Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak o Strajku Kobiet i ustawie antyaborcyjnej piszą zagraniczne media?

DW
Adam Jankowski
W środę 15 kwietnia w Sejmie odbędzie się czytanie dwóch kontrowersyjnych ustaw: jedna z nich miałaby zaostrzyć prawo aborcyjne, druga może wprowadzić karę więzienia za edukację seksualną w szkołach. Odbywające się od kilku dni protesty polskich środowisk kobiecych zostały dostrzeżone przez zagraniczne media. W jaki sposób opisują one sytuację w Polsce?

Al-Dżazira: świat ostrzega Polskę

Bez większych emocji pisze na temat strajków anglojęzyczne wydanie serwisu Al-Dżazira. Serwis skupia się nie tyle na samej kwestii dostępności do aborcji, co na kwestii podnoszenia tak kontrowersyjnego i polaryzującego tematu w sytuacji, w której nie można organizować protestów ani zgromadzeń. Cytuje przy tym słowa działaczy organizacji praw człowieka, podkreślających, że rolą rządów jest ochrona zdrowia i praw obywateli, a nie ograniczanie ich. Przytacza m.in. wypowiedź Draginji Nadażdin, dyrektorki polskiego oddziału Amnesty International:

Wprowadzenie tak lekkomyślnie uwsteczniającego prawa byłoby haniebne w każdym momencie, jednak próba pośpiesznej legislacji pod przykrywką kryzysu związanego z COVID-19 świadczy o braku sumienia.

France 24, Euronews: Europa patrzy ze zgrozą

Przebieg warszawskiego strajku samochodowego oraz protestów online zrelacjonowały portale France 24 oraz Euronews. Podkreślają przy tym, że pomimo chaosu medialnego związanego z epidemią, kwestia ta nie umknęła uwadze Radzie Europu i Parlamentowi UE. France 24 powołuje się na słowa Dunji Mijatović, komisarz praw człowieka Rady Europy:

Biorąc pod uwagę, że prawie wszystkie przypadki usuwania ciąży w Polsce podpadają pod tą kategorię [wady wrodzone], wprowadzenie ustawy skutkowałoby faktycznemu zdelegalizowaniu aborcji, co wpłynęłoby na prawa i bezpieczeństwo kobiet w tym kraju.

Z kolei portal Euronews przytacza oficjalny list skierowany do polskich parlamentarzystów, podpisany przez niektórych członków Parlamentu Europejskiego, w tym przez Terry'ego Reintke, członka partii Zielonych. Sygnatariusze listu podkreślają, że wprowadzenie proponowanych przepisów stanowi "podważenie europejskich wartości dot. równości płci":

New York Times: ustawa jest niekorzystna dla samej partii rządzącej

Serwis New York Times opisując protesty w ramach Strajku Kobiet, wskazuje, że obywatelski projekt ustawy może przynieść więcej szkody niż pożytku Prawu i Sprawiedliwości, które postawiono w bardzo niedogodnej pozycji. Z jednej strony partia rządząca promuje tradycyjnie pojmowane wartości katolickie, z drugiej jednak już raz wycofała ustawę na skutek szerokich protestów społecznych. Amerykański serwis podkreśla, że sprawa polaryzuje nawet samych wyborców partii. Dostrzega nawet "niechęć" członków partii rządzącej do ponownego rozpatrywania projektu. Cytuje przy tym Tadeusza Cymańskiego, który stwierdził, że:

Jest to skomplikowany temat, a moment jest niekorzystny.

The Guardian: Polska idzie pod prąd zaleceniom WHO

Na temat Strajku Kobiet pisze także brytyjski The Guardian, podkreślając że polskie prawo antyaborcyjne już teraz należy do najbardziej restrykcyjnych w Europie. Serwis podkreśla, że polska ustawa antyaborcyjna wraca do Sejmu w momencie, gdy Amnesty International wzywa rządy państw europejskich do ułatwienia swoim obywatelkom możliwości usunięcia niechcianej ciąży. Wskazuje przy tym, że wiele polskich kobiet już teraz samodzielnie podejmuje się zamawiania tabletek wczesnoporonnych i zażywania ich w domu lub dokonuje aborcji w krajach sąsiednich. Dziennikarze The Guardian już wcześniej wskazywali na rosnący problem braku dostępu do środków antykoncepcyjnych lub bezpiecznego przerywania ciąży na świecie, spotęgowany przez chaos epidemii. W artykule z 3.04, serwis powołuje się na dane organizacji Marie Stopes International, wskazujących, że ze względu na epidemię COVID-19, aż 9,5 miliona kobiet może zostać pozbawionych skutecznych metod planowania rodziny. W artykule z 10.04 przypomina, że WHO określiło dostęp do antykoncepcji i bezpiecznej aborcji jako "podstawowe usługi medyczne", które nie powinny być ograniczane podczas pandemii. Nowy projekt ustawy antyaborcyjnej oznacza czołowe zderzenie z tymi zaleceniami. Wątpliwości wzbudza także czas i metoda wprowadzania czytania projektu ustawy:

Chaos i niepokój wywołane epidemią COVID-19, nie powinny być wykorzystywane w celu odwrócenia uwagi od szkodliwych prób przepchnięcia niebezpiecznych legislacji.

- Hillary Margolis, przedstawicielka organizacji Human Richts Watch (The Guardian 14.04.2020)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak o Strajku Kobiet i ustawie antyaborcyjnej piszą zagraniczne media? - Gazeta Pomorska

Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto