Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie skarby znaleźli członkowie Stowarzyszenia Brodnicka Grupa Eksploracyjno - Poszukiwawcza. Zobaczcie zdjęcia

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Tak wyglądają zabytki znalezione przez Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno - Poszukiwawcza
Tak wyglądają zabytki znalezione przez Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno - Poszukiwawcza Facebook/Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno - Poszukiwawcza
Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno - Poszukiwawcza, odkąd tylko zakończono żniwa, regularnie prowadzi intensywne poszukiwania zabytków na polach w gminie Brzozie. Najważniejszym z nich, spośród tych zabytków, które odkryto w ziemi w ciągu kilku lat działalności stowarzyszenia, jest z pewnością bulla papieska papieża Bonifacego VIII, ale członkowie stowarzyszenia znaleźli znacznie więcej zabytków. Część z nich już wkrótce uda się pokazać mieszkańcom i turystom w muzeum w Brzoziu.

Policja ostrzega przed oszustwami "na wnuczka"

od 16 lat

Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno - Poszukiwawcza ma na swoim koncie ogromny sukces

Marcin Perliński ze Stowarzyszenia Brodnicka Grupa Eksploracyjno - Poszukiwawcza przekazał nam, że blisko 30 członków stowarzyszenia, które powstało w kwietniu 2016 r. regularnie prowadzi poszukiwania. Z racji, że stowarzyszenie ma siedzibę w Brzoziu, to szczególnym zainteresowaniem poszukiwaczy cieszą się tereny w gminie Brzozie.

Najcenniejszym zabytkiem znalezionym przez członków Stowarzyszenia Brodnicka Grupa Eksploracyjno - Poszukiwawcza jest duży fragment bulli papieskiej papieża Bonifacego VIII, odkryty na polu w Brzoziu w październiku 2022 r. Papież ten pełnił swoje stanowisko w latach 1294-1303. Marcin Perliński ze Stowarzyszenia Brodnicka Grupa Eksploracyjno - Poszukiwawcza przekazał nam, że niewątpliwie bulla znaleziona ok. 400 m od kościoła ma związek z funkcjonującą w Brzoziu parafią, która powstała w 1289 r. na gruntach, które biskup chełmiński Werner odstąpił diecezji płockiej. W 1310 r. oficjalnie powstała parafia Brzozie, a dopiero w 1378 r. kroniki informują o pierwszym plebanie Mikołaju. Wspomniana bulla z ołowiu została przekazana konserwatorowi zabytków, a ponieważ jest niezwykle cennym odkryciem, zostanie przekazana do muzeum i poddana badaniom.

- To znalezisko unikalne. Takich bulli na terenie całego kraju znaleziono dotychczas stosunkowo niewiele, bo kilkanaście pozycji

- podkreślił Marcin Perliński ze Stowarzyszenia Brodnicka Grupa Eksploracyjno - Poszukiwawcza.

W Brzoziu powstaje muzeum i Izba Pamięci Lokalnej

Warto w tym miejscu pokreślić, że gmina Brzozie tworzy w budynku po przedszkolu Izbę Pamięci Lokalnej związaną z historią gminy Brzozie, a członkowie Stowarzyszenia Brodnicka Grupa Eksploracyjno - Poszukiwawcza przy okazji tworzą w tym budynku muzeum, które jest obecnie muzeum w organizacji. Choć ma zostać otwarte w najbliższych miesiącach, to wspomniana bulla papieska z racji swojej ogromnej wartości raczej trafi do innego, specjalistycznego muzeum. Marcin Perliński zdradził nam, że otwarcie muzeum w Brzoziu wymaga wielu przygotowań. Wcześniej członkowie stowarzyszenia spotykali się na kilkunastometrowym poddaszu przedszkola, teraz, z racji, że przedszkolaki są w budynku po byłym gimnazjum, to dla stowarzyszenia gmina przekazała budynek po tym przedszkolu. Gmina kupiła także materiały niezbędne do remontu pomieszczenia muzeum, farby, panele, gabloty czy oświetlenie, a członkowie stowarzyszenia zajęli się pracami remontowymi, w tym hydrauliką, elektryką czy montażem. Obecnie trwa oczekiwanie na gabloty, ale niezbędne jest także odpowiednie katalogowanie zabytków, opisanie tablic oraz pomysł na ustawienie pamiątek. Wstępnie otwarcie muzeum planowane jest na 11 listopada, ale jeśli będzie trzeba przesunąć termin, to otwarcie nastąpi w pierwszym kwartale 2023 r. Warto podkreślić, że będzie to drugie muzeum w powiecie brodnickim.

Co zatem znajdzie się wśród zabytków? Łącznie jest ok. 1 tys. przedmiotów, które zostały znalezione przez członków stowarzyszenia. Są także dodatkowe rzeczy, które mieszkańcy Brzozia i okolicy oddali do muzeum, tak aby wszyscy mogli poznać historię najbliższego otoczenia. Oczywiście, przekazywane są także zabytki od członków stowarzyszenia, które były w ich rodzinach od pokoleń. Tak więc zobaczyć w muzeum w Brzoziu będziemy mogli monety od VII w. do II wojny światowej, w tym monety srebrne, bawarskie, austriackie czy pruskie, guziki, kulki muszkietowe, elementy biżuterii, żetony folwarczne pochodzące dokładnie z XIX-wiecznego dworu w Augustowie w gminie Brzozie czy guziki ze skrzyżowanymi armatami i granatem z ogniem nad nimi, pochodzące z czasów powstania listopadowego. Zresztą, powstanie listopadowe szczególnie interesuje członków stowarzyszenia i to właśnie zabytków z nim związanych szukali wcześniej, a wkrótce zamierzają szukać m.in. w okolicach od Gołkowa do Świedziebni w powiecie brodnickim. Dodajmy, że zgodnie ze źródłami historycznymi, jedna z tras powstania listopadowego przebiegała przez Brzozie.

Marcin Perliński ze Stowarzyszenia Brodnicka Grupa Eksploracyjno - Poszukiwawcza przypomina jednak, że poszukiwanie zabytków na polach wymaga pozwolenia, zatem lepiej samemu nie chodzić z wykrywaczem, nawet jeśli jesteśmy właścicielem posesji. Członkowie stowarzyszenia nie tylko występują wcześniej do konserwatora zabytków o takie pozwolenia, ale także uzyskują pozwolenia od gospodarzy na przeszukanie ich pól. Nikt bez zgody, nawet jeśli jest to jego własność, nie może zabrać znalezionego w ziemi przedmiotu, ponieważ jest to własność Skarbu Państwa. Za niestosowanie się do przepisów i poszukiwanie bez wymaganego pozwolenia grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno - Poszukiwawcza współpracuje ze szkołami i muzeami

Członek stowarzyszenia, z którym udało nam się porozmawiać nie ukrywa, że jednym z sukcesów Stowarzyszenia Brodnicka Grupa Eksploracyjno - Poszukiwawcza jest m. in. fakt, że w zeszłym roku z okazji 190. rocznicy powstania listopadowego Muzeum w Brodnicy zorganizowało wystawę, do której część zabytków wypożyczyło stowarzyszenie z Brzozia. Co warto podkreślić, Muzeum w Brodnicy jest w posiadaniu jednego czy dwóch guzików z czasów powstania listopadowego, podczas gdy Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno - Poszukiwawcza ma ich około trzydzieści!

Członkowie stowarzyszenia regularnie spotykają się także z dziećmi i młodzieżą w szkołach, gdzie rozbudzają zainteresowanie uczniów historią m.in. zachęcając ich do odkopywania ukrytych wcześniej w ziemi monet z czasów PRL-u. Członkowie stowarzyszenia współpracują także w badaniach archeologicznych prowadzonych przez dr Jadwigę Lewandowską, archeolog-kustosza dyplomowanego z Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. Wspólnie uczestniczyli m.in. w projektach w Górznie, w Księtem, w Starorypinie.

Zobaczcie zdjęcia z poszukiwań prowadzonych przez Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno - Poszukiwawcza:

Tak wyglądają zabytki znalezione przez Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno - Poszukiwawcza

Takie skarby znaleźli członkowie Stowarzyszenia Brodnicka Gr...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na brodnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto