Kierowcy i piesi już przeklinają zmiany w powiecie brodnickim. Zwiększenie liczby kursujących pociągów jest jednoznaczne z czekaniem

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Od 12 grudnia na linię kolejową nr 33 Brodnica-Kutno wróciły pociągi pasażerskie
Od 12 grudnia na linię kolejową nr 33 Brodnica-Kutno wróciły pociągi pasażerskie Marcin Jadziński
Udostępnij:
W niedzielę, 12 grudnia przez linię kolejową nr 33 z Brodnicy do Kutna przez Rypin, Sierpc i Płock po 21 latach przerwy przejechał pociąg pasażerski. Od tego samego dnia zwiększono także liczbę połączeń kolejowych: z 7 do 12 par pociągów na trasie z Jabłonowa Pomorskiego do Brodnicy, a z 2 do aż 10 na trasie Toruń-Jabłonowo Pomorskie. Niektórzy mieszkańcy się cieszą, inni zwracają uwagę na wady tych połączeń, a kolejni denerwują się, że korki w Brodnicy przez zamknięte rogatki są jeszcze większe niż wcześniej.

Mieszkańcy powiatu brodnickiego podróżujący pociągiem mają teraz więcej połączeń. Pozostali, jeżdżący samochodami, nie są zadowoleni

Niedziela, 12 grudnia był pierwszym po 21 latach dniem, gdy przez Brodnicę, linią kolejową nr 33, przejechał pociąg pasażerski. Wyruszył z Gdańska, a przejechał m.in. przez Rypin, Sierpc, Płock. Jak zaznaczyła Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowy PKP Intercity S.A., dzięki temu połączeniu mieszkańcy nie tylko Brodnicy, ale także Rypina i Grudziądza od 12 grudnia zyskali możliwość sprawnej podróży do Trójmiasta, Katowic, Częstochowy czy Łodzi. Warto podkreślić, że najtańszy bilet weekendowy ważny od piątku, od g. 19 do poniedziałku, do g. 6 kosztuje 81 zł, ale np. jeżeli piątek lub poniedziałek jest dniem wolnym od pracy, to bilet obowiązuje o jeden dzień dłużej. Pod tym linkiem dostępny jest rozkład jazdy.

Także od 12 grudnia zwiększyła się liczba połączeń kolejowych: z 7 do 12 par pociągów na trasie z Jabłonowa Pomorskiego do Brodnicy, a z 2 do aż 10 na trasie Toruń-Jabłonowo Pomorskie, co oznacza, że zwiększyła się też częstotliwość zatrzymywania i oczekiwania kierowców i pasażerów samochodów i pieszych na otwarcie zamkniętych przez kilka minut rogatek. W przeciwieństwie do podróżujących pociągami, ci nie są zadowoleni ze zmian na torach w powiecie brodnickim. Szczegółowy rozkład jazdy pociągów dostępny jest pod tym linkiem. Co ważne, w najbliższych latach planowana jest elektryfikacja linii kolejowej z Brodnicy do Jabłonowa Pomorskiego, a rewitalizacją ma zostać także objęty odcinek Jabłonowo-Grudziądz. Mieszkańcy powiatu brodnickiego zwracają jednak uwagę, że remontu nie wymagają tylko linie kolejowe, ale także dworce kolejowe, zarówno w Brodnicy, jak i w Jabłonowie Pomorskim.

Czytelnik wskazuje na minusy wznowionych w powiecie brodnickim połączeń kolejowych

Nasz Czytelnik zwrócił uwagę, że wznawiając bezpośrednie połączenie pociągów pasażerskich na linii z Brodnicy do Kutna, zbyt krótki czas w rozkładzie jazdy zaplanowano na pobyt mieszkańców powiatu brodnickiego w Płocku. Precyzując, może i brodniczanie chętnie pojechaliby do zoo, gdyby mieli na to więcej niż pół godziny, a zgodnie z rozkładem jazdy, o 13.45 pociąg z Brodnicy do Płocka przyjeżdża, a o 14.15 już odjeżdża. – Gdyby zaplanowano możliwość pobytu w Płocku na 4 godziny, to brodniczanie chętnie jeździliby do zoo – uważa nasz Czytelnik. Przypomnijmy, że połączenie z Brodnicy do Płocka zorganizowane jest w ramach połączenia z Gdańska do Katowic. Nawiązując do tego, nasz Czytelnik zauważa, że zaletą jest fakt, że mieszkańcy powiatu brodnickiego bez problemu dojadą w lato pociągiem nad morze, a z kolei studenci w czasie roku akademickiego dotrą na uczelnie. Czytelnik ma jeszcze ważną uwagę - chciałby, aby uruchomione zostały połączenia pasażerskie z Brodnicy do Działdowa. Kursowanie pociągów osobowych zawieszono tu w 2007 r. Niemożliwe są także inne kierunki. Tory z Tamy Brodzkiej do Iławy, po których jeżdżono od 1902 r. rozebrano w 2010 r., a tory z Brodnicy do Kowalewa Pomorskiego w 2017 r. (linię kolejową otwarto w 1900 r.), tym samym ostatecznie burząc jakiekolwiek szanse na wznowienie ruchu pociągów na tych trasach.

Mieszkańcy powiatu brodnickiego, zwłaszcza pracujący w największych fabrykach, chcieliby dojechać do pracy pociągiem

Urząd Marszałkowski w Toruniu, który zleca przewozy kolejowe na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przekazał, że przywrócenie połączeń na trasie Rypin-Brodnica jest odpowiedzią na apele lokalnych społeczności. Zapytaliśmy lokalny samorząd, z wnioskami o utworzenie których połączeń kolejowych zwracali się do nich mieszkańcy powiatu brodnickiego. Piotr Boiński, starosta brodnicki przekazał nam, że informowano o pomyśle utworzenia połączenia lokalnego obsługującego potrzeby osób dojeżdżających do pracy w brodnickich w zakładach, a także dalej, w stronę Osieka, gdzie dojeżdża spora grupa zatrudnionych tam mieszkańców powiatu brodnickiego. Starosta brodnicki Piotr Boiński dodał, że w imieniu powiatu brodnickiego wnioskował o przedłużenie linii przewozów pasażerskich w tym kierunku. Podkreślmy w tym miejscu, że mimo reaktywacji po 21 latach połączenia między Brodnicą a Rypinem, pociąg pasażerski Flisak nie zatrzymuje się w Kretkach Małych w okolicy Osieka, skąd mógłby zabierać pasażerów. Jak przekazał nam Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., PKP dostosowuje się do oczekiwań sprecyzowanych na podstawie wniosków organizatora przewozów i przewoźnika, czyli PKP Intercity S.A. Natomiast Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowy PKP Intercity S.A. potwierdziła nam, że informacje o ewentualnym przystanku w Kretkach Małych byłyby w rozkładzie jazdy, który jest aktualny pod tym linkiem. Starosta Piotr Boiński podkreślił, że gdy pojawiały się koncepcje i plany w dziedzinie transportu kolejowego, to uczestniczył w ich opiniowaniu, ale zaznaczył, że decyzje w tej kwestii podejmuje marszałek województwa oraz Polskie Linie Kolejowe.

Od 12 grudnia na linię kolejową nr 33 Brodnica-Kutno wróciły pociągi pasażerskie

Kierowcy i piesi już przeklinają zmiany w powiecie brodnicki...

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gapcio
jak nie urok to przemarsz wojsk !!!!
Dodaj ogłoszenie