MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Systemy fotowoltaiczne - co to takiego ?

inf.prasowa
Systemy fotowoltaiczne  - co to takiego ?
Systemy fotowoltaiczne - co to takiego ? zdj. ilustracyjne/arch.Polskapresse
Systemy fotowoltaiczne - co to takiego ? Energetyka słoneczna, coraz bardziej powszechna w krajach europejskich (przede wszystkim na Południu), zaliczana jest do jednego z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii. Według Earth Policy Institute od początku wieku rozwija się ona z dynamiką ok. 40% rocznie w skali świata, jednak wciąż zaspokaja znikomą część zapotrzebowania ludzkości na energię.

Systemy fotowoltaiczne - co to takiego ?


W Polsce, oprócz farm fotowoltaicznych, takich jak w Wierzchosławicach, Rudzie Śląskiej, Polkowicach czy Łodzi, obserwuje się rosnące znaczenie systemów fotowoltaicznych również na małą skalę. Na ten sposób pozyskiwania energii decydują się m.in. małe i średnie przedsiębiorstwa, a także posiadacze domów jednorodzinnych.

Mimo tego, że promieniowanie słoneczne dociera do północnych części Europy ze znacznie mniejszym natężeniem niż bliżej równika (dla porównania: w Polsce energia ta równia się 1100 kWh/m kw. rocznie, w Afryce centralnej prawie 2,5 razy więcej) – to wciąż wystarczająco dużo, by zdecydować się na skorzystanie z dobrodziejstwa energii słonecznej.

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą przy tym liczyć na spore udogodnienia w finansowaniu takiego przedsięwzięcia. Oprócz dostępnych specjalnie na ten cel kredytów z grantem, mogą ubiegać się o dofinansowanie z funduszy regionalnych czy pomoc w spłacie do 15% wspomnianego kredytu (od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Koszt instalacji fotowoltaicznej to rząd wielkości już od kilkunastu tysięcy złotych, przy czym inwestycja ta ulega dosyć dynamicznej amortyzacji, a przede wszystkim pozwala nawet na kilkudziesięcioprocentowe oszczędności w kosztach energii.

Systemy fotowoltaiczne - co to takiego ?

„Montaż systemów słonecznych to częściowa lub nawet całkowita niezależność od dostawców energii i oszczędność . Korzystanie z energii słonecznej realizować można dwojako: w technice fotowoltaicznej, umożliwiającej pozyskanie źródła energii elektrycznej oraz w technice fototermicznej, zamieniającej promieniowanie słoneczne w energię cieplną. ” – podkreśla Krzysztof Dziaduszyński, prezes Sunwind – firmy zajmującej się instalacją infrastruktury solarnej i fotowoltaicznej. Pierwsza z nich funkcjonuje z nami na co dzień już od wielu lat, wykorzystywana jest w lampach ogrodowych, kalkulatorach, zegarkach czy jako doładowanie akumulatorów. Na większą skalę ma zastosowanie za pośrednictwem wielkoformatowych paneli – tzw. fotoogniw, które oglądać możemy na dachach budynków lub umocowane ukośnie na wysięgnikach. Kolektory słoneczne, w odróżnieniu od fotowoltaiki, umożliwiają natomiast podgrzewanie wody, odpowiadają też za ogrzewanie budynków. „Naszym zadaniem jest nie tylko samo zainstalowanie urządzeń, ale również audyt energetyczny, projekt, pozyskanie pozwoleń, pomoc w finansowaniu czy w końcu uruchomienie i serwis” – zaznacza Dziaduszyński.

Do korzystania z odnawialnych źródeł energii zachęca również polskie i przede wszystkim europejskie ustawodawstwo. Uchwalony we wrześniu 2013 roku pakiet ustaw wprowadza ułatwienia dla właścicieli niewielkich instalacjach produkujących energię na własne potrzeby. Co istotne, w tej małej skali można uzyskać lub też uzupełnić brakując ilość energii w ogólnym bilansie energetycznym kraju, czego przykładem mogą być Niemcy czy Wielka Brytania, posiadające podobne zasoby energii słonecznej. „Gdyby przenieść wszystkie instalacje fotowoltaiczne pracujące w Niemczech do Polski, z czystej energii słonecznej uzyskalibyśmy 20% zużywanej ogółem w ciągu całego roku w Polsce: wliczając użytkowników indywidualnych, jak i największy przemysł” – dodaje Krzysztof Dziaduszyński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brodnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto