Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do parku iść czas

Paweł Gołąb
Wędrówka, jak podczas ostatniego rajdu, wiedzie po atrakcyjnych przyrodniczo terenach
Wędrówka, jak podczas ostatniego rajdu, wiedzie po atrakcyjnych przyrodniczo terenach Fot. Paweł Gołąb
W wakacyjnych planach warto ująć Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki.

Spotkać rzadko gdzie indziej występującą roślinę, podziwiać piękne krajobrazy z wijącą się wśród nich rzeką czy po prostu pooddychać świeżym powietrzem. Takie rekreacyjne i poznawcze zalety mają strony, które polecamy w naszym wakacyjnym cyklu „Podróże dalekie i bliskie”. Tym razem zapraszamy na wyprawę „tuż za rogiem” - do Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki.
Walory tej okolicy poznawali niedawno uczestnicy VII Ekologicznego Rajdu Pieszego Tropami Przyrody „Nadwarciański szlak”, którzy podążali z czterech stron do Burzenina właśnie po terenach biegnących po parku. – Na trasie rajdu była miła atmosfera, a szliśmy przez fajne okolice. Były pełne kwiatów polany, zielone łąki i podmokłe tereny. Można było się zrelaksować – chwalił sobie wędrówkę Kamil Wencwel z drużyny „Krasnale” ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Sieradzu, który popisał się nie tylko zamiłowaniem do turystyki, ale i najlepszą wiedzą w konkursie o parku rozegranym na mecie rajdu.
Do odwiedzin tych rejonów zachęca też Dyrekcja Sieradzkich Parków Krajobrazowych. - Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki prezentuje w skali regionu wysokie wartości przyrodnicze i kulturowe. Obiekty bogate przyrodniczo oraz atrakcyjne wizualnie dla turystów znajdują się najczęściej w dolinach rzek i to one stanowią centrum aktywności zwiedzających. Park wymarzony jest do organizowania wycieczek pieszych i rowerowych, a istniejąca sieć dróg umożliwia zwiedzenie odleglejszych zakątków samochodem – zachęca DSPK na swojej stronie internetowej pod adresem www.dspk.pl, gdzie można znaleźć wszelkie szczegóły o tych rejonach.
Turyści wybierać mogą trzy szlaki piesze zahaczające o park. To niebieski Szlak walk nad Wartą 1939 r z Warty do Burzenina, na którym znajdziemy umocnienia polowe i miejsca spoczynku poległych tutaj żołnierzy oraz liczne zabytki wkomponowane w charakterystyczny dla dolin rzek Warty i Widawki krajobraz. Żółty Szlak młynów nad Grabią, który biegnie od Siedlec Łaskich do Łasku i łączy zabytki techniki na rzece Grabi w postaci 6 młynów. Ostatni to zielony Szlak wokół Zduńskiej Woli, któryprzechodzi przez park od miejscowości Piaski do Strońska.
Jakie przyrodnicze atrakcje czekają nas po drodze? To urozmaicona rzeźba terenu (w niektórych miejscach wysokości względne stoków dochodzą do 45 m), meandrujące rzeki, liczne starorzecza, obszary wydmowe i torfowiska, no i unikalna roślinność. Na obszarze Parku stwierdzono występowanie ok. 60 gatunków chronionych, w tym 30 całkowicie. Rośliny rzadkie w skali kraju stanowią 20 proc. całej flory. Dla zachowania tych unikatów w parku utworzono 4 rezerwaty przyrodnicze: florystyczny „Winnica”, torfowiskowy „Korzeń”, leśny „Hołda” oraz bagienny „Grabica”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto