Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie "Od Nowa" z Brodnicy zwróciło się do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie działań w związku z konwencją stambulską

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Stowarzyszenie "Od Nowa" skupia amazonki, kobiety z różnymi schorzeniami onkologicznymi i ze schorzeniami narządu ruchu
Stowarzyszenie "Od Nowa" skupia amazonki, kobiety z różnymi schorzeniami onkologicznymi i ze schorzeniami narządu ruchu Archiwum/Katarzyna Pomianowska
Urszula Derlicka, prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Od Nowa" z Brodnicy podzieliła się z nami treścią petycji przekazanej premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w sprawie konwencji stambulskiej. Jak czytamy, sześćdziesiąt osiem kobiet ze stowarzyszenia (w tym amazonki, kobiety po leczeniu onkologicznym oraz z chorobami układu ruchu) zwróciło się do premiera z prośbą, aby zdecydowanie stanął po stronie ofiar przemocy i nie pozwalał na wypowiedzenie przez Polskę konwencji stambulskiej.

Członkinie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Od Nowa" napisały petycję do premiera Mateusza Morawieckiego

Według sześćdziesięciu ośmiu członkiń Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Od Nowa" w Brodnicy, konwencja stambulska, czyli konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, którą Polska podpisała w 2012 r., a ratyfikowała w 2015 roku "jest osłoną wobec bezprawia, chroni rodziny i jej poszczególnych członków. Dobro rodziny mamy wszyscy wypisane na sztandarach i tego faktu nikt do tej pory nie podważał."

Członkinie stowarzyszenia podkreślają, że nie interesują je polityczne interesy, a interesują je wyłącznie efekty wypowiedzenia przez Polskę konwencji. - Będzie to swoiste przyzwolenie na bezprawie - zaznaczają w petycji do premiera Mateusza Morawieckiego. Podkreślają także, że obawiają się, że w ślad za wypowiedzeniem konwencji zmieniona zostanie zgodnie z wcześniejszymi planami ustawa o przemocy w rodzinie. Przypomnijmy, że zgodnie z tą ustawą pierwsze pobicie w rodzinie nie będzie klasyfikowane jako przemoc domowa. - Dopóki obowiązuje konwencja, takie przepisy nie mogą u nas zaistnieć - zaznaczają członkinie stowarzyszenia.

O obawach związanych z powrotem po wypowiedzeniu konwencji stambulskiej "ministerialnego projektu "Przemoc Plus", według którego - na wzór kremlowski - pierwsze pobicie w rodzinie nie będzie klasyfikowane jako przemoc" mówiła już m.in. Joanna Gzyra-Iskandar z Centrum Praw Kobiet.

Przeczytaj także:

Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek premiera Mateusza Morawieckiego o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej

Konwencja chroni kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze

- podkreślają w petycji do premiera Mateusza Morawieckiego członkinie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Od Nowa" w Brodnicy.

Kobiety zwracają się do premiera z prośbą o podjęcie działań mających na celu zablokowanie wypowiedzenia konwencji. Podkreślają, że jako doświadczone kobiety, z dużym bagażem cierpień występują w obronie godności i przeciwko wszelkim formom przemocy. Ważna jest dla nich ochrona domowego miru, bezpieczeństwo matek, ich dzieci, całych rodzin.

Przypomnijmy jednak, że po tym, gdy pod koniec lipca minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro złożył wniosek o wszczęcie procedury wypowiedzenia konwencji stambulskiej m.in. z uwagi na wymóg od szkół nauczania dzieci o płci w sposób ideologiczny, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zdecydował o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny opublikował na swojej stronie treść tego wniosku przekazanego przez premiera. Wniosek wpłynął do Trybunału 31 lipca 2020 r.

Polska nie akceptuje przemocy. Chce, aby rodzice mieli wpływ na wychowanie dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami

W pierwszej kolejności trzeba podkreślić z całą mocą, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej nie akceptuje przemocy nie tylko wobec kobiet, ale wobec każdego człowieka. (...) Rzeczpospolita Polska szczególną ochroną otacza rodziny, rodzicielstwo, a także małżeństwo będące związkiem kobiety i mężczyzny. (...) Konwencja budzi poważne wątpliwości dotyczące jej zgodności z Konstytucją, zwłaszcza w zakresie przywołanym w niniejszym wniosku. (...)

- napisano w treści wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Jak napisano dalej, Konstytucja daje możliwość rodzicom do kształtowania światopoglądu dziecka w zgodzie z własnymi przekonaniami, a nie wymaga - tak jak konwencja stambulska - promowania równości płci społeczno-kulturowych u możliwie najmłodszych osób.

Konstrukcja kwestionowanego przepisu Konwencji odbiera rodzicom wpływ na wychowanie dziecka poprzez dobranie mu odpowiedniej placówki edukacyjnej, czy to publicznej czy niepublicznej. Konwencja nakazuje wszystkim tym podmiotom kształcenie dzieci z uwzględnieniem promocji problematyki płci społeczno-kulturowej i związanej z tym konieczności eliminowania tradycyjnych ról społecznych

- czytamy we wniosku.

Premier we wniosku przypomina, że krytycznymi uwagami na temat zapisów konwencji dzieliła się już Stolica Apostolska, która podnosiła brak akceptacji dla forsowania w konwencji tzw. ideologii płci, zacieranie różnic w biologicznych, rodzinnych i społecznych rolach kobiety i mężczyzny. Stolica Apostolska krytykowała także uznanie w konwencji stambulskiej tożsamości opartej na płci społeczno-kulturowej za kryterium dyskryminacji.

Treść wniosku premiera Mateusza Morawieckiego dostępna jest tutaj.

Jak uważacie?

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że Polska powinna wypowiedzieć konwencję stambulską?

Stowarzyszenie "Od Nowa" z Brodnicy skupia amazonki, kobiety z różnymi schorzeniami onkologicznymi, schorzeniami narządu ruchu. Panie wspólnie się integrują nie tylko podczas rehabilitacji, ale także podczas lekcji tańca czy w czasie uczestnictwa w prelekcjach.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brodnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto