Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokaz mody ekologicznej w IX LO w Bydgoszczy. Używane ubrania w nowej odsłonie - zobacz zdjęcia

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Podczas pokazu mody pokazano 11 strojów po przeróbkach - mówi Anna Lauda-Michalska, nauczycielka z IX LO w Bydgoszczy i zarazem koordynatorka projektu, która pełniła również rolę mentora. - Kreatywność uczniów była ogromna. Na pokazie została zaprezentowana, m.in., kreacja damska "Syrena" wykonana z firany. W ten sposób nawiązano do wysp śmieci, które są na oceanach. Ponadto fenomenalna była też suknia z gazet. Co ciekawe, na stronach gazet znajdowały się reklamy sieciówek.
Podczas pokazu mody pokazano 11 strojów po przeróbkach - mówi Anna Lauda-Michalska, nauczycielka z IX LO w Bydgoszczy i zarazem koordynatorka projektu, która pełniła również rolę mentora. - Kreatywność uczniów była ogromna. Na pokazie została zaprezentowana, m.in., kreacja damska "Syrena" wykonana z firany. W ten sposób nawiązano do wysp śmieci, które są na oceanach. Ponadto fenomenalna była też suknia z gazet. Co ciekawe, na stronach gazet znajdowały się reklamy sieciówek. Tomasz Czachorowski
Niecodzienny pokaz mody odbył się we wtorek (5 marca) w IX LO w Bydgoszczy. Zaprezentowano na nim używane stroje w całkiem nowej odsłonie, bo po przeróbkach. Wydarzenie zwieńczyło ekologiczny projekt „Second Hand So In Demand, czyli walka z nadprodukcją ubrań" realizowany w szkole.

Czy ze starych krawatów można zrobić bluzkę i spodnie? A z używanej marynarki męskiej krawat i spódnicę? Ależ tak. Udowodnili to uczniowie bydgoskiej "Dziewiątki", którzy realizowali ekologiczny projekt w ramach Zwolnionych z Teorii.

W grupie projektowej, która zajęła się koordynacją działań, było siedem uczennic z klasy 3b z maturą międzynarodową IBO: Kinga Chojnacka, Dominika Kamińska, Laura Kowalczyk, Nikola Kowalczyk, Julia Zukier, Zofia Wojciechowska i Amelia Wasilewska.

- Podczas pokazu mody pokazano 11 strojów po przeróbkach - mówi Anna Lauda-Michalska, nauczycielka z IX LO w Bydgoszczy i zarazem koordynatorka projektu, która pełniła również rolę mentora. - Kreatywność uczniów była ogromna. Na pokazie została zaprezentowana, m.in., kreacja damska "Syrena" wykonana z firany. W ten sposób nawiązano do wysp śmieci, które są na oceanach. Ponadto fenomenalna była też suknia z gazet. Co ciekawe, na stronach gazet znajdowały się reklamy sieciówek.

W głosowaniu na najlepszą przeróbkę wzięła udział młodzież z IX LO.

- Głosy oddawano za pośrednictwem specjalnej aplikacji w telefonie. Należało tylko zeskanować kod QR - wyjaśnia Anna Lauda-Michalska.

Ostatecznie wygrał projekt "Syrena". Autorkami tej kreacji są Helena Dobrowolna, Lena Gozdera i Malwina Rowińska.

Pokaz mody przerobionej odzieży w IX LO poprzedziło wcześniej wiele działań. W styczniu br. odbył się w szkole kurs szycia. Wzięli w nim udział wszyscy chętni uczniowie, także chłopacy.

- Zajęcia były prowadzone przez profesjonalną krawcową Katarzynę Gutowską oraz ekspertkę w dziedzinie plastyki Aleksandrę Rdesińską - mówi Anna Lauda-Michalska. - W czasie zajęć z krawcową uczniowie poznawali, m.in., zasady szycia i pracy z materiałami, uczyli się prostych ściegów. Wykorzystywali przy tym materiały z „drugiego obiegu”: zamki, guziki, aplikacje, kawałki materiałów oraz odzież używaną. Pani plastyk podpowiedziała z kolei młodzieży, jak pracować z tkaniną, jak ją np. pofarbować.

Podsumowaniem akcji „Nie dla Fast Fashion” był konkurs na najlepszą transformację. Uczestnicy warsztatów zdobytą wiedzę i umiejętności przekłuli właśnie w pokaz mody.

Cel całego projektu był taki, by uwrażliwić, szczególnie młodych ludzi, na szkodliwą działalność nadprodukcji ubrań. Młodzież z "Dziewiątki" realizując go chciała pokazać, że kupując odzież z drugiej ręki, przerabiając ją, można tworzyć swój własny, niepowtarzalny styl.

Z ekologicznym przekazem uczennice trafiały do nastolatków poprzez media społecznościowe. Trwają jeszcze prace nad spotem reklamowym, w którym pokazane zostaną podjęte przez uczestniczki projektu działania na rzecz ochrony środowiska oraz walki z nadmiernym kupowaniem odzieży.

- Projekt współfinansowany był przez Miasto Bydgoszcz. Dziewczęta z grupy projektowej przy realizacji tego ekologicznego przedsięwzięcia pozyskały także sponsorów, współpracowały, m.in., z Fundacją Aktywny Warsztat z Bydgoszczy - mówi Anna Lauda-Michalska.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto