Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Emerytury dla mundurowych

Beata Sypuła
fot. arc
Nowe zasady przechodzenia na świadczenia mają dotyczyć tylko tych osób, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowej ustawy i rozwiązań.

Czy można odejść na emeryturę w wie-ku 34 lat? Owszem, jeśli jest się praco-wnikiem służb mundurowych, który trafił do zawodu jako 19-latek. Po 15 latach pracy ma prawo do emerytury. Choć jest ona najniższa w tej branży, to jednak przewyższa wiele świadczeń pobieranych przez cywili, którzy pracowali nawet po 45 lat. Czasem - dzięki korzystnym przelicznikom za każdy rok pracy - sięga kilku tysięcy złotych. Na taką niesprawiedliwość coraz więcej podatników się nie godzi.


Skąd pieniądze?

Dlaczego mamy dopłacać do emerytur mundurowych z naszych podatków? U progu reformy emerytalnej wszystkie służby płaciły za siebie składki emerytalne.

Jednak żołnierze zawodowi, policjanci, strażnicy graniczni, strażacy, funkcjonariusze więzienni, agenci bezpieczeństwa i BOR-owcy zostali z nich zwolnieni w 2003 roku. Dziś ich emerytury wypłaca się co prawda z innej niż ZUS-owska kasa - z zakładu emerytalnego MSWiA czy MON - ale te świadczenia pochodzą z podatków wszystkich zatrudnionych. A są często więcej niż godziwe.

Przykład

Emerytowany policjant z Chorzowa - po 32 latach pracy, studiach wyższych i 3 studiach podyplomowych - otrzymuje 4.200 zł. O połowę mniejsze świadczenie ma pedagog z podobnym stażem i wykształceniem.

Przywileje emerytalne - w tym służb mundurowych - pochłaniają z budżetu krocie. Dlatego mają odejść do lamusa.


Jak jest teraz

Prawo do zaopatrzenia emerytalnego przysługuje:

- zwolnionym ze służby funkcjonariuszom policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Biura Ochrony Rządu, na podstawie ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym tych funkcjonariuszy (Dz. U. z 2004r. Nr 8, poz. 67 z późn.zm.). Także strażacy podlegają podobnym przepisom oraz zawodowi żołnierze.

Uwaga!

Policyjna ustawa emerytalna nie przewiduje możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę, ponieważ nie uzależnia prawa do emerytury od osiągnięcia przez funkcjonariusza określonego wieku.

Zgodnie z przepisami, świadczenie przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu tego zwolnienia zaliczył 15 lat służby. Dostanie 40 proc. ostatniej płacy. Im dłużej pracuje, tym bliżej mu do 100-procentowego świadczenia.

MSWiA wyliczyło, że strażak może przejść na pełną emeryturę po 28 latach i 7 miesiącach służby.

Emerytura znacznie wcześniejsza i wyższa przysługuje także żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który służył w Siłach Zbrojnych RP co najmniej 15 lat. W myśl ustawy o emeryturach wojskowych, podstawa wymiaru to ostatnie uposażenie, jakie pobierał w ostatnim miesiącu przed %07złożeniem wniosku o przejście w stan spoczynku. Po jego śmierci świadczenie pobiera rodzina.


Na czym polega przywilej?

Głównym kryterium wymaganym do nabycia prawa jest legitymowanie się 15-letnim okresem służby. To jednak niejedyny przywilej mundurowych w stosunku do cywili.

Podstawę wymiaru emerytury stanowi uposażenie należne funkcjonariuszowi na ostatnio zajmowanym stanowisku (art. 5 ustawy). To także lepszy system niż sposób naliczania świadczenia cywilom. Oni muszą bazować na 20- lub 10-letnich wynagrodzeniach z ostatnich lat.

Kością niezgody jest również system przeliczników.

Emerytura po 15 latach pracy przysługuje w wysokości 40 proc. ostatniej pensji. Za każdy kolejny przepracowany rok funkcjonariusz dostaje 2,6 proc. ostatniej pensji oraz dodatków i nagród. W przypadku cywila każdy rok to 1,3 proc. pensji. Wśród służb są także wyżej uposażeni. Uznano - w maju 2008 roku - że funkcjonariuszom ABW będzie się należał mnożnik 3,1 proc.

Uwaga!

Policjanci przypominają o mało nagłośnionych przepisach. Jeśli emerytowany funkcjonariusz zostanie skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo (z dodatkową karą pozbawienia praw publicznych), traci prawo do emerytury mundurowej. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis ten jest zgodny z konstytucją. Wtedy byłemu policjantowi emeryturę naliczy ZUS, a ok-res służby będzie zaliczony do stażu pracy. Uprawnienia do częściowej emerytury na szczególnych zasadach traci także funkcjonariusz wydalony ze służby.

W przypadku zawodowych żołnierzy - za każdy dodatkowy rok służby dostaną oni 2,6 proc. podstawy wymiaru. Jeśli przed służbą wojskową taka osoba uczyła się lub pracowała, także dostanie kolejne 2,6 proc. podstawy wymiaru za każdy rok. Tu jednak nałożono ograniczenie - można mieć ten korzystny przelicznik lat spędzonych poza armią, lecz maksymalnie za 3 lata. Za kolejne dostanje się, jak w ZUS-ie, 1,3 proc.

Przywilejem służb mundurowych jest nie tylko możliwość szybszego odejścia w stan zawodowego spoczynku, ale także sposób naliczania świadczenia i jego wysokość diametralnie różniąca się od systemu obowiązującego pracowników cywilnych.


Jak ma być

Podstawowe założenia planowanej reformy emerytur służb mundurowych i wojska to:

- nowe emerytury powinny objąć nowo zatrudnionych, czyli tych, którzy podejmą pracę po wprowadzeniu nowej ustawy,

- w okresie przejściowym powinny funkcjonować dwie ustawy emerytalne - stara i nowa,

- MON uważa, że żołnierze zawodowi - ze względu na wymagania zdrowotne - mogą pełnić służbę do 60. roku życia;

- w momencie wprowadzenia nowego systemu, istnieje konieczność ubruttowienia płac nowo zatrudnionych funkcjonariuszy.

- proponuje się też, by funkcjonariusze, którzy będą musieli wcześniej zrezygnować ze służby - zanim uzyskają wiek emerytalny - mogli skorzystać z pieniędzy na przekwalifikowanie i zmianę zawodu w wysokości 10 tys. złotych.

Takie skromne założenia powodują opory w środowisku mundurowych. Antoni Duda, przewodniczący ZG NSZZ Policjantów, uważa, że służba policjanta jest na tyle ciężka, iż zainteresowani nie widzą możliwości, by w Polsce funkcjonariusze mogli pełnić służbę czynną do 60. czy 65. roku życia. Przypomina, że w ostatnim roku - także z powodu obaw o utratę dotychczasowych upra

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto