Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mapa tragicznych wypadków w Kujawsko-Pomorskiem. Już 8 ofiar w trwające wakacje 2022

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Śmiertelny wypadek wydarzył się także 19 lipca na drodze ekspresowej S5 w okolicach Żnina, gdzie 85-letni kierowca fiata 126 p jechał pod prąd i zderzył się z prawidłowo jadącą skodą octavią
Śmiertelny wypadek wydarzył się także 19 lipca na drodze ekspresowej S5 w okolicach Żnina, gdzie 85-letni kierowca fiata 126 p jechał pod prąd i zderzył się z prawidłowo jadącą skodą octavią materiały policji
Na ogólnopolskiej policyjnej Mapie wypadków ze skutkiem śmiertelnym w wakacje 2022 w Kujawsko-Pomorskiem widnieje 7 punktów. Dojdzie ósmy, jako że 1 sierpnia zginęła kolejna osoba.

Rowerowe Kujawsko-Pomorskie SEZON 2 ODCINEK 6

od 16 lat

W gąszczu punktów oznaczających ofiary śmiertelne, a w sumie do końca lipca odnotowano ich 196, nasz region nie wygląda tak źle. Zdecydowanie gorsze wrażenie robią województwa położone w centrum kraju (łódzkie, mazowieckie, wielkopolskie) i na południu (śląskie, małopolskie, podkarpackie, dolnośląskie), co można uzasadnić większym ruchem tranzytowym głównymi drogami.

Kujawsko-pomorski odcinek autostrady A1 „Bursztynowej” jawi się na tym tle bezpiecznie, choć akurat ostatniego dnia lipca także na nim wydarzył się śmiertelny incydent - w miejscowości Szewo (gm. Lubień Kujawski), jadący w kierunku Łodzi volkswagen uderzył w barierę energochłonną, odbił się od niej i w tym momencie uderzył w niego jadący w tym samym kierunku opel. Po zatrzymaniu kierowca pierwszego z aut wysiadł i wtedy w oba pojazdy uderzyła rozpędzona ciężarówka scania. Z trzech przewiezionych do szpitala osób podróżujących volkswagenem jedna (70 lat) zmarła.

Co ciekawe – 1 sierpnia ok. godz. 7.30 dokładnie w tym samym miejscu w barierę uderzyło jadące w kierunku Łodzi inne auto osobowe, którym jechało 6 osób (obywatele Ukrainy). Jedna osoba została lekko poszkodowana.
Śmiertelny wypadek wydarzył się także 1 sierpnia na drodze wojewódzkiej nr 240 we Franciszkowie gm. Bukowiec (powiat świecki). Dacia duster zjechała z niewyjaśnionych przyczyn na przeciwny pas ruchu i zderzyła się czołowo z ciężarówką. 54-letni kierowca „osobówki” zginął na miejscu.

- Pomijając ostatni wypadek na A1, pozostałe w naszym regionie wydarzyły się w wakacje na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych, zatem poza głównymi ciągami komunikacyjnymi, a ich przyczynami była nadmierna prędkość, bądź niedostosowanie jej do warunków na drodze – wyjaśnia kom. Robert Jakubas z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Nie ma co ryzykować

Poprawia się za to sytuacja na drogach przebiegających przez obszary zabudowane, bowiem kierowcy przekonali się już na własnej skórze, że zbyt szybka jazda jest surowo karana.

Przekroczenie prędkości o 51 km na godz. kończy się obligatoryjnym zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące i 1500 – złotowym mandatem, przy czym taki właśnie mandat za tak duże naruszenie przepisów wręczany jest przez policję także na terenie niezabudowanym. Przypomnijmy, że jazda z prędkością 61-70 km na godz. - kosztuje 2000 zł, zaś powyżej 71 km - 2500 zł.

- Przestrzeganie przepisowej prędkości jest szczególnie ważne w obszarze zabudowanym, bowiem tam znajduje się wiele przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych. Kierowca powinien jechać dosłownie od przejścia do przejścia, skupiając na nich uwagę i udzielając pierwszeństwa nawet tym pieszym, którzy dopiero zbliżają się do krawędzi jezdni. Tak wymaga prawo i jest nakaz współczesności - przekonuje komisarz Jakubas.

Uważaj, bo znów idą upały!

W całej Polsce panuje bardzo zmienna aura – amplituda temperatury raz przekracza grubo 30-stopniowe wartości, by za parę dni spaść do około „dwudziestki”. Upalnie będzie od środy do piątku, a w najbliższy weekend znów czeka nas przejście frontu atmosferycznego i spore ochłodzenie. A to nie służy bezpieczeństwu na drogach, zwłaszcza, gdy robi się gorąco – kierowcy są rozkojarzeni.

Jak przypomina asp. sztab. Remigiusz Rakowski z tego samego wydziału KWP - wraz ze wzrostem temperatury wzrasta poirytowanie i zmęczenie kierowcy, obniża się zaś koncentracja oraz wydłuża czas reakcji. Przy temperaturze powietrza sięgającej 27 stopni Celsjusza czas reakcji kierowcy w porównaniu do jazdy przy 21 stopniach wydłuża się nawet o 22 procent. Udowadniają to badania naukowe.

W upalny dzień należy robić częstsze niż zwykle przerwy w podróży, zwłaszcza na dalekiej trasie. To ważne, aby się dotlenić, nawodnić zwalczyć senność i zwyczajnie rozprostować nogi. Klimatyzacji należy używać rozsądnie, bowiem wyjście z wychłodzonego auta na rozgrzane do czerwoności powietrze może być dla człowieka szokiem i z pewnością nie służy dobremu samopoczuciu oraz ogólnemu zdrowiu.

Najnowsza statystyka wypadków

Jak informuje nas mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy - od początku stycznia do końca lipca tego roku (wg wstępnych danych) na kujawsko-pomorskich drogach doszło do 466 wypadków, zginęło 60 osób, rany odniosło 523. W tym samym okresie roku ubiegłego doszło do 437 wypadków, nie przeżyło ich 70 osób, a 460 wymagało pomocy lekarskiej.

Wypadki na autostradzie A1 w powiecie włocławskim

Tragedia na autostradzie A1 pod Lubieniem Kujawskim. W nocy ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto