Imprezy w Brodnicy i powiecie brodnickim w weekend 3-5 września 2021 r.

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Kino, mecze, festiwal, prezentacje... Przed nami weekend pełen imprez
Kino, mecze, festiwal, prezentacje... Przed nami weekend pełen imprez Marcin Jadziński
W najbliższy, pierwszy po zakończeniu wakacji weekend, nawet jeśli pogoda nie dopisze, będziemy mieli kilka powodów do wyjścia z domu. Już od piątku, 3 września mieszkańcy powiatu brodnickiego będą mogli uczestniczyć w kilku imprezach.
  • W piątek, 3 września o g. 13.30 w Centrum Konferencyjno-Bankietowym "Familia" w Jabłonowie Pomorskim odbędzie się "Debata Samorządowa" poświęcona tematowi samorządności w Polsce, na której poruszone zostaną zagadnienia związane z prawno-ustrojowymi oraz organizacyjnymi i finansowymi aspektami funkcjonowania samorządu terytorialnego w kontekście realizacji zadań w zakresie rozwoju lokalnego i regionalnego. W debacie wezmą udział przedstawiciele środowisk samorządowych z województwa kujawsko-pomorskiego, członkowie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz marszałek senatu Tomasz Grodzki. Debata organizowana jest z inicjatywy Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego przy współudziale senatora Ryszarda Bobera.
  • Z kolei o g. 16.30 na placu Centrum Bankietowo-Konferencyjnego "Familia" przy ul. Przemysłowej w Jabłonowie Pomorskim odbędzie się impreza plenerowa "Biesiada z Senatorem", której organizatorem także jest senator Ryszard Bober. Wystąpi Grupa pod Niebem, o g. 17.10 odbędzie się pokaz Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego, o g. 17.40 wystąpi Mikołaj Jabłoński, finalista programu "The Voice Kids", a o g. 18 podsumowany zostanie konkurs "List do taty", w którym udział brali uczniowie szkół podstawowych. Kolejno ponownie usłyszymy Grupę pod Niebem, zobaczymy pokaz balonowy oraz posłuchamy koncertów zespołów Żuki i Karmel. W trakcie imprezy obecni będą: senator Ryszard Bober, marszałek senatu Tomasz Grodzki, wicemarszałek sejmu Piotr Zgorzelski, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
  • W dniach 4-5 września odbędzie się Festiwal Piosenki Harcerskiej, Żeglarskiej i Turystycznej 2021, organizowany przez Komendę Hufca ZHP w Brodnicy podczas Zlotu Hufca. Wydarzenie odbywać się będzie w dwóch lokalizacjach: w Komendzie Hufca w Brodnicy i w Ośrodku Wypoczynkowym Dzieci i Młodzieży w Cichem. Podczas tego festiwalu grupy lub osoby indywidualne zaprezentują jedną piosenkę spośród kategorii: harcerska, żeglarska, turystyczna. Festiwal Piosenki Harcerskiej, Żeglarskiej i Turystycznej jest współfinansowany ze środków Gminy Miasta Brodnicy.
  • Swoje pieniądze miasto dorzuciło także na I Brodnickie Prezentacje Ukraińskie, które odbędą się w niedzielę, 5 września od g. 13 do g. 16 na zamku w Brodnicy. Podczas imprezy posłuchamy pieśni i piosenek ukraińskich w wykonaniu zespołu wokalnego Szmaragd, odbędą się zabawy sportowe, warsztaty artystyczne dla dzieci, a także będziemy mogli posmakować dań ukraińskich. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Jak przekazała nam Liliia Zahnitko, wiceprezes Stowarzyszenia Pracy Społecznej w Bydgoszczy, organizująca imprezę, z inicjatywą organizacji I Brodnickich Prezentacji Ukraińskich wyszła mieszkająca w Brodnicy Anastasia Shepylenko, która chce promować ukraińską kulturę i wpierać ukraińskie dzieci w integracji. Liliia Zahnitko podkreśla, że członkowie stowarzyszenia chcą pokazać swoją kulturę, a tym samym zaprezentować Polakom swoją dobrą stronę. Stowarzyszenie Pracy Społecznej prężnie działa w Bydgoszczy przy ul. Dworcowej 62/1 i w tym mieście stowarzyszenie utworzyło m.in. świetlicę dla dzieci ukraińskich. W Brodnicy filia reprezentowana przez Anastasię Shepylenko wciąż się rozwija, a stowarzyszenie poszukuje obecnie pomieszczenia, w którym mogliby działać członkowie tej filii. Na razie miasto Brodnica zaoferowało udostępnianie pomieszczeń do organizacji spotkań w Brodnickim Domu Kultury. Tam spotykają się Ukraińcy ze swoimi dziećmi, aby m.in. wspólnie śpiewać pieśni, ale na spotkaniach integracyjnych są, oczywiście, mile widziani Polacy, bo jednym z założeń pomysłu jest właśnie integracja Polaków z Ukraińcami. Jak przekazała nam Anastasia Shepylenko, reprezentująca filię stowarzyszenia w Brodnicy, a od 7 lat mieszkająca z rodziną w Polsce, latem spotykali się głównie na dworze, m.in. na brodnickim Zakolu, wspólnie przygotowywali potrawy z grilla. Na I Brodnickie Prezentacje Ukraińskie zapraszają nie tylko Ukraińców, ale także Polaków. Chcą pokazać, że nie przyjeżdżają do Polski tylko do pracy, ale tu mieszkają z rodzinami, chcą się zaprzyjaźnić i zależy im na tym, aby Polacy poznali ich jako osoby mające swoją kulturę, żeby zobaczyli, co potrafią. W Brodnicy jest obecnie ok. 20 ukraińskich rodzin z dziećmi. Sporo osób przyjeżdża tylko na kilka miesięcy, aby zarobić. Ukraińcy z Brodnicy i okolic, w tym z Golubia-Dobrzynia, Wąbrzeźna, Brzozia czy Kowalewa Pomorskiego regularnie spotykają się, aby najmłodsi członkowie ich rodzin znali kulturę i tradycje ukraińskie. Wspólnie pomagają sobie w adaptacji najmłodszych do życia w Polsce, w nauce języka, ale też dbają o to, aby dzieci ukraińskie pamiętały, skąd pochodzą i znały kulturę ukraińską. Na I Brodnickich Prezentacjach Ukraińskich zaprezentują swoją kulturę także Polakom, a ci będą mogli ich poznać i dowiedzieć się, ilu Ukraińców mieszka w Brodnicy i okolicy. - Zapraszamy Polaków i Ukraińców - zaznacza Liliia Zahnitko, wiceprezes Stowarzyszenia Pracy Społecznej w Bydgoszczy.
  • W najbliższy weekend wyruszymy także w podróż do Włoch, ponieważ Brodnicki Dom Kultury organizuje Subiektywny Przegląd Kina Włoskiego. W piątek, 3 września, o g. 18 w BDK zobaczymy film "Złodziej rowerów", o g. 20 "La Strada", a w sobotę, 4 września, o g. 17 "La Dolce Vita", a o g. 20 "Cinema Paradiso". Karnet na jeden dzień kosztuje 15 zł, a na dwa dni 25 zł.
  • W sobotę, 4 września od g. 15 w Ośrodku Sportu i Rekreacji BKS Sparta Brodnica zagra mecz, a o g. 17 w Pałacu Anny Wazówny odbędzie się Festiwal Jakubowy organizowany przez Komendę Hufca ZHP Brodnica, podczas którego wystąpią Irena Salwowska z zespołem i Piotr Bakal. Wejściówki można odbierać w Komendzie Hufca ZHP przy ul. Nad Drwęcą 30 w Brodnicy między g. 13 a g. 15.
  • Z kolei w niedzielę, 5 września od g. 9 do g. 20 w Ośrodku Sportu i Rekreacji odbędzie się III Puchar Polski Karate UWK, którego organizatorem jest Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Karate "Shotokan". Także w niedzielę najmłodsi mieszkańcy powiatu będą mogli między g. 12 a g. 15 zobaczyć filmy w BDK wyświetlane w ramach Kina Malucha. Wstęp jest bezpłatny zarówno na "Wiedźmy" o g. 12, jak i na kino dla maluszków o g. 14. Na seanse Kinoteki obowiązują wejściówki, które można odebrać w portierni BDK. Także w niedzielę, od g. 14 odbędzie się mecz A klasy piłki nożnej w Ośrodku Sportu i Rekreacji, organizowany przez UKS GOL Brodnica.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie