Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Brodnicy cofnięto się do 1920 r. Podczas Pikniku Niepodległościowego wkopano Kapsułę Czasu, która zostanie otwarta w 2120 r.

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
W sobotę, 25 września przed Pałacem Anny Wazówny w Brodnicy wkopano Kapsułę Czasu, która ma zostać otwarta w 2120 r.
W sobotę, 25 września przed Pałacem Anny Wazówny w Brodnicy wkopano Kapsułę Czasu, która ma zostać otwarta w 2120 r. Karina Knorps-Tuszyńska
W sobotę, 25 września w Brodnicy zorganizowano Piknik Niepodległościowy, podczas którego najpierw na rynku o g. 12 zorganizowano inscenizację odtwarzającą wkroczenie wojsk polskich do Brodnicy w 1920 roku, a o g. 12.30 przy Pałacu Anny Wazówny została wkopana Kapsuła Czasu, która ma upamiętnić 100. Rocznicę odzyskania przez Brodnicę niepodległości. W Kapsule Czasu umieszczono list, w którym opisano, jak obecnie wygląda nasze miasto, a który ma zostać odczytany przez mieszkańców Brodnicy w 2120 r.

W zakopanej przy Pałacu Anny Wazówny Kapsule Czasu umieszczono list do przyszłych pokoleń opisujący Brodnicę nam współczesną, flagę Polski, Unii Europejskiej i naszego miasta, zapisany na nośniku cyfrowym hejnał Brodnicy, filmy oraz zdjęcia pokazujące Brodnicę w 2020 r. Włożono tam także medale Brodnicy, którymi burmistrz honoruje osoby zasłużone dla miasta, księgę pamiątkową, albumy fotograficzne poświęcone Brodnicy, mapę turystyczną miasta, książkę autorstwa Mariana Chwiałkowskiego poświęconą 100. rocznicy Powrotu Brodnicy do Macierzy oraz egzemplarze gazet: "Gazety Pomorskiej", "Ziemi Michałowskiej", "Super Brodnicy", "Gazety Wyborczej" i "Czasu Brodnicy" z 24 września 2021 r.

W ramach pikniku w Pałacu Anny Wazówny można było zobaczyć wystawę "Widoki naszego miasta w zbiorach Muzeum w Brodnicy", a przed pałacem przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne prezentacje oraz pokazy umundurowania i uzbrojenia wojsk polskich z 1920 roku. Mieszkańcy Brodnicy mogli także wziąć udział w warsztatach artystyczno – rękodzielniczych, strzelaniu z karabinków ASG, strzelaniu z łuku, potyczkach na szable piankowe oraz w grach i zabawach nawiązujących tematycznie do czasów dwudziestolecia międzywojennego. Można było także zobaczyć sprzęt wojskowy i strażacki.

Organizatorem Pikniku Niepodległościowego był burmistrz Brodnicy i rada miejska w Brodnicy, a partnerami 4. Brodnicki Pułk Chemiczny, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Brodnicy, Brodnicki Dom Kultury, Muzeum w Brodnicy, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy, Stowarzyszenie Sagitta.

W sobotę, 25 września przed Pałacem Anny Wazówny w Brodnicy wkopano Kapsułę Czasu, która ma zostać otwarta w 2120 r.

W Brodnicy cofnięto się do 1920 r. Podczas Pikniku Niepodleg...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na brodnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto