Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Cielętach w gminie Brodnica oficjalnie zaprezentowano pierwszy w regionie patriotyczny mural. Zobaczcie zdjęcia

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
W piątek, 17 września odsłonięto mural namalowany na budynku Szkoły Filialnej w Cielętach
W piątek, 17 września odsłonięto mural namalowany na budynku Szkoły Filialnej w Cielętach Karina Knorps-Tuszyńska
W piątek, 17 września w 82. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w Cielętach w gminie Brodnica zorganizowano oficjalną uroczystość, podczas której zaprezentowano pierwszy w regionie patriotyczny mural, który został namalowany na budynku Szkoły Filialnej w Cielętach. Jagoda, Ada i Karina, uczennice z tej szkoły przekazały nam, że mural bardzo im się podoba.

Pomysłodawcą pierwszego w regionie, a 68. w Polsce patriotycznego muralu jest Fundacja Brama Epok, która na namalowanie tego muralu otrzymała dotację w wysokości ok. 15 tys. zł z Ministerstwa Obrony Narodowej. Mural namalowany na szkole w Cielętach ma upamiętniać Bitwę pod Brodnicą w 1920 r., podczas której rozstrzygały się losy wojny polsko - bolszewickiej. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, bo jak podkreśliła Joanna Kalenik, prezes Fundacji Brama Epok podczas Bitwy pod Brodnicą wiele osób zginęło właśnie na polach w Cielętach. Także data oficjalnego pokazania muralu jest nieprzypadkowa - 17 września 1939 r. Sowieci napadli na Polskę. - Mural będzie pamięcią o tych wszystkich ofiarach, które zostały złożone - przekazał Zenon Matuszewski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Gortatowie.

Jak dodała podczas uroczystości Joanna Kalenik, mural powstał z jej marzenia, aby upamiętnić bohaterów Bitwy pod Brodnicą. - Staramy się naszą lokalną historię pielęgnować. Bitwa pod Brodnicą jest nazywana naszym Cudem nad Drwęcą - przekazała Joanna Kalenik, prezes Fundacji Brama Epok.

Stojąc frontem, lewa strona muralu to nasza teraźniejszość. W namalowanych oknach przedszkola widać również przyszłość dzieci, a także ich obecne zabawki. Drzewo, czyli jabłoń jest łącznikiem z prawą stroną muralu, na której widnieją autentyczne sylwetki, zaczerpnięte z archiwalnych zdjęć: sanitariuszka i dwóch żołnierzy z 1920 roku. Nie widać broni czy wojny, chodzi o ich cichą obecność, tuż za rogiem naszej teraźniejszości. - Nie chcieliśmy opowiadać o wojnie, ale o postawie - przekazała Joanna Kalenik, prezes Fundacji Brama Epok, która jest inicjatorem namalowania muralu. Z kolei żółte promienie słońca, wykonane w indywidualnym dla artysty stylu, opowiadają o jasnej przyszłości, którą mamy dzięki przodkom. Niepodległość jest owocem ich walki i marzeń. Przed muralem jest przestrzeń, aby ustawiły się tam obecnie uczące się w szkole dzieci - cienie na muralu będą uzupełnieniem tej sceny.

Podczas piątkowej uroczystości dowódca 4. Pułku Chemicznego w Brodnicy Piotr Wachna odczytał list od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który przekazał w tym liście, że gratuluje inicjatywy powstania muralu, a zebranym podczas uroczystości dziękował za pamięć.

Oprócz włodarzy, członków stowarzyszeń, przedstawicieli organizacji wstęgę przecięła uczennica szkoły w Cielętach Ania, a szarfę trzymali Franek i Blanka z tej szkoły.

- Niepodległa jest owocem marzeń i walki naszych przodków

- podkreśliła Joanna Kalenik.

Partnerami wspierającymi powstanie muralu są Gmina Brodnica i Szkoła Podstawowa w Gortatowie z siedzibą w Szczuce. Mural dofinansowano ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu "Mur,ale historia Wojska Polskiego".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na brodnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto