Gmina Bobrowo zabytkami stoi. Ruszmy śladem kościołów, dworków, grodzisk

Katarzyna Pomianowska
W Bobrowie znajduje się wpisany do rejestru zabytków kościół parafialny. Wznoszenie budowli rozpoczęto ok. 1260 r. bobrowo.org.pl
Tereny turystyczne, lasy, jeziora - z tym kojarzy nam się gmina. Ale jest jeszcze cała masa zabytków godnych uwagi i odwiedzenia. Jakie perełki kryje?

Możemy się tego dowiedzieć zaglądają do Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami opracowanego na lata 2010-2014. Wypunktowano w nim m.in. wszystkie zabytki mieszczące się na terenie gminy, w tym te wpisane do rejestru zabytków oraz obiekty objęte gminna ewidencją zabytków. Na liście znalazły się również zabytkowe parki (w sumie 15). Na terenie Gminy Bobrowo znajduje się 386 stanowisk archeologicznych oraz 20 cmentarzy znajdujących się w ewidencji konserwatorskiej.

Lista zabytków jest bardzo długa

- W Gminie Bobrowo znajduje się 12 obiektów w tym 9 architektury oraz 3 grodziska wczesnośredniowieczne wpisane do rejestru zabytków. Natomiast 89 obiektów wpisanych do gminnej ewidencji zabytków. W zdecydowanej większości w/w obiekty stanowią własność prywatną lub kościelną - czytamy w Programie.

Wśród wymienionych w rozdziale 5 obiektów zabytkowych w najlepszym stanie są obiekty sakralne a więc kościoły w: Bobrowie, Nieżywięciu, Grzybnie oraz zespoły dworskie w Słoszewach i Nieżywięciu. Obiektami wymagającymi pilnych remontów będą kościoły w Kruszynach i Brudzawach oraz Kawkach. Dotychczasowe prace konserwacyjne wykonywane były ze składek prowadzonych przez parafian oraz z budżetu gminy w ramach dotacji.

Jak dowiadujemy się z opracowania - prace przy obiektach znajdujących się w wojewódzkiej ewidencji konserwatorskiej muszą uzyskać opinię Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Prowadzone prace nie zawsze pod nadzorem konserwatora

Większość z obiektów, to własność prywatna. Zostały one wyremontowane i ich obecny wygląd znacznie odbiega od tego obecnego. Z kolei część nie była w żaden sposób pielęgnowana, zachowały swój wygląd, ale wymagają polnego remontu.

Warto zwrócić uwagę na to, że obszar gminy Bobrowo był stosunkowo wcześnie zajęty przez człowieka, co dokumentują liczne świadectwa z różnych faz osadniczych.

Z programu dowiadujemy się, że stwierdzono ponad 300 stanowisk archeologicznych tzw. płaskich oraz 3 stanowiska wypukłe, znane jako grodziska, Najwcześniejsze ślady z okresu mezolitu (8000-4500 lat p.n.e.) odkryto w okolicach Nieżywięcia. Najintensywniejszy rozwój osadnictwa notowany był w epoce neolitu (tj. 4500-1800 lat p.n.e.). Koncentrował się głównie w dolinie rzeki Lutryny, w okolicach wsi Kruszyny i Wądzyń.

Pierwsze osady pojawiły się we wczesnym średniowieczu, na przełomie VI-VII wieku. Z 
tego okresu pochodzą grodziska odkryte we wsiach Bobrowo, Budy Choińskie, Słoszewy.

Świetnym przykładem na to, że na obecnych ziemiach obecny był swego czasu Zakon Krzyżacki (od 1226 roku) są kościoły w Bobrowie, Nieżywięciu, Brudzewach i Kruszynach.

- W 1479 roku teren Gminy został włączony do dóbr królewskich w granicach starostwa brodnickiego. W drugiej połowie XVII wieku po zniszczeniach spowodowanych wojnami szwedzkimi, tereny Gminy kolonizowane były przez osadników z zachodu głównie ludność pochodzenia germańskiego. W następstwie I rozbioru terytorium Gminy znalazło się w granicach zboru pruskiego. Wiek XIX to okres rozwoju gospodarczego. Zlikwidowano pańszczyznę, powstały duże kapitalistyczne majątki obszarnicze. Przez obszar gminy poprowadzono dwie linie kolejowe: z Brodnicy do Jabłonowa i z Brodnicy do Golubia. Fakt ten miał duży wpływ na dalszy pomyślny rozwój rolnictwa, ułatwiając wywóz i zbyt produktów rolnych - czytamy w programie ochrony zabytków.
Jesteście ciekawi co jeszcze kryje gmina?

Program (dostępny na stronie bobrowo.org.pl) i wymienione zabytki stanowią świetną mapę dla osób, które chcą poznać historię regionu i zobaczyć na własne oczy wszystkie wymienione perełki.

W ciągu roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się aż o 209,5 tys. osób/AIP

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie