Coraz bliżej przebudowy drogi Wielki Głęboczek-Brzozie w powiecie brodnickim. Wstępnie wycięte będę wszystkie drzewa z jednej strony drogi

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Wzdłuż drogi z Wielkiego Głęboczka do Brzozia rosną dwa rzędy drzew
Wzdłuż drogi z Wielkiego Głęboczka do Brzozia rosną dwa rzędy drzew Google Street View
Mieszkańcy powiatu brodnickiego, a szczególnie mieszkańcy gminy Brzozie czekają na remont drogi powiatowej Wielki Głęboczek-Brzozie. W przypadku tej inwestycji ważne jest jednak nie tylko wylanie asfaltu, ale przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa kierowców - obecnie droga jest wąska (ma 5 m, a drogi powiatowe muszą mieć co najmniej 6 m), a po dwóch jej stronach rosną rzędy drzew. Konserwator zabytków chce je ochronić i nie pozwala na ich wycinkę, ale - jak poinformowano podczas ostatniej sesji rady powiatu - i tak znaleziono rozwiązanie, które zapewni bezpieczeństwo kierowcom i zadowoli konserwatora.

Co nas czeka w kwietniu? Astrolog Merkurja zapowiada

Droga Wielki Głęboczek-Brzozie w powiecie brodnickim może doczekać się remontu

Droga z Wielkiego Głęboczka przez Augustowo do Brzozia stanowi zagrożenie dla kierowców, ponieważ nie tylko wymaga remontu, ale i jest wąska, a z obydwu stron otaczają ją drzewa. Przygotowania do przebudowy tej drogi utknęły w martwym punkcie z powodu opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu, zgodnie z którą to opinią zaplanowane wycięcie wszystkich drzew wzdłuż drogi w celu jej poszerzenia może rażąco zniekształcić krajobraz i doprowadzić do znaczących strat przyrodniczych. Drzewa wzdłuż drogi Wielki Głęboczek-Brzozie tworzą XIX-wieczną aleję i są historycznym ciągiem komunikacyjnym kształtującym tożsamość regionalną województwa kujawsko-pomorskiego. Przypomnijmy, że w 2018 r. konserwator zabytków wydał pozytywną opinię w sprawie wycinki drzew, ale... po roku zmienił zdanie.

Podczas ostatniej sesji rady powiatu brodnickiego starosta brodnicki Piotr Boiński przekazał, że Zarząd Powiatu i Zarząd Dróg Powiatowych w Brodnicy szukał wyjścia, które pogodziłoby sprawę ochrony krajobrazu, jak i poprawę stanu drogi. Jednym z rozważanych wariantów była realizacja inwestycji zgodnie z przygotowaną już dokumentacją, zgodnie z którą wycięte byłyby wszystkie drzewa przy drodze. Z takim pomysłem nie zgadza się konserwator zabytków, ale nacisk na niego kładzie gmina Brzozie. Jego wykonanie mogłoby się wiązać z nałożeniem wysokich kar finansowych za bezprawną wycinkę drzew, a nawet mogłoby dojść do wstrzymania przebudowy drogi. Drugi pomysł to wycinka wszystkich drzew zgodnie z projektem, a w zamian zrewitalizowanie parku w Augustowie. Pomysł ten poszedł już jednak do kosza, ponieważ nie spełnia wymogu rewitalizacji krajobrazowej konserwatora zabytków. Kolejny wariant realizacji przebudowy drogi to tylko poprawa nawierzchni z pozostawieniem istniejącej alei drzew. Starosta brodnicki Piotr Boiński podczas sesji 16 marca zauważył, że nie wiązałoby się to z poprawą bezpieczeństwa, a jedynie z szybką degradacją wyremontowanej drogi. Następną rozważaną opcją było wybudowanie nowej drogi obok już istniejącej.

Za najlepszy pomysł uznano na chwilę obecną ostatni pomysł, który doczekał się już pierwszych działań, a mianowicie wycięcie drzew z lewej strony drogi, jadąc z Wielkiego Głęboczka do Brzozia. Wskutek tego poszerzony zostałby pas drogowy, a przy drodze powstałaby ścieżka pieszo-rowerowa, której obecnie nie ma. Warto dodać, że w zamian za wycięte drzewa, powiat brodnicki posadziłby nowe.

Starosta brodnicki Piotr Boiński wniósł tę koncepcję na właściwe komisje. Jak zaznaczył, aby zrealizować ten pomysł wymagany będzie nowy projekt, który będzie się wiązał z dodatkowymi kosztami. Nowy projekt będzie wymagał także czasu - jego opracowanie może zająć nawet rok.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie