Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policyjny „Znicz” w Kujawsko-Pomorskiem będzie płonął przez 5 dni. Jedź ostrożnie, byś cało wrócił do domu!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Policjanci będą pilnować bezpieczeństwa i jeśli trzeba sterować ruchem. Ich polecenia są ważniejsze niż sygnalizacja świetlna i znaki drogowe
Policjanci będą pilnować bezpieczeństwa i jeśli trzeba sterować ruchem. Ich polecenia są ważniejsze niż sygnalizacja świetlna i znaki drogowe Fot. Marcin Oliva Soto
W piątek 29 października na kujawsko-pomorskich rozpocznie się policyjna akcja „Bezpieczny Weekend- Znicz 2021”. Potrwa do wtorku 2 listopada. Mundurowi będą kierować ruchem w pobliżu cmentarzy i czuwać nad ruchem na głównych ciągach komunikacyjnych.

Zobacz wideo: Nowe mandaty od straży miejskiej - mają większe uprawnienia

- Akcja potrwa aż pięć dni. Jeśli kierowcy – o co apelujemy – nie wyjadą ą na groby jednego dnia, to ruch rozłoży się płynnie i nie będą się tworzyć zatory, oszczędzimy sobie nerwów i problemów. Gorzej, gdy zmotoryzowani postanowią wybrać się w drogę 1 listopada – mówi kom. Robert Jakubas z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Do pracy angażujemy wszystkie dostępne siły i środki – w sumie 431 funkcjonariuszy „drogówki”, ale wspierać ich będą oddziały prewencji, żandarmerii wojskowej oraz straży miejskich i gminnych - w sumie 1403 osób.

To dużo, zważywszy, że od dłuższego czasu garnizon kujawsko – pomorski wspiera kolegów z Podlasia, a to w związku z kryzysem emigracyjnym na wschodzie kraju.

Oko z powietrza

Funkcjonariuszy pełniących służbę na ziemi wspierać będą 1 listopada w ramach Lotniczej Formacji Obrony Cywilnej załogi dwóch samolotów aeroklubów w Bydgoszczy i Toruniu. Pozwolenie wydał wojewoda kujawsko-pomorski.

W powietrze poderwane zostaną także drony komend powiatowych policji w Bydgoszczy, Toruniu, Aleksandrowie Kujawski i Tucholi. Wszystkie statki powietrze monitorować będą sytuację na szlakach komunikacyjnych. Jeśli pojawią się korki lub kolizje, w newralgiczne miejsce wysyłane będą parole policyjne.

To też może Cię zainteresować

- Będziemy obecni na głównych ciągach komunikacyjnych i przy cmentarzach, aby pilnować bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym zwłaszcza przestrzegania limitów prędkości. Policjanci kontrolować będą także trzeźwość kierowców i to czy nie są pod wpływem narkotyków - kontynuuje komisarz Jakubas.

1 listopada pogorszy się aura

Nasz rozmówca apeluje do wszystkich uczestników ruchu o respektowanie przepisów, o rozsądek i kulturę na drodze.

Według prognoz dla naszego regionu 1 listopada, zwłaszcza po południu lub pod wieczór, znacząco pogorszy się pogoda – może padać deszcz. A to oznacza, że wielu zmotoryzowanych będzie wracało z grobów w trudnych warunkach atmosferycznych i będzie już ciemno.

Wzrośnie też ryzyko potrącenia pieszych i rowerzystów, jeśli ci nie będą wyposażeni w elementy odblaskowe (prawo zobowiązuje rowerzystów po zapadnięciu zmroku do włączenia oświetlenia).

Pieszy poruszający się wieczorem lub nocą poboczem drogi w terenie niezabudowanym (obowiązkowo lewym) musi mieć przy sobie element odblaskowy, który jest widoczny przez kierowcę nadjeżdżającego pojazdu już ze 150 metrów. Z tego obowiązku zwolniona jest tylko osoba idąca chodnikiem lub ciągiem pieszym.

Policjanci proszą jednak o noszenie „odblasków” wszystkich pieszych, nawet w miastach, bo wtedy są zdecydowanie lepiej widoczni przez kierowców. Dobrą praktyką jest także zakładanie jasnej odzieży z wszytymi fabrycznie elementami odblaskowymi.

Uwaga na zebrach!

Ważne jest także przypomnienie kierowcom i pieszym, że przy zbliżaniu się do przejścia przez jezdnię, należy zachować szczególną ostrożność. Od 1 czerwca kierowca musi przepuścić pieszego, już wtedy gdy ten zbliża się do przejścia, a nie - jak było przed nowelizacją przepisów - dopiero, gdy już wszedł na zebry. Pieszy nie może zaś bezrefleksyjnie wchodzić na pasy bezpośrednio przed pojazdem i w trakcie przechodzenia nie może korzystać z telefonu komórkowego.

Takie są statystyki

Od początku roku do 25 października w Kujawsko-Pomorskiem wydarzyło się 628 wypadków (692 w analogicznym okresie roku ubiegłego), w których zginęło 100 osób (104 przed rokiem), a rannych zostało 685 (731).

To też może Cię zainteresować

A analiz policji wynika, że 2020 rok był specyficzny – przy znacznie mniejszym natężeniu ruchu (co spowodowane było reżimem sanitarnym i ograniczeniami w przemieszczaniu) wielu kierowców jeździło znacznie szybciej i liczba wypadków była większa.

Podczas ubiegłorocznej czterodniowej akcji „Znicz” na naszych drogach doszło do 8 wypadków, 1 osoba zginęła, 8 wymagało pomocy medycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Policyjny „Znicz” w Kujawsko-Pomorskiem będzie płonął przez 5 dni. Jedź ostrożnie, byś cało wrócił do domu! - Gazeta Pomorska

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto