Smród z hodowli kaczek w powiecie brodnickim jest uciążliwy dla sąsiadów. Co na to urzędnicy?

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
W Sumowie prowadzona jest hodowla kaczek. Sąsiedzi narzekają na roznoszący się z niej nieprzyjemny zapach
W Sumowie prowadzona jest hodowla kaczek. Sąsiedzi narzekają na roznoszący się z niej nieprzyjemny zapach Nadesłane
Udostępnij:
Do naszej redakcji zgłosiła się Czytelniczka, której babcia i dziadek mieszkają w Sumowie w gminie Zbiczno w powiecie brodnickim, a dwa metry od ich domu znajduje się hodowla kaczek, z której wydobywa się nieznośny zapach. W związku z tym, wraz z pozostałymi sąsiadami, o niedogodnościach związanych z nieprzyjemnym zapachem seniorzy poinformowali służby. Sprawdzamy, jakie działania zostały w tej sprawie podjęte.

Rosjanin pobił rekord Guinnessa w najdłuższym dystansie, pokonanym na jednym oddechu pod lodem. "W ogóle się nie przygotowywałem"

Sąsiedzi posesji, na której hodowane są kaczki w Sumowie w gminie Zbiczno w powiecie brodnickim mają dość smrodu

Na terenie jednej z posesji w Sumowie w gminie Zbiczno w powiecie brodnickim od lata 2020 r. prowadzona jest hodowla kaczek. Hodowla ta znajduje się za murem, który jest zbudowany dwa metry od domu, w którym mieszkają babcia i dziadek Kamili Kowalskiej, Czytelniczki, które się do nas zgłosiła w tej sprawie. - Niby jest mur, lecz nie jest on za wysoki i brzydki zapach jest wszędzie. Dziadkowie nie mogą otworzyć okna, drzwi – mówi Kamila Kowalska. Odór z hodowli przedostaje się do ich domu. - Aż strach pomyśleć, co będzie wiosną i latem. Nawet ludzie prania na dwór nie będą mogli powiesić. Przecież ten zapach to trucizna, a tym bardziej dla starszych, schorowanych ludzi – zauważa Kamila Kowalska. Z tej przyczyny babcia i dziadek Kamili Kowalskiej wraz z sąsiadami zgłosili ten problem do urzędów i służb.

- W dniu 5 października 2020 r. wpłynęła do tutejszego urzędu petycja mieszkańców Sumowa w sprawie wstrzymania działalności hodowli kaczek na sąsiedniej nieruchomości. Pracownik Urzędu Gminy Zbiczno niezwłocznie podjął działania polegające na sprawdzeniu możliwości prawnych wójta gminy Zbiczno w wyżej wymienionej sprawie

– przekazała nam Magdalena Golubska, wójt gminy Zbiczno.

W petycji do gminy mieszkańcy sąsiadujący z właścicielem hodowli w Sumowie napisali, że hodowla powoduje uciążliwy hałas, ostry zapach, który może mieć wpływ na ich zdrowie, a stan sanitarny tej hodowli może mieć wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na choroby płuc, astmę czy nowotwory. Smród powoduje także u mieszkańców sąsiadujących z hodowlą odruchy wymiotne i duszności, a także - jak podają w petycji do gminy - rozdrażnienie, stres. Osoby te zaznaczają, że już są osobami chorującymi, m.in. na astmę, nowotwory, nadciśnienie, alergię.

W odpowiedzi na petycję urzędnicy z gminy Zbiczno sprawdzili wielkość hodowli kaczek, która nie przekraczała wraz z liczbą pozostałych zwierząt w czasie kontroli normy określonej w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko ze względu na lokalizację na obszarze chronionym, czyli w tym przypadku w Brodnickim Parku Krajobrazowym. Nie było zatem wymagane przeprowadzenie postępowania wójta Gminy w sprawie wydania decyzji środowiskowej.

W sprawie hodowli kaczek w Sumowie było przeprowadzonych kilka kontroli

Gmina Zbiczno po petycji od mieszkańców zwróciła się z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Powiatowego Inspektora Weterynarii i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

- W dniu 17 grudnia 2020 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego przeprowadził kontrolę na wyżej wymienionej nieruchomości, podczas której stwierdzono nieprawidłowości, wszczęte zostały postępowania. Do czasu rozstrzygnięcia prowadzonego postępowania przez Nadzór Budowlany wójt gminy Zbiczno wstrzymał się z podejmowaniem dalszych decyzji

– powiedziała nam wójt gminy Zbiczno Magdalena Golubska.

Słowa wójt Magdaleny Golubskiej potwierdził Witold Sosnowski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Brodnicy. Jak nam przekazał, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Brodnicy przeprowadził kontrolę na działce w Sumowie, gdzie prowadzona jest hodowla kaczek.

- W wyniku kontroli wszczęto postępowania administracyjne dotyczące usytuowanych na wyżej wymienionej działce obiektów budowlanych. Postępowania są w trakcie czynności administracyjnych. Na obecnym etapie jest zbierany materiał dowodowy

- przekazał nam Witold Sosnowski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Brodnicy.

Z kolei Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy odpowiedź do Urzędu Gminy w Zbicznie w sprawie hodowli kaczek na terenie tej gminy przekazał 22 października 2020 r. Pisma tego nie przesłał mieszkańcom sąsiadujących z hodowlą kaczek posesji, ponieważ nie posiadał do sąsiadów danych adresowych. Sanepid w piśmie do Urzędu Gminy w Zbicznie napisał, że gmina musi dbać o czystość i porządek na terenie gminy i chociaż to właściciele poszczególnych nieruchomości są odpowiedzialni za utrzymanie czystości i porządku na terenie ich nieruchomości, to wójt sprawuje nadzór nad realizacją obowiązków właścicieli nieruchomości. W piśmie z października Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Brodnicy przekazał także, że Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Brodnicy nie posiada zgłoszenia ani informacji o działalności gospodarczej – hodowli kaczek w Sumowie w gminie Zbiczno. W piśmie do gminy Zbiczno sanepid napisał także: "W powyższej sprawie nie została wydana opinia o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na hodowli kaczek, nie został uzgodniony projekt budowlany jak również nie wydano postanowienia dotyczącego użytkowania obiektu, ponieważ inwestor nie zgłosił zamiaru przystąpienia do użytku produkcyjnego". Sanepid zaznaczył w piśmie, że utrzymywanie zwierząt gospodarskich powinno być utrzymywane tak, żeby nie było uciążliwe dla sąsiadów. Danuta Kowalkowska-Szramka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy zaznaczyła w odpowiedzi dla "Pomorskiej", że hodowle zwierząt, drobiu podlegają pod nadzór Inspekcji Weterynaryjnej.

Z pytaniami o kontrole hodowli w Sumowie zwróciliśmy się także do tej jednostki. Jak nam przekazano, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Brodnicy w 2020 r. kilkukrotnie był informowany o nieprawidłowościach w hodowli kaczek w Sumowie. Informacje dotyczyły problemów zdrowotnych, dobrostanu, nielegalnej działalności i, oczywiście, odoru, a po każdym zgłoszeniu Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Brodnicy przeprowadzał kontrolę. - W większości przypadków informacje o nieprawidłowościach nie potwierdziły się (kwestia chorób zakaźnych, dobrostanu, nielegalnej nocnej działalności) - przekazał nam Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Brodnicy.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Brodnicy zaznaczył, że w sprawie "odorów" do dnia dzisiejszego nie ma przepisów regulujących. Według otrzymywanych informacji, prace nad ustawą "odorową" prowadzi Ministerstwo Klimatu. Zaznaczmy, że jeśli ustawa ta wejdzie w życie, będzie łatwiej blokować uciążliwe inwestycje. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Brodnicy zwrócił jednak uwagę, że trudno byłoby zakazać rolnikom utrzymywania zwierząt w gospodarstwach znajdujących się w miejscowościach wiejskich, w których to gospodarstwach zwierzęta są często hodowane od pokoleń.

Obecnie, zgodnie z relacją sąsiadów hodowcy z Sumowa, kaczki zostały wywiezione. Sąsiedzi uważają, że kaczki wrócą, jak to zazwyczaj bywa, za około dwa, trzy tygodnie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie