Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przygodowa Majówka w Borach Tucholskich

Piotr Książek
Na scenę tegorocznej majówki wybraliśmy Bory Tucholskie. I to był bardzo dobry wybór… Powodów można się doszukać wielu, ale najważniejszy i najbardziej kuszących to jedne z najlepszych turystycznych tras rowerowych w kraju.

Mowa tutaj o szlakach rowerowych Kaszubskiej Marszruty. Kolejnym powodem jest sam region Borów Tucholskich. Przyjemnie jest patrzeć na budzącą się jeszcze wiosnę w tym regionie. Zmienny krajobraz delikatnych wzgórz pośród, których natura porozrzucała mniejsze i większe jeziora i jeziorka łącząc je siecią leniwych rzek lub wartkich potoków. Region ten doskonale pasowało obranej formuły przygody… przygody majówkowej w środku przyrody Borów Tucholskich.

Formuła naszych rajdów jest raczej odbiegająca od standardów oferowanych przez innych organizatorów. Naszą ofertę dostosowujemy do oczekiwań uczestników. Tegoroczne rajdy to nie tylko nabijanie kilometrów na rowerze. To coś więcej… tutaj głównym bohaterem jest region - jego przyroda, kultura, tradycje. Każda z naszych propozycji gwarantuje wygodny nocleg w gospodarstwie agroturystycznym lub pensjonacie. Wybierane przez nas Bazy Rajdu zapewniają również smaczne i pożywne śniadania i obiadokolacje. Wszystko po to żeby uczestnicy mogli wygodnie i komfortowo wypocząć po całodniowym aktywnym wysiłku fizycznym. Każdy dzień rajdu to inny temat przewodni, inna przygoda, której motywem przewodnim jest aktywny wypoczynek.

Kilka słów o Borach Tucholskich i Kaszubskiej Marszrucie

Bory Tucholskie to obszar położony na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego na południu Kaszub. Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Zachowały się tam również fragmenty pierwotnej puszczy, stanowiska reliktowych roślin, rzadkich już w Polsce gatunków ptaków i zwierząt. W celu ochrony zabytków i pomników przyrody na terenie Borów utworzono rezerwaty, które swym zasięgiem obejmują zarówno fragmenty puszczy, jak i pojedyncze okazy drzew i głazów, roślinność, ptactwo i zwierzynę. Bory Tucholskie to kraina o niepowtarzalnie pięknym krajobrazie, królestwo niebieskich strug i jezior, zielonych borów i lasów, urzekających swą potęgą i majestatem, nie tylko przyrodą. Obejmują one obszar ponad 250 tys. ha powierzchni lasów. 

To właśnie w pięknych okolicznościach przyrody powstał pomysł na Kaszubską Marszrutę – należy ona do nielicznych w naszym kraju produktów turystycznych. Jest ona nowatorską siecią szlaków rowerowych łączących gminy (Czersk, Chojnice, Brusy, Konarzyny) Powiatu Chojnickiego. Przebiega przez atrakcyjne turystycznie tereny z popularnymi miejscowościami letniskowymi – Swornegacie i Charzykowy. W ramach sieci zostało stworzonych ponad 160 km oznakowanych tras rowerowych z czego ponad 60 km to specjalnie wybudowane ścieżki rowerowe biegnące wzdłuż dróg publicznych. W dużej części do budowy dróg rowerowych wykorzystano pas przeciwpożarowy oddzielający las od drogi publicznej. Pozostałe ponad 100 km szlaków to dość dobrze oznakowane lokalne drogi asfaltowe lub gruntowe o małym natężeniu ruchu samochodowego. Na przebiegu całej sieci wybudowano również 12 miejsc odpoczynkowych w architekturze dopasowanej do regionu. Podsumowując – Kaszubska Marszruta w połączeniu w okolicznymi atrakcjami, kulturą, przyrodą i bardzo dobrą bazą noclegową to wspaniały produkt turystyczny jakich w naszym kraju jeszcze niewiele. Doskonałe miejsce na Przygodową Majówkę … Więcej powodów nie potrzeba żeby odwiedzić to piękne miejsce.

Jako Bazę Rajdu wybraliśmy zlokalizowane w Męcikale gospodarstwo agroturystyczne „Na Dąbku” (link: http://agroturystyka.mecikal.pl/ ). Gospodarze zorganizowali dla uczestników rajdu przyjemne i klimatyczne pokoje, w których pomimo dość chłodnych wieczorów i nocy zapewniono ogrzewanie. Czyste i schludne pokoje, każdy z łazienką - zapewniały komfortowy wypoczynek po całym dniu aktywności. Poza wygodnymi pokojami gospodarstwo zapewnia również atrakcje na wieczory – można tutaj przyjemnie wieczór spędzić grając w bilard, piłkarzyki lub przy grillu. Dopełnieniem oferty agroturystyki były pożywne i smaczne śniadania i obiadokolacje.
Przebieg rajdu

Pierwszy dzień rajdu – sobota 29.04 – Okolice Parku Narodowego Bory Tucholskie

Całkowity dystans: 74 km
Średnia prędkość: 7,8 km/h
Łączny czas: 9h 37m
Czas jazdy: 4h 43m
Średnia ruchu: 15,9 km/h
Wys. Maks.: 160 m.n.p.m
Wys. Min.: 109 m.n.p.m

Niestety pierwszy dzień rajdu nie zachwycił nas wiosenna pogodą… był raczej pochmurny i lekko deszczowy. To nie przeszkodziło nam w wykonaniu planu…

Wyruszyliśmy z Męcikału po śniadaniu i od razu skierowaliśmy nasze koła w kierunku przebiegającej niedaleko gospodarstwa jednej z dróg rowerowych Kaszubskiej Marszruty. Każdy z uczestników z pewnością potwierdzi, że takim drogami dla rowerów jeździ się bajecznie… Wybrany przez nas odcinek czarnego szlaku doprowadził nas w okolice miejscowości Kłodawka gdzie przesiedliśmy się na drogę gruntową, którą wiódł niebieski szlak rowerowy Bydgoszcz – Chojnice. Jakości nawierzchni niewiele odbiegający od Kaszubskiej Marszruty – dość dobrze utwardzoną leśną drogą gruntową poprowadził nas przez Park Narodowy Borów Tucholskich do miejscowości Drzewicz.

Po drodze mogliśmy zobaczyć z trudem budzącą się do wiosny przyrodę jednego z najpiękniejszych obszarów leśnych regionu. Z Drzewicza do miejscowości Swornegacie doprowadziły nas równolegle biegnące czerwony i żółty szlaki Kaszubskiej Marszruty. W Sworach robiliśmy sobie dłuższą przerwę na jedną z najpyszniejszych szarlotek w tej części kraju … Jak tylko będziecie w Sworach koniecznie odwiedźcie Restaurację Jeziorna – pyszna tam jest nie tylko szarlotka… Posilenie kaloriami ruszyliśmy w dalszą drogę. Tym razem naszym szlakiem wiodącym był uważany niegdyś za wspaniały szlak Greenways Naszyjnik Północy – niestety teraz to już tylko cień szlaku rowerowego. Oznakowanie niemal niezauważalne, niesamowicie wybrakowane i niespełniające warunków dobrego szlaku. Nawierzchnia Greenways-a również pozostawia wiele do życzenia.

Rowerzyści planujący przejazd nim na rowerach turystycznych muszą włożyć więcej wysiłku niż Ci na góralach. Miejscowe piachy zmuszają do spalenia większej ilości kalorii niż zwykle. I tutaj z pomocą przyszła nadwyżka kaloryczna z szarlotki. W każdym razie okolice szlaku i piękno przyrody w pełni rekompensuje wysiłek jaki trzeba poświęcić na przejazd tym szlakiem. Greenways doprowadził nas do okolic miejscowości Laska. Tam za namową jednego z uczestników rajdu postanowiliśmy zmienić nieco scenariusz dnia i zrobiliśmy w bonusie dodatkową pętelkę po pobliskiej dolinie Kulawy – warto było … krajobraz rzecznej doliny i jej niewielkich rozlewisk, otaczające ją rozległe polany i wszechobecny spokój to było zwieńczenie dnia … Po tej krótkiej pętelce podjęliśmy decyzję o skróceniu trasy dnia i powrocie do Bazy Rajdu. To była dobra decyzja … upewnił nas w niej rzęsisty deszcz jaki nas dopadł tuż przed wjazdem do Męcikału. Ciepły i suchy pokój w gospodarstwie działał na wszystkich jak magnes. Wieczorna biesiada grillowa i rozgrzewające co nie co dopełniło całości …

Drugi dzień rajdu – niedziela 30.04 – Spływ kajakowy Brdą i wędrówka piesza

Całkowity dystans: 23 km w tym 10 km w kajaku
Łączny czas: 4h 06m
Czas w kajaku: 2h 37m

Wędrówka piesza

Całkowity dystans: 10 km
Średnia prędkość: 3,52 km/h
Łączny czas: 2h 50m
Czas ruchu: 2h 01m
Średnia ruchu: 5 km/h
Wys. Maks.: 149 m.n.p.m
Wys. Min.: 116 m.n.p.m

Kolejny dzień majówkowej przygody to mix trzech aktywności. Rozpoczęliśmy od krótkiej przebieżki rowerowej w kierunku miejscowości Czernica, gdzie czekały na nas przygotowane kajaki. Z Czernicy wzdłuż leniwego nurtu Brdy spłynęliśmy do zapory w Mylofie. Ten około dziesięciokilometrowy odcinek był doskonałym urozmaiceniem imprezy. Pozwolił odpocząć nogom niektórych uczestników i dać wytchnienie przed kolejnymi dniami "rowerowania". Odcinek, który wybraliśmy do spływu rozpoczyna się na Jeziorze Dybrzk. Z perspektywy kajaka to dość duży zbiornik wodny otoczony o tej porze roku dość jesienną kolorystyką drzew. Niestety wiosna jeszcze nie obudził się w pełni nad brzegami Brdy a otaczająca nas aura tylko chwilami przypominała wiosenną, słoneczną, majową. Intensywny ruch wioseł chwilami był bardzo wskazany, chyba że ktoś lubi marznąć …

Rozgrzewki za to dostarczyły rowery, które przez organizatora spływu zostały przewiezione do Mylofu (mety spływu). Zeszliśmy z kajaków i pogoda uległa diametralnej zmianie na wiosenną, cieplejszą, majową … W Mylofie w okolicznej gospodzie uzupełniliśmy spalone w kajaku kalorie i inne mikroelementy niezbędne przy wysiłku fizycznym. Na drogę powrotną do Bazy Rajdu wybraliśmy biegnący równolegle do brzegu Brdy leśny dukt skryty w gęstwinie leśnej. Na wieczór – żeby nie było zbyt nudno i nikomu nie przychodziły do głowy nudne pomysły zaplanowaliśmy pieszą wędrówkę przez otaczające Męcikał lasy Parku Narodowego Bory Tucholskie. Wieczorna, wyciszająca i ciepła – iście wiosenna atmosfera okolic była wspaniałym podsumowaniem energicznego i pełnego wrażeń dnia. Kolejny dzień aktywnej majówki minął.

Trzeci dzień rajdu – poniedziałek - 01.05 – Dookoła Jeziora Charzykowskiego

Całkowity dystans: 65,7 km
Średnia prędkość: 6,9 km/h
Łączny czas: 9h 27m
Czas jazdy: 4h 11m
Średnia ruchu: 15,7 km/h
Wys. Maks.: 163 m.n.p.m
Wys. Min.: 101 m.n.p.m

Kolejny dzień Przygodowej Majówki w Borach Tucholskich rozpoczęliśmy również pysznym śniadaniem. Tym razem przywitał nas słoneczny, ale dość rześki poranek. Z początku wszyscy uczestnicy rajdu opatulenie w dodatkowe warstwy odzieży wyruszyli w kierunku tucholskich bezdroży. Już po pierwszych kilometrach dość piaszczystych leśnych duktów zatrzymywaliśmy się żeby te dodatkowe warstwy schować do plecaków, sakw lub po prostu w lesie pod krzakiem …

Ta otaczająca nas pustka i bezludzie gwarantowały, że rzeczy pozostawione będą na nas czekały w swoim miejscu. Leśnymi bezdrożami dotarliśmy do Drzewicza gdzie przesiedliśmy się na prowadzący wśród ciszy i okolicznej niezmąconej znaczną ludzką działalnością przyrody czarny szlak rowerowy Tuchola – Bachorze. Mijając pobliskie skryte w gęstwinie jeziorka i oczka wodne zawitaliśmy w Małych Swornychgaciach. Stamtąd doskonałymi ścieżkami Kaszubskiej Marszruty niemalże śmignęliśmy do Charzykowych. W przybrzeżnym barze zrobiliśmy sobie dłuższą przerwę na małe co nieco na słodko i nie tylko…

Dalsza droga to również szlaki Kaszubskiej Marszruty z tym, że raczej dla rowerów górskich. Gorszej jakości nawierzchnia szlaku i bardziej wymagający teren w tamtejszym otoczeniu wcale nie ujmują atrakcyjności temu rejonowi. Żółtym szlakiem Kaszubskiej Marszruty wiodącym po zachodnim brzegu Jeziora Charzykowskiego dotarliśmy ponownie do Swornychgaci. Będąc tam nie sposób było sobie odmówić pysznej szarlotki nad Jeziorem Karsińskim. W dalszej drodze do Męcikału wykorzystaliśmy gościnność żółtego szlaku Kaszubskiej Marszruty. Kolejny dzień rajdu zakończyliśmy hulankami i swawolą w agroturystycznym pokoju bilardowo – piłkarzykowym.

Czwarty dzień rajdu – wtorek 02.05 – Akwedukty w Fojutowie

Całkowity dystans: 62,5 km
Średnia prędkość: 9,1 km/h
Łączny czas: 6h 51m
Czas jazdy: 4h 15m
Średnia ruchu: 14,7 km/h
Wys. Maks.: 146 m.n.p.m
Wys. Min.: 94 m.n.p.m

Kolejny i ostatni dzień przygód w otoczeniu Borów Tucholskich jak zawsze rozpoczęliśmy od pysznego śniadania. Tuż po nim wyruszyliśmy ponownie szlakiem Kaszubskiej Marszruty – żółtym w kierunku zapory w Mylofie i dalej aż do wsi Rytel. Po drodze niejednokrotnie mieliśmy okazję niemalże zachłysnąć się pięknem i spokojem tamtejszych okolic. Bory Tucholskie już kolejny dzień rzędu były w stanie pokazać nam swoją niepowtarzalność przyrody, kultury i potencjału turystycznego. W Rytlu opuściliśmy Kaszubską Marszrutę i skierowaliśmy się leśnymi duktami w kierunku Fojutowa gdzie można spotkać krzyżujące się rzeki.

Ten niespotykany twór hydrotechniczny to największy w Polsce akwedukt. To właśnie tutaj Wielki Kanał Brdy, płynący nasypem, krzyżuje się z Czerską Strugą przepływając ponad nią. Zbudowany został w latach 1845 – 1849 na wzór rzymskich akweduktów. W sąsiedztwie fojutowskiego akweduktu zrobiliśmy dłuższą przerwę na posilenie się przed dalszą podróżą przez leśne ostępy. Droga powrotna do Bazy Rajdu wiodła również leśnymi bezdrożami z dala od wszelkich szlaków. Co nie znaczy, że była nudna i nieciekawa. Wręcz przeciwnie… pozwoliła nam poznać okolice z innej perspektywy, pokazała te mniej turystyczne rejony o równie ciekawych miejscach przesyconych naturalną przyrodą i malowniczo położonymi wsiami i małymi miejscowościami. Do Bazy Rajdu dotarliśmy w godzinach popołudniowych. Na niektórych uczestników już czekał świeżo uwędzony w domowej wędzarni pstrąg z okolicznej hodowli.

Takim akcentem zakończyliśmy tegoroczną Przygodową Majówkę w Borach Tucholskich.

Rodzaj podłoża

Nawierzchnia wybranych tras była bardzo urozmaicona. Poruszaliśmy się częściowo drogami asfaltowymi, szutrowymi lub leśnymi duktami. Niestety nie udało nam się unikną piaszczystych dróg leśnych … niestety taka jest specyfika tego regionu. Cechą wspólną wszystkich wybranych dróg jest minimalny ruch samochodów oraz możliwość przejazdu rowerem turystycznym, niekoniecznie górskim na grubych oponach.

Podsumowanie

Formuła naszych rajdów jest tak opracowana, żeby jego uczestnicy mogli wygodnie i bez zbędnego obciążenia przemierzać zaplanowaną przez organizatora trasę. Układając scenariusz wyprawy obieramy w jednym z reguły dość komfortowym obiekcie noclegowym bazę wypadową rajdu. Do bazy rajdu uczestnicy dostają się we własnym zakresie. W obranej bazie uczestnicy rajdu mają możliwość skorzystania z noclegu, wyżywienia oraz mogą tam zostawić swoje bagaże co z kolei pozwala na realizację przejazdu trasą tylko z niezbędnymi rzeczami. Nie ma potrzeby zabierania ze sobą ciężkich sakw. Wystarczy mieć ze sobą lekki i poręczny plecak.

Majówkowa propozycja pokazała jeszcze jedną bardzo istotną zaletę tego typu wypoczynku. Zaletę, która powinna zachęcić do takich ofert właścicieli firm. Mianowicie, pomimo tego, że uczestnicy rajdu nie znali się wcześniej bardzo chętnie ze sobą współpracowali niemalże na całej kilkudniowej trasie a organizator może liczyć na wsparcie nowo-poznanych osób za co należą się wszystkim uczestnikom rajdu serdeczne podziękowania …

O naszych pozostałych propozycjach rajdów i wypraw rowerowych dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową ( www.lubimyrowery.pl ) oraz funpage na Facebook-u ( https://www.facebook.com/lubimyrowery/ ).
Zajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie zabierzemy amatorów rowerowych zmagań…

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto