa niż ta z węgla, więc to może być kolejna przyczyna wyższych rachunków za prąd.

Jednak politycy i ekolodzy są zgodni, że jest to cena, którą warto zapłacić za ochronę środowiska naturalnego. – Poza tym, jedną z najważniejszych kwestii, które musimy zrobić jest zwiększenie efektywnego wykorzystania energii, co może przynieść nam ogromne oszczędności – uważa Zbigniew Karaczun.

Pomimo dość trudnych negocjacji politycy pozostają optymistami. – Mam nadzieję, że uda nam się wypracować wspólną wizję rozwoju świata i ochrony klimatu, tym bardziej, że wszyscy jesteśmy równi i wszyscy jesteśmy dziećmi naszej Matki Ziemi – mówił minister Maciej Nowicki.

Czy wizje polityków zostaną spełnione i szczyt zakończy się sukcesem? To okaże się 12 grudnia, kiedy to zakończy się poznańska konferencja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto