Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe odkrycie. Zaginiony podczas wojny obraz uliczki w Lipnie wrócił do Polski. Prace Adolfa Kozarskiego odnalezione w USA [zdjęcia]

OPRAC.:
Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Odnaleziony w USA obraz Adolfa Kozarskiego "Uliczka żydowska w Lipnie"
Odnaleziony w USA obraz Adolfa Kozarskiego "Uliczka żydowska w Lipnie" Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu poinformowało dziś, 8 listopada, że do Muzeum Narodowego w Warszawie wróciły dwa bardzo słynne obrazy Adolfa Kozarskiego. Jeden z nich przedstawia uliczkę żydowską w Lipnie.

W wyniku II wojny światowej Polska utraciła najwięcej ze wszystkich krajów europejskich ze swego dziedzictwa materialnego. Wcześniej dwie prace Adolfa Kozarskiego (1836-ok. 1911) „Widok części Zagórowa od północy" i „Uliczka żydowska w Lipnie" należały do Muzeum Narodowego w Warszawie. Instytucja kupiła je w 1925 roku od Stanisława Dybowskiego jako część zespołu 21 rysunków. W MNW zachowała się archiwalna dokumentacja poświadczająca zakup i ewidencję tych prac. W czasie II wojny światowej trzy rysunki Kozarskiego zaginęły.

Dwa z nich, w tym rysunek ulicy w Lipnie, znaleziono w USA w 2019. Były w posiadaniu rodziny zmarłego oficera armii amerykańskiej, który przywiózł je do domu jako pamiątkę wojennych doświadczeń i służby wojskowej w Europie. Odnalezienie prac Kozarskiego to zasługa fundacji The Monuments Men.

W poniedziałek, 8 listopada, po powrocie obrazów do Polski, zostały oficjalnie przekazane Muzeum.

- Do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie wracają dziś dwa rysunki autorstwa Adolfa Kozarskiego, które zaginęły podczas II wojny światowej. (…) Ktoś mógłby powiedzieć, że to tylko dwa niewielkie rysunki. Jednak dla nas ich powrót do macierzystych zbiorów jest bardzo ważny i stanowi ogromną wartość, ponieważ w ten sposób powoli, krok po kroku, odbudowujemy przedwojenne kolekcje polskich muzeów” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości przekazania do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie odzyskanych strat wojennych – dwóch rysunków Adolfa Kozarskiego: „Widok części Zagórowa od północy” i „Uliczka żydowska w Lipnie”.

Adolf Kozarski to polski rysownik, litograf i malarz. Uczył się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u Ksawerego Kaniewskiego, Chrystiana Breslauera i Marcina Zaleskiego. Pracował jako nauczyciel rysunku w szkołach w Siedlcach, Lipnie, Płocku, Skierniewicach i Łowiczu. Wykonywał ilustracje do poczytnych czasopism, takich jak „Kłosy” czy „Tygodnik Ilustrowany”. W jego twórczości przeważają pejzaże i widoki miast z różnych części Polski.

Dzieła Kozarskiego wpisują się w popularny w drugiej połowie XIX wieku nurt fascynacji rodzimym krajobrazem, postrzeganym nie tylko w kategoriach studiów natury, ale również dokumentacji zabytków przeszłości. Prace Kozarskiego odznaczają się dokumentacyjną wiernością, artysta często posługiwał się camera obscura i fotografiami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brodnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto