Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska Akcja Humanitarna w I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy

(kat)
Wiktoria Nalik
Wiktoria Nalik Nadesłane
Uczniowie I LO w Brodnicy wspólnie z uczniami 14 szkół w Polsce uczestniczą w projekcie: "Myślę krytycznie i działam" - Polskiej Akcji Humanitarnej.

Projekt realizowany jest przez cały rok. W styczniu i lutym zorganizowano szkolny konkursu: "Czy znasz DNA swojego telefonu?".
- Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi na masową produkcję telefonów komórkowych oraz na globalne wyzwania z tym związane, takie jak praca dzieci, łamanie praw człowieka, zmuszanie do pracy - informuje Magdalena Rogowska z I LO w Brodnicy.
Uczniowie mieli za zadanie nakręcenie filmiku, wykonanie prezentacji multimedialnej lub plakatu. Jury w składzie. Katarzyna Boińska, Iwona Czupryńska-Kaliszewska i Magdalena Rogowska pod przewodnictwem dyrektora I LO p. Wiesława Łupiny nagrodziło dwie prace:

- w kategorii plakat - Wiktoria Nalik z klasy II f,
- w kategorii film - Kacper Kalwa, Michał Nowiński, Damian Żulewski z klasy II c *

- Wyróżnionym uczniom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach organizowanych w ramach realizacji projektu Polskiej Akcji Humanitarnej - podkreślają jurorzy.
To nie koniec.
Od początku roku szkolnego grupa chętnych uczniów z klas I pf i I ga uczestniczyła w webinariach prowadzonych przez przedstawicieli PAH-u oraz korespondowała z koordynatorką projektu w ramach Refleksyjnego Klubu Online. Nagrodą dla dwójki najbardziej zaangażowanych uczniów był wyjazd na trzydniowe warsztaty do Torunia. - Z naszej szkoły wytypowano Darię Chudecką i Aleksandrę Matuszewską, które od 27 do 29 lutego brały udział w warsztatach wraz z opiekunkami K. Boińską i I. Czupryńską-Kaliszewską. Podczas tych trzech dni uczestniczki różnorodnych spotkań integracyjnych miały okazję poznać przedstawicieli 14. szkół z całej Polski biorących udział w projekcie. Było to szansą na wymianę spostrzeżeń i wniosków. Podczas pobytu odbywały się wykłady, zajęcia warsztatowe, projekcje filmów połączone z dyskusją. Poruszano wiele tematów, m.in. dr Margaret Ohia Nowak zwracała uwagę na takie problemy, jak np.: nietolerancja wyrażana w języku, homofobiczną mowa nienawiści, rasizm w języku, stereotypy narodowe i etniczne - informuje pani Magdalena.
Przedstawicielki szkoły wzięły udział w dyskusjach dotyczących: pomocy humanitarnej, odmian kolonializmu, a także sytuacji mieszkańców krajów uznawanych za bardziej rozwinięte.
- Niezwykle emocjonujące były dyskusje na temat postrzegania uczniów przez nauczycieli i nauczycieli przez uczniów, a także szukanie pojawiających się przyczyn niepowodzeń w codziennej komunikacji między tymi grupami. Nie zabrakło również czasu na spacery i wieczorne zwiedzanie Torunia - wylicza Magdalena Rogowska z I LO.
Co ciekawe - niebawem, w I LO gościć będzie przedstawiciel Polskiej Akcji Humanitarnej, który poprowadzi warsztaty dla uczniów.
- Gorąco zachęcamy społeczność naszej szkoły do pogłębiania wiedzy na temat globalnych współzależności, niebezpieczeństw i niesprawiedliwości oraz do krytycznego spojrzenia na rzeczywistość - dodaje pani Magdalena.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brodnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto