Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital z Brodnicy i Aleksandrowa Kujawskiego drżą o finansowanie

PK
W ub. roku nastąpiło otwarcie nowej części szpitala w Brodnicy. Po reformie niektóre oddziały i poradnie mogą mieć problem z finansowaniem.
W ub. roku nastąpiło otwarcie nowej części szpitala w Brodnicy. Po reformie niektóre oddziały i poradnie mogą mieć problem z finansowaniem. Paweł Kędzia
Reforma ustawy o świadczeniach zdrowotnych budzi niepewność w placówkach w regionie.

Kilka miesięcy temu samorządowcy wszczęli alarm. Projekt reformy zakładał dla szpitali I poziomu tylko podstawowe oddziały, co groziło odcięciem finansowania dla prężnie działających oddziałów, m.in. ortopedii w Brodnicy i Żninie, czy kardiologii w Aleksandrowie Kujawskim.

Brodnica była najbardziej jaskrawym przykładem. W ub. roku kosztem 42 mln złotych przy udziale pieniędzy unijnych i budżetu państwa zakończyła się rozbudowa szpitala. Równolegle jednostka przeprowadziła doposażenie w sprzęt za 4 mln złotych. Pierwotne zmiany w ustawie spowodowałyby, że ortopedia i traumatologia ze względu na brak finansowania nie miałyby racji bytu.

- W nowym projekcie są już wprowadzone zmiany, ale nie do końca satysfakcjonujące - przyznaje Mariusz Klonowski, wicestarosta.

Ministerstwo uspokaja

- Ten system bardzo dobrze wpisuje się w geografię podmiotów działających w województwie. Wszystkie istotne podmioty wchodzą do tego systemu i świadczenia w znacznej mierze będą finansowane z systemu podstawowego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej - uspokajał kilka dni temu w Urzędzie Wojewódzkim wiceminister zdrowia Piotr Gryza. - Te podmioty, które do tego systemu nie wchodzą, ich świadczenia zostaną w znacznej mierze kupione w drodze konkursu ofert NFZ.

Zobacz także: Toruń widziany z drona [WIDEO, ZDJĘCIA]

- Zakładane w projekcie ustawy ryczałtowanie usług na poziomie 2015 r. cofa nasz szpital do czasu rozbudowy i modernizacji, kiedy wykonywał prawie 40 procent mniej świadczeń niż obecnie - zwraca uwagę wicestarosta Mariusz Klonowski. - Co z tą różnicą? Czy mamy odmawiać w przyszłości pacjentom przyjęcia? Dla finansowania brodnickiej placówki miarodajna jest końcówka 2016 roku, łącznie z nadwykonaniami, co widać z danych NFZ. Nieprawdą jest, że cały zakres działalności szpitala kwalifikuje się do finansowanej sieci.

Pod znakiem zapytania

- Tak potrzebny oddział rehabilitacji, będący elementem trwałości projektu unijnego, został oddany rok temu i nie spełnia wymogu działalności powyżej dwóch lat - zwraca uwagę samorządowiec. - Może być ewentualnie finansowany w trybie konkursowym. Czy będzie to dofinansowanie stuprocentowe, jeżeli do konkursu wystartują wszystkie oddziały w województwie tak publiczne, jak i prywatne? Podobne dylematy dotyczą ambulatoryjnej opieki specjalistycznej na I poziomie szpitali, gdzie pod znakiem zapytania stoi wysokość dofinansowania, np. poradni onkologicznej.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na brodnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto