Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedziele handlowe 2021: STYCZEŃ. Czy sklepy są otwarte, 10 stycznia? Nowy kalendarz z wyjątkami

red.
Rok 2021 to drugi rok z rzędu, kiedy niedziele handlowe wypadają tylko w wyjątkowe dni określone w ustawie. To znaczy, że poza 7 niedzielami w roku, w pozostałe niedziele sklepy będą zamknięte. Sprawdź nowy wykaz niedziel handlowych 2021 i zobacz, które  sklepy są otwarte w niedzielę.
Rok 2021 to drugi rok z rzędu, kiedy niedziele handlowe wypadają tylko w wyjątkowe dni określone w ustawie. To znaczy, że poza 7 niedzielami w roku, w pozostałe niedziele sklepy będą zamknięte. Sprawdź nowy wykaz niedziel handlowych 2021 i zobacz, które sklepy są otwarte w niedzielę.
Rok 2021 to kolejny rok z rzędu, kiedy niedziele handlowe wypadają tylko w wyjątkowe dni określone w ustawie. To znaczy, że poza 7 niedzielami w roku, w pozostałe niedziele sklepy będą zamknięte. Czy sklepy są otwarte w niedzielę 10 stycznia? Sprawdź nowy wykaz niedziel handlowych 2021 i zobacz, które sklepy są otwarte w niedzielę. Przypominamy, że niedziel handlowych jest tylko siedem w całym roku. Tak zdecydowali politycy, którzy zaostrzyli ustawę o zakazie handlu w niedziele. Dodatkowo w związku z obostrzeniami w pandemii koronawirusa wiele sklepów zostało zamkniętych.
  • Czy 10 stycznia wypada niedziela handlowa? To pytanie zadają sobie setki osób w nowym roku. Bo choć od początku roku wszystkie niedziele z założenia są niehandlowe, to rząd przewidział wyjątki, które trudno wyłapać.
  • Ustawa przewiduje siedem wyjątków w roku, kiedy handel w niedziele jest dozwolony. Daty zostały ustalone z góry i wiążą się z okresami świątecznymi i wyprzedażowymi.
  • W styczniu 2021 na cztery niedziele nie przypada żaden wyjątek. To znaczy, że 10 stycznia 2021 również zakupów nie zrobimy poza wymienionymi w ustawie punktami, czyli placówkami gdzie za ladą stanie sam właściciel oraz stacjami benzynowymi.

Niedziele handlowe 2021: Nowy Wykaz niedziel handlowych

Od stycznia 2020 roku zakaz handlu objął wszystkie niedziele miesiąca, poza siedmioma wyjątkami w roku. Podobna sytuacja ma miejsce w roku 2021. To mimo wszystko powoduje pewną dezorientację klientów. Bowiem wyjątki zostały ustanowione chaotycznie w całego roku i daty trudno zapamiętać.

Przypomnijmy, że kiedy w 2017 roku wprowadzano zakaz handlu dotyczył tylko dwóch niedziel w miesiącu - pierwszej i ostatniej. Od 2019 roku przepisy o handlu w niedzielę ograniczyły handel do jednej niedzieli na miesiąc. Teraz koniec z zakupami w niedziele.

SPRAWDŹCIE, KIEDY SĄ NIEDZIELE HANDLOWE
KALENDARZ W GALERII ZDJĘCIOWEJ

W 2021 roku wszystkie niedziele miesiąca są niehandlowe poza wskazanymi w ustawie wyjątkami. Choć klienci zdążyli się już przyzwyczaić do nowych regulacji, to zmiana znowu może spowodować zamęt i pytania. Która niedziela jest niedzielą handlową?

Oto jak wygląda kalendarz niedziel handlowych 2020:

Zakupy w niedziele 2021 roku zrobimy tylko:

  • 31 stycznia
  • 28 marca
  • 25 kwietnia
  • 27 czerwca
  • 29 sierpnia
  • 12 grudnia
  • 19 grudnia

W pozostałe niedziele obowiązuje zakaz handlu.

Zakupów nie zrobimy także w dni wolne od pracy, w które przypadają święta kościelne i państwowe:

  • 1 stycznia - Nowy Rok
  • 6 stycznia - Trzech Króli
  • 4-5 kwietnia - Wielkanoc
  • 1 maja - Święto Pracy
  • 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja
  • 3 czerwca - Boże Ciało
  • 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie NMP
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych
  • 11 listopada - Święto Niepodległości
  • 25-26 grudnia - Boże Narodzenie

Coraz częściej pojawiają się jednak doniesienia, że obecne przepisy o zakazie handlu, dopuszczające tylko jedną niedzielę handlową w miesiącu są zbyt restrykcyjne i mogą wrócić dwie niedziele.

Klienci są rozczarowani tak ogromnym ograniczeniem handlu w niedzielę. Ale warto przypomnieć, że niewielkie zakupy zawsze można zrobić na stacjach benzynowych i małych sklepikach, gdzie za ladą stanie właściciel.

Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018. Początkowe obawy pracodawców nie sprawdził się, a sytuacja się ustabilizowała. Większość sklepów wydłużyła też pracę w soboty, tego dnia bowiem jest największy obrót. Wiele osób robi też zakupy w tygodniu.

Wcześniej pisaliśmy: Tak zaczął się zakaz handlu w niedziele

Jak do nowej sytuacji przystosowały się centra handlowe i czego mogą spodziewać się klienci w kolejnych miesiącach?

Polska Rada Centrów Handlowych centralizuje głosy przedstawicieli branży na temat nowego prawa. W badaniach realizowanych na zlecenie PRCH, jako główne obawy związane z zakazem handlu, klienci centrów handlowych wskazywali chaos, korki i kolejki w soboty. Po pierwszych miesiącach obowiązywania ustawy, te obawy nie do końca się potwierdziły. Choć w soboty można zaobserwować większy ruch w placówkach handlowych.

Musisz to wiedzieć

Dla klientów na początku niejasne także było, czy dostępne będą kina, restauracje i usługi zlokalizowane w centrach. Z badania wynika, że problematyczne w podobnym stopniu, co dezorientacja konsumentów, jest odebranie im możliwości wyboru formy spędzania wolnego czasu z rodziną w galeriach handlowych oraz utrudnienie robienia dużych, rodzinnych zakupów.

PRCH aktywnie uczestniczyła w dyskusjach na temat wprowadzenia ustawy i przedstawiała argumenty dotyczące jej niekorzystnych skutków społeczno-ekonomicznych dla przedsiębiorców, pracodawców, pracowników oraz konsumentów. Wskazywała błędy i sprzeczności legislacyjne, a także merytoryczne, a ostatecznie wnioskowała o jej odrzucenie przez Parlament i Prezydenta. Wspólnie z innymi organizacjami związanymi z branżą handlowo-usługową proponowała również alternatywne rozwiązanie, które spełniałoby postulaty Związków Zawodowych, czyli zagwarantowanie pracownikom handlu obowiązkowych dwóch wolnych niedziel w miesiącu, dzięki nowelizacji Kodeksu Pracy. Głos przedstawicieli branży nie został jednak wysłuchany.

Ustawa została podpisana, a 16 marca wypadała druga niedziela obowiązywania zakazu handlu. Radosław Knap, dyrektor generalny PRCH tłumaczy, jakie działania podejmują przedstawiciele branży.

- Zarządcy centrów handlowych przygotowują się do zakazu handlu, ale uzależniają swoje decyzje od warunków, w których działa konkretny obiekt. Zależy to m.in. od profilu centrum handlowego, liczby i rodzaju punktów handlowych i usługowych oraz lokalnych zwyczajów zakupowych. Otwarcia w niedziele bez handlu zapowiedziały duże centra w całej Polsce ze względu na mieszczące się w nich placówki, które zgodnie z ustawą mogą działać, np. kina, restauracje, lodziarnie, kwiaciarnie. W planach mają to także mniejsze obiekty posiadające tego typu lokale usługowe wyłączone spod zakazu.

W tej chwili trudno powiedzieć, ilu klientów będzie korzystać z otwartych placówek.

Właściciele centrów finalne decyzje dotyczące otwarcia obiektów w niedziele objęte zakazem będą podejmować zapewne po kwartale, kiedy będzie można ocenić skutki zakazu. Wiemy, że w całej Polsce zarządcy ustalają, jak duża liczba placówek w danym centrum będzie mogła być otwarta w myśl nowej ustawy.
[polecane]21087663,20875067,21075905,21089145;1;Zobacz koniecznie[/polecane]
Kolejnym rozważanym rozwiązaniem jest wydłużenie godzin otwarcia w tygodniu. Jako pierwsze wdrożyły je już np. niektóre centra outletowe. Wynika to m.in. z faktu, że znajdują się one zazwyczaj na obrzeżach miast i wizytę w nich wielu klientów planuje z pewnym wyprzedzeniem.

Z danych PRCH wynika, że dotychczas połowa klientów odwiedzała centra wyprzedażowe w weekendy. Zamknięcie w niedzielę oznaczać będzie dla ich klientów duże zmiany. Wiemy, że zarządcy innych galerii, głównie w największych miastach, również zdecydowali się już na wydłużenie godzin funkcjonowania centrów w soboty i piątki, a w wielu innych centrach handlowych trwają analizy dotyczące tego, czy wydłużenie godzin pracy przyniesie efekt. 

Nieprecyzyjne zapisy ustawy i bardzo krótkie vacatio legis powodują utrudnienia  dla właścicieli centrów, sklepów, pracowników. Dopiero w marcu przekonamy się, jakie utrudnienia czekają na klientów.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brodnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto