Tragiczny stan ulic w Brodnicy. Wiemy, które ulice będą wkrótce remontowane. Zobaczcie zdjęcia

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Po roztopieniu śniegu kierowcy ponownie muszą mierzyć się z kiepskim stanem dróg w Brodnicy. Mieszkańcy naszego miasta szczególną uwagę zwracają na ul. Polną, po której jazda samochodem osobowym w lutym graniczyła z cudem. Po apelach mieszkańców za pośrednictwem mediów społecznościowych urzędnicy z brodnickiego magistratu podjęli decyzję o utwardzeniu tej drogi, ale mieszkańcy zauważają, że to nie wystarcza i pytają, na kiedy planowanie jest wylanie na tej drodze asfaltu. Przypomnijmy, że zgodnie z porozumieniem z 2018 r. między miastem Brodnica i gminą Brodnica, gmina miała dokładać pieniądze do remontu dróg w Brodnicy, znajdujących się przy granicy miasta i gminy, mających szczególne znaczenie komunikacyjne dla mieszkańców gminy. - Za komuny było lepiej - mówi nam mieszkaniec domu przy ul. Krańcowej w Brodnicy.

Mieszkają w jednym domu. Świnka i szczeniak szybko się zaprzyjaźnili

Mieszkańcy domów przy dziurawych ulicach mają dość. W brodnickich mediach społecznościowych wrze

Za pośrednictwem mediów społecznościowych mieszkańcy Brodnicy apelowali do burmistrza Brodnicy Jarosława Radacza o remont ul. Polnej, ale także Krańcowej, Michałowskiej czy Widokowej. Po roztopach mieszkańcy mieli ogromne problemy, aby przejechać zwłaszcza przez gruntową ul. Polną, która zmieniła się w błoto. W odpowiedzi na apele mieszkańców urzędnicy podjęli decyzję o wyrównaniu tej ulicy. Jak przekazał nam kilka dni temu Radosław Zakrzewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Gospodarki Miejskiej z Urzędu Miejskiego w Brodnicy, w związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi, które uniemożliwiły przejazd niektórymi odcinkami dróg gminnych przystąpiono do działań interwencyjnych, czyli utwardzono nieprzejezdne odcinki dróg gruntowych gruzem betonowym na ulicach: Polnej, Tulipanowej oraz Michałowskiej. - Pozostałe ulice (gruntowe) na terenie Gminy Miasta Brodnicy są profilowane celem odprowadzenia wód i doprowadzenia do stanu pierwotnego - mówił nam Radosław Zakrzewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Gospodarki Miejskiej.

Jak dodał, wkrótce w Brodnicy mają zostać wyremontowane ulice wykonane z mieszanki mineralno-bitumicznej. Natomiast do końca maja przebudowana ma zostać nawierzchnia w ul. Podmiejskiej w Brodnicy oraz zbudowana ma tam zostać kanalizacja deszczowa. Obecnie prace budowlane trwają na wspomnianej ul. Podmiejskiej oraz na ul. Rataja, gdzie przebudowywana jest sieć kanalizacji deszczowej (wykonywane są studnie szczelne żelbetowe wyposażone w osadniki i umacniane są części istniejącego rowu). Mieszkańcy Brodnicy zauważają jednak, że ulic w naszym mieście wymagających remontu jest mnóstwo i oprócz Polnej, Krańcowej, Michałowskiej, Widokowej czy Tulipanowej wnioskują o remonty pozostałych ulic w Brodnicy:

 • Siewnej,
 • Rataja,
 • Półwiejskiej,
 • Północnej,
 • Nowej,
 • Modrzewiowej,
 • Sosnowej,
 • Poprzecznej,
 • Mieszka I,
 • Widokowej,
 • Litewskiej,
 • Klinickiego,
 • Matejki.

Miasto Brodnica i gmina Brodnica miały wspólnie remontować drogi. Deklaracje i dokument jest, jednak pozytywnych skutków dla mieszkańców brak

Przypomnijmy, że miasto Brodnica w 2018 r. zawarło z gminą Brodnica porozumienie w sprawie dofinansowania inwestycji drogowych oraz bieżącego utrzymania niektórych dróg miejskich.

- W ramach przedmiotowego porozumienia wykonano przebudowę ul. Polnej o powierzchni ok. 2 200 m² oraz ul. Krańcowej o powierzchni ok. 2 900 m². Dalsze przebudowy ulic będą wykonywane w porozumieniu z gminą Brodnica po analizie możliwości finansowych samorządów

- mówi Radosław Zakrzewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Gospodarki Miejskiej z Urzędu Miejskiego w Brodnicy.

Dodajmy, że na remonty na odcinkach ul. Polnej i ul. Krańcowej gmina Brodnica przekazała miastu w 2019 r. ok. 180 tys. zł.

Gmina Brodnica co roku rezerwuje także na remonty dróg w Brodnicy przy granicy swojej gminy pieniądze na ten cel:

 • w 2019 r. 200 tys. zł,
 • w 2020 r. 500 tys. zł,
 • w 2021 r. 500 tys. zł.

W 2021 r. gmina przygotowała także dokumentację projektowo-kosztorysową dla budowy sieci kanalizacji deszczowej w ul. Północnej w Brodnicy, finansowaną po 50% przez oba samorządy. Gmina zwróciła się także do miasta z wnioskiem o wspólną budowę kanalizacji deszczowej na ul. Północnej w roku 2021.

- To, które drogi lub ich odcinki będą wspólnie modernizowane w kolejnych latach, każdorazowo ustalamy z władzami miasta Brodnicy. Priorytetem dla nas są ul. Polna, Północna, Siewna, Krańcowa, Półwiejska oraz Rataja. Jednak to, jakie zadanie będzie realizowane w danym roku przede wszystkim zależy od stopnia przygotowania przez miasto inwestycji do wykonania. Wcześniej wspominane ulice są własnością miasta Brodnicy a gmina Brodnica jest gotowa i otwarta na współpracę i chce współfinansować inwestycje na nich realizowane

- przekazał nam Adam Zalewski, wójt gminy Brodnica.

Porozumienie między miastem a gminą obowiązuje do końca 2023 r.

O remont ul. Polnej w Brodnicy wnioskują mieszkańcy Brodnicy ze wsparciem posła Pawła Szramki

W sprawie ulicy Polnej do Urzędu Miejskiego w Brodnicy pisał poseł z Brodnicy Paweł Szramka, który opublikował na Facebooku treść dokumentu przekazanego do Urzędu Miejskiego w Brodnicy. Zgodnie z treścią pisma poseł pyta urzędników, w jaki sposób miasto wywiązuje się z porozumienia z gminą. Na razie uzyskał już wstępną, choć dość nietypową odpowiedź z Komitetu Wyborczego Wyborców Przyszłość Brodnicy obecnego burmistrza Jarosława Radacza, bo... na profilu na Facebooku tego klubu:

- Panie pośle Paweł Szramka, może zamiast grzmieć na Facebooku jak z ambony, powie Pan wprost, ile pieniędzy pozyskał Pan dla Brodnicy jako jej poseł? Śmiało, proszę się chwalić. Doskonale zdaje Pan sobie sprawę z tego, że ul. Polna to przede wszystkim (albo również) sprawa gminy Brodnica (Adam Zalewski). Nasi radni, zamiast pisać, cały czas w tej sprawie działają, nie oglądając się na decyzje (lub ich brak) wójta.

Zaznaczmy w tym miejscu, że ul. Polna znajduje się w Brodnicy, a nie na terenie gminy Brodnica.

Urząd Miejski w Brodnicy przekazał nam, czy stara się pozyskać dofinansowanie na remonty dróg

Pracowników Urzędu Miejski w Brodnicy zapytaliśmy, czy miasto stara się pozyskać dofinansowania na remonty dróg w Brodnicy. Radosław Zakrzewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Gospodarki Miejskiej z Urzędu Miejskiego w Brodnicy odpowiedział, że w 2020 r. miasto Brodnica złożyło wnioski o dofinansowanie na budowę ul. Strażackiej, przebudowę dróg wraz z budową kanalizacji deszczowej w ulicy Tatarakowej i Spacerowej, budowę ul. Gen. Pruszyńskiego i ul. Iglastej w Brodnicy. Miasto oczekuje na informacje o ewentualnym otrzymaniu dofinansowania.

Pozytywnie rozpatrzony został już wniosek o dofinansowanie kwotą ok. 130 tys. zł przebudowy ulicy Podmiejskiej w Brodnicy (długość 103 m), która jest obecnie przebudowywana, o czym pisaliśmy wyżej.

Zobaczcie zdjęcia dróg w Brodnicy, które wymagają przebudowy lub remontu:

Tragiczny stan ulic w Brodnicy. Wiemy, które ulice będą wkró...

Wideo

Materiał oryginalny: Tragiczny stan ulic w Brodnicy. Wiemy, które ulice będą wkrótce remontowane. Zobaczcie zdjęcia - Chełmno Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie