Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak powinien wyglądać list motywacyjny. Jak go dobrze napisać?

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
List motywacyjny to obok życiorysu jeden z najczęściej wymaganych od kandydata dokument. Profesjonalnie zredagowany zwiększa szansę na zdobycie stanowiska, o które się staramy.
List motywacyjny to obok życiorysu jeden z najczęściej wymaganych od kandydata dokument. Profesjonalnie zredagowany zwiększa szansę na zdobycie stanowiska, o które się staramy. pixabay.com
Obok CV list motywacyjny jest najczęściej wymaganym dokumentem w aplikowaniu o pracę. Jak napisać list motywacyjny, by zainteresował pracodawcę? Ekspert wskazuje, jak to zrobić, by dokument był profesjonalny i skuteczny.

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się o stanowisko, awans czy też podwyżkę. Najczęściej list motywacyjny składa się do pracy, jako jeden z dokumentów aplikacyjnych obok życiorysu.

 
List motywacyjny składa się w odpowiedzi na ogłoszenie - wtedy, gdy pracodawca prowadzi rekrutację. Nie każdy pracodawca go wymaga, jednak warto go wysłać.

- W ten sposób pokażesz pracodawcy, że naprawdę zależy Ci na stanowisku i nie rozsyłasz identycznych dokumentów aplikacyjnych do wielu firm – przekonuje Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe. - Wiele osób uważa, że nie warto pisać listów motywacyjnych, ponieważ pracodawcy i tak ich nie czytają. Oczywiście, część z nich tego nie robi. Jednak głównym problemem jest co innego. Po prostu niewiele osób potrafi napisać list motywacyjny, który sprawi, że rekruter od razu złapie za telefon i wykręci numer do kandydata – dodaje.

Co napisać w liście motywacyjnym?

List motywacyjny, jak każdy formalny dokument, musi mieć określoną strukturę. Jakie elementy powinien zawierać? Najważniejsze to:

  • aktualna data i miejscowość,
  • imię i nazwisko oraz dane kontaktowe kandydata,
  • dane pracodawcy,
  • zwrot grzecznościowy,
  • wstęp zawierający informację, o jakie stanowisko ubiega się kandydat,
  • rozwinięcie, w którym kandydata wyjaśnia, dlaczego jest idealnym kandydatem na stanowisko,
  • zakończenie, z zapewnieniem o gotowości do osobistego spotkania,
  • zwrot grzecznościowy i podpis na dole listu motywacyjnego (własnoręczny, jeśli list motywacyjny jest wysyłany pocztą lub jako skan).

Poprawna struktura to nie wszystko. Najważniejsze, by zadbać o treść listu motywacyjnego. W ten sposób wyróżnisz się na tle innych kandydatów.

Oto 10 cech skutecznego listu motywacyjnego, na które zwraca uwagę ekspert InterviewMe:

  1. Zaadresuj go do konkretnej osoby
    Pracodawcy nie lubią dostawać „uniwersalnych” listów motywacyjnych, które zostały stworzone na potrzeby wielu rekrutacji. W swoim liście motywacyjnym pokaż, że świadomie wybrałeś ofertę pracy. Już adresując list, wpisz konkretnego odbiorcę — np. kierownika działu czy też HR managera. 
  2. Dopasuj do oferty pracy
    List motywacyjny powinien być dopasowany do konkretnego stanowiska i firmy. To kluczowa zasada przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych. W swoim liście motywacyjnym pokaż, że spełniasz większość (lub wszystkie) wymagania z oferty pracy. Warto również odnieść się do wartości i celów firmy i pokazać, że w pełni je podzielasz.
  3. Skup się na tym, jakie korzyści przyniesiesz pracodawcy
    Możesz np. opisać, w jaki sposób usprawnisz jakiś proces lub zwiększysz sprzedaż. Pokaż, dlaczego warto zatrudnić właśnie Ciebie! W ten sposób wyróżnisz się wśród kandydatów, którzy opisują tylko swoje kompetencje oraz doświadczenie i nie potrafią postawić się w roli pracodawcy.
  4. Bądź konkretny i szczegółowy
    W liście motywacyjnym nie ma sensu pisać, że „jesteś odporny na stres” lub „cechuje Cię duża ambicja”. Pracodawcy oczekują konkretów. Podaj przykłady konkretnych sytuacji, kiedy wykorzystałeś swoje umiejętności i doświadczenie. Pokaż, w jaki sposób Twoje kompetencje przełożą się na codzienne obowiązki. Wyjaśnij, dlaczego zależy Ci właśnie na tym stanowisku. Warto też pochwalić się konkretnymi sukcesami i liczbami (np. zmniejszyłem koszty firmy o 15%).
  5. Nie kopiuj CV
    Dobry list motywacyjny nie jest kopią CV. W curriculum vitae kandydat wypisuje jedynie swoje umiejętności, doświadczenie, osiągnięcia czy też zdobytą wiedzę. List motywacyjny powinien bazować na tych informacjach, jednocześnie je poszerzając. Dokument ten jest też świetną okazją do tego, aby pokazać swoją ludzką twarz.
  6. Stosuj poprawne zwroty grzecznościowe
    W ten sposób okażesz szacunek odbiorcy. Zwroty grzecznościowe dopasuj do odbiorcy (np. Szanowna Pani, Szanowny Panie lub Szanowni Państwo).
  7. Zadbaj o to, aby nie był za długi
    List motywacyjny powinien być krótki i treściwy. Nie ma sensu pisać wielostronicowego dokumentu — pracodawcy nie mają czasu na tego typu dokumenty. Powinien zmieścić się na jednej stronie A4.
  8. Sprawdź poprawność swoich danych kontaktowych
    Przed wysłaniem listu motywacyjnego upewnij się, że podałeś poprawne dane osobowe i kontaktowe. Pamiętaj też, aby unikać prywatnych adresów e-mail. W sprawach zawodowych powinieneś używać maila zawierającego jedynie Twoje imię i nazwisko.
  9. Poprawność językowa
    Pamiętaj też, aby dokładnie sprawdzić, czy w dokumencie nie znalazły się literówki lub błędy ortograficzne. Tego typu wpadka może zniechęcić pracodawcę, który uzna, że nie przykładasz się do swoich obowiązków.
  10. Zadbaj o estetykę, czytelność i przejrzystość
    Wygląd Twojego listu motywacyjnego również jest bardzo ważny. Zadbaj o to, aby był przejrzysty, czytelny i estetyczny.

 
Gotowy list motywacyjny najlepiej wysłać w PDF. Dzięki temu będziesz miał pewność, że dokument wyświetli się u pracodawcy poprawnie.

***
Czytaj w serwisie pomorska.pl
Tych rzeczy nie mów na rozmowie kwalifikacyjnej. Przez nie możesz nie dostać wymarzonej pracyTego nigdy nie rób na rozmowie kwalifikacyjnej, jeśli chcesz dostać wymarzoną pracę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak powinien wyglądać list motywacyjny. Jak go dobrze napisać? - Sępólno Krajeńskie Nasze Miasto

Wróć na brodnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto