Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Planowane są zmiany na zamku w Brodnicy. Nie będzie wiaty i armaty

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Czytelnik zwrócił się do nas z uwagami dotyczącymi stanu technicznego brodnickiego zamku
Czytelnik zwrócił się do nas z uwagami dotyczącymi stanu technicznego brodnickiego zamku Nadesłane
Do naszej redakcji zwrócił się Czytelnik z prośbą o zapytanie Urząd Miejski w Brodnicy, czy planowane są prace remontowe zamku w Brodnicy. Czytelnik bowiem ma zastrzeżenia co do stanu technicznego zamku, według niego elementy się na nim znajdujące są zdewastowane, a z zamku sypią się cegły. Otrzymaliśmy odpowiedź od Mariana Marciniaka, dyrektora Muzeum w Brodnicy.

Nasz Czytelnik, który zwiedzał ruiny zamku w Brodnicy, skarżył się na stan techniczny zamku. Według niego elementy się na nim znajdujące są zdewastowane, a z zamku sypią się cegły. Zapytaliśmy dyrektora Muzeum w Brodnicy, czy planowane są remonty i konserwacje zamku.

Elementy zamku w Brodnicy zostały przeznaczone do rozbiórki

Marian Marciniak, dyrektor Muzeum w Brodnicy mówi, że wiata oraz armata i elementy ozdobne na murach zamkowych zostały przeznaczone do rozbiórki. Rozbiórka ta rozpocznie się w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 r.

- Stan drewna po 20 latach użytkowania nie pozwala na remont i konserwację, a do bezpiecznej rozbiórki niezbędne jest stworzenie ekipy co najmniej trzech osób. Pracownik techniczny zatrudniony w muzeum przebywał na długim zwolnieniu lekarskim i nie zdążyliśmy dokonać rozbiórki przed sezonem wakacyjnym

- mówi nam Marian Marciniak i dodaje, że wpływ na opóźnienia miały także ograniczenia związane z epidemią koronawirusa i zamknięcie wskutek tego obiektów muzeum.

Dyrektor podkreśla, że praktycznie w systemie ciągłym wykonywane są inne prace - utrzymanie w dobrym stanie ponad hektara zieleni i fosy otaczającej zamek - czyszczenie fosy i koszenie trawy na terenie zamku.

Przeczytaj także:

Zamek w Brodnicy był w 2018 i 2019 r. remontowany

Jak dodaje dyrektor muzeum, prace murarskie związane z naprawą najbardziej zagrożonych fragmentów murów zamkowych wykonano w 2018 i 2019 roku.

- Prace tego typu na obiekcie zabytkowym winny również odbywać się w systemie ciągłym, albo objąć cały obiekt jednorazową kompleksową renowacją. Na oba rodzaje prac potrzebne są znaczne nakłady finansowe - a tych brak

- podkreśla Marian Marciniak, dyrektor Muzeum w Brodnicy.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brodnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto