Świat dzieci z Ukrainy leży w gruzach. W powiecie brodnickim może być nawet pół tysiąca uchodźców z Ukrainy. Ruszyła rejestracja

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
W Urzędzie Miejskim w Brodnicy Wydział Spraw Obywatelskich wnioski obywateli Ukrainy o nadanie numeru PESEL będzie przyjmował w pokoju 110 na parterze od poniedziałku do czwartku w godzinach 8 - 15, a w piątki w godzinach 8 – 14
W Urzędzie Miejskim w Brodnicy Wydział Spraw Obywatelskich wnioski obywateli Ukrainy o nadanie numeru PESEL będzie przyjmował w pokoju 110 na parterze od poniedziałku do czwartku w godzinach 8 - 15, a w piątki w godzinach 8 – 14 Karina Knorps-Tuszyńska
Udostępnij:
Ukraińcy, którzy po 24 lutego uciekając przed wojną dotarli do powiatu brodnickiego mogą ubiegać się od środy, 16 marca o numer PESEL, co wiąże się z możliwością korzystania przez nich z opieki zdrowotnej, prawa do świadczeń czy realizacją formalności związanych z podjęciem pracy oraz prowadzeniem działalności gospodarczej.

Rejestracja obywateli Ukrainy rozpoczęła się 16 marca 2022 r.

Obywatele Ukrainy, którzy po 24 lutego dotarli do powiatu brodnickiego z powodu konfliktu zbrojnego w ich kraju mogą od środy, 16 marca składać w dowolnym urzędzie miasta lub gminy wnioski o numer PESEL oraz profil zaufany, a także mogą zalegalizować pobyt w Polsce na okres 18 miesięcy.

Aby otrzymać PESEL należy złożyć wniosek i dołączyć do niego kolorowe zdjęcie w rozmiarze 35X45 mm. We wniosku (szczegółowe dane dostępne są pod tym linkiem) o nadanie numeru PESEL trzeba podać następujące dane:

  • imię i nazwisko,
  • datę i miejsce urodzenia,
  • kraj urodzenia i obywatelstwo,
  • datę wjazdu do Polski,
  • ukraiński numer ewidencyjny (jeśli osoba go posiada),
  • natomiast, aby uzyskać profil zaufany, który w Internecie pełni tę samą funkcję, co dokument tożsamości należy także podać dane kontaktowe: adres e-mail i polski numer telefonu.

W imieniu osób, które nie ukończyły 18. roku życia taki wniosek składa rodzic, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Jeżeli wniosek o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem w Ukrainie dotyczy dziecka do 12. roku życia, to dziecko nie musi być obecne przy składaniu wniosku. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dziecko nie posiada dokumentu tożsamości, a ustalenie tożsamości dziecka nastąpić miałoby w oparciu o oświadczenie rodzica. W takim przypadku dziecko musi być obecne przy składaniu wniosku.

Składając wniosek w dowolnym urzędzie gminy należy także posiadać dokument tożsamości obywatela Ukrainy, nawet jeśli jest unieważniony, ponieważ umożliwia ustalenie tożsamości osoby. W przypadku braku dokumentu tożsamości, uchodźca z Ukrainy musi złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Wniosek o numer PESEL można złożyć w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. W Urzędzie Miejskim w Brodnicy Wydział Spraw Obywatelskich wnioski obywateli Ukrainy o nadanie numeru PESEL będzie przyjmował w pokoju 110 na parterze od poniedziałku do czwartku w godzinach 8 - 15, a w piątki w godzinach 8 – 14. W celu sprawnej obsługi klientów należy wcześniej umówić się na określony termin załatwienia sprawy pod numerem telefonu 564-930-309 lub bezpośrednio w siedzibie urzędu przy ul. Kamionka 23 w Punkcie Informacji.

Rejestracja obywateli Ukrainy jest bezpłatna.

Uchodźcy z Ukrainy mogą poszukiwać pracy w powiecie brodnickim

Obywatele Ukrainy, którzy przebywają na terenie powiatu brodnickiego i zamierzają tutaj poszukiwać pracy, mogą rejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Brodnicy jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy, co umożliwi im dostęp do ofert pracy oraz innych form wsparcia. Także pracodawcy z powiatu brodnickiego mogą w pośredniaku zgłaszać gotowość zatrudnienia Ukraińców pod numerem telefonu 566-498-940 lub za pośrednictwem adresu e-mail: [email protected]

Powiatowy Urząd Pracy w Brodnicy uruchomił również punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy oraz ich potencjalnych pracodawców, w którym można uzyskać informacje na temat wolnych miejsc pracy lub zatrudnienia obcokrajowców. Punkt znajduje się w siedzibie urzędu przy ulicy Żwirki i Wigury 3 w Brodnicy w pokoju 11.

Jak przekazał nam Przemysław Majchrzak, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Brodnicy w środę, 16 marca na terenie powiatu brodnickiego jest utworzonych 10 ośrodków tymczasowego pobytu dla uchodźców z Ukrainy, w których przebywa 187 osób. W ośrodkach tymczasowego pobytu dla uchodźców w powiecie brodnickim jest obecnie wolnych 30 miejsc. Oprócz Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w ośrodkach tymczasowego pobytu, są także uchodźcy, których przygarnęły osoby prywatne. Szacuje się, że na dzień 16 marca może być ich na terenie powiatu brodnickiego nawet ponad 300. Ilu ich dokładnie jest będzie wiadomo, gdy zostaną zarejestrowani.

Świat dzieci uczestniczących w wojnie leży w gruzach

Na dzień 16 marca na terenie powiatu brodnickiego potwierdzono obecność 91 dorosłych i 96 dzieci z Ukrainy uciekających przed wojną. W publikacji "Pomoc humanitarna w świetle prawa i praktyki" pod redakcją Patrycji Grzebyk i Elżbiety Mikos-Skuzy szczególną uwagę poświęcono właśnie dzieciom uczestniczącym w wojnie, które tracą najbliższych, zdrowie, a często giną (jak podała prokurator generalna Ukrainy Iryna Venediktova na dzień 16 marca w czasie wojny zginęło 103 dzieci ukraińskich). "Domy, szkoły, system opieki zdrowotnej oraz instytucje religijne są zniszczone, a to sprawia, że cały świat dzieci leży w gruzach" - zauważają autorzy publikacji "Pomoc humanitarna w świetle prawa i praktyki". Ze względów bezpieczeństwa powinny one być ewakuowane, ale oczywiście nie przymusowo przesiedlane. Dzieciom tym należy zapewnić ciągłość nauki, także nauki religii, zgodnie z życzeniem rodziców lub opiekunów.

Jak zaznaczono w publikacji, dzieci bardziej niż dorośli odczuwają konsekwencje katastrof, pierwsze efekty ograniczeń i sankcji – brak wystarczającej ilości żywności, wody pitnej, odzieży, a przede wszystkim schronienia oraz opieki najbliższych. Wskutek wojny dzieci nie tylko cierpią fizycznie, bo przecież jeśli konwoje z pomocą humanitarną nie docierają na czas z powodu zaminowanych albo zniszczonych dróg i mostów, to umierają z głodu i wycieńczenia, ale i cierpią będąc pozbawione praw oraz perspektyw normalnego życia. Ogromne spustoszenia w psychice dzieci powstają wskutek przeżyć związanych z utratą domu, osób im najbliższych i przemocy. Autorzy publikacji "Pomoc humanitarna w świetle prawa i praktyki" zwracają uwagę, że nawet, gdy konflikty zbrojne toczą się w rejonach trudno dostępnych, przez co niesienie pomocy humanitarnej może być niemożliwe, nie zwalnia to z obowiązku zapewnienia tej ludności cywilnej, zwłaszcza dzieciom, środków, które pozwolą im przeżyć. Niestety, gdy odpowiednia pomoc nie dociera na czas, to osoby szczególnie wrażliwe jak dzieci umierają z głodu, niedożywienia lub na skutek chorób. Obecnie sytuacja jest tragiczna w Mariupolu, gdzie brakuje jedzenia, także dla dzieci, leków, bieżącej wody, prądu, ogrzewania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie