Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

U ozdrowieńców więcej powikłań po szczepionkach mRNA. Przejście COVID-19 zwiększa zagrożenie niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP)

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Szczepionki typu mRNA, takie jak preparaty Pfizera i Moderny, zawierają kwas rybonukleinowy jako matrycę do produkcji białek wirusa. W organizmie białka te wywołują produkcję skierowanych przeciwko niemu przeciwciał.
Szczepionki typu mRNA, takie jak preparaty Pfizera i Moderny, zawierają kwas rybonukleinowy jako matrycę do produkcji białek wirusa. W organizmie białka te wywołują produkcję skierowanych przeciwko niemu przeciwciał. spencerbdavis1/123RF
Osoby z historią COVID-19 są bardziej narażone na rozwój powikłań po szczepionce mRNA niż te, które nie przechodziły wcześniej infekcji. Sprawdź, które z niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) są typowe u ozdrowieńców i jak często mogą występować.

Podawanie szczepionek przeciw COVID-19 typu mRNA osobom, które przeszły wcześniej infekcję koronawirusem SARS-CoV-2, może wywoływać więcej działań niepożądanych niż u osób nie będących ozdrowieńcami. Do szczepionek tego rodzaju należą produkty Pfizera i Moderny.

Odkrycia te są nowe, ponieważ w przeprowadzonych wcześniej badaniach klinicznych 3. fazy nie uwzględniono osób, które chorowały wcześniej na COVID-19. Donoszą o nich badacze brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (National Health Service, NHS), którzy opublikowali wyniki swojej analizy na razie jako przeddruk na platformie medRxiv.

Jak wynika z obserwacji 947 zaszczepionych osób, z których 265 przechodziło już wcześniej infekcję koronawirusem, historia zakażenia przed podaniem preparatu mRNA okazała się nie wpływać na nasilenie niepożądanych odczynów poszczepiennych takich jak zaczerwienienie i opuchlizna w miejscu wstrzyknięcia ani też zaburzenia żołądkowe.

Po szczepieniu ozdrowieńcy z COVID-19 byli jednak bardziej narażeni na rozwój innych rodzajów NOP, takich jak:

  • ból w miejscu wkłucia – wystąpił u 35 proc. ozdrowieńców (i u 30 proc. osób bez historii choroby),
  • gorączka – u 8 proc. ozdrowieńców (versus 2 proc.),
  • zmęczenie – 29 proc. (versus 20 proc.),
  • mialgia (ból mięśniowy) – 30 proc. (versus 15 proc.),
  • artralgia (ból stawów) – 17 proc. (versus 7 proc.),
  • ból głowy – 22 proc (versus 18 proc.),
  • limfadenopatia (powiększenie węzłów chłonnych) – 4 proc. (versus poniżej 1 proc.).

Z wykonanych testów PCR wynika, że 30 uczestników badania cierpiało na długi COVID-19, tj. nie zdołało zwalczyć koronawirusa w organizmie. Nie wykazano jednak, by wśród tych osób częściej dochodziło do powikłań po szczepieniu niż u pozostałych uczestników badania.

Choć wyniki badania wskazują na możliwość wystąpienia bardziej nasilonych powikłań po szczepieniu ozdrowieńców, nie są to odczyny ciężkie ani zagrażające życiu. Ponieważ jednak podawanie drugiej dawki szczepionki mRNA wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, osobom z historią COVID-19 zalecane może być przyjmowanie dawki pojedynczej – zwłaszcza, że w ich przypadku umożliwia to uzyskanie optymalnej odporności na koronawirusa.

Przeczytaj także:

ZOBACZ: Opóźnienia w dostawach szczepionek przeciw COVID-19 do Polski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto