Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje na Kujawach i Pomorzu. U nas taniej niż nad morzem i w górach, więc wypoczynek może być udany

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Biskupin i Toruń to sztandarowe pozycje na trasie wycieczek po naszym regionie, ale ten oferuje zdecydowanie więcej atrakcji
Biskupin i Toruń to sztandarowe pozycje na trasie wycieczek po naszym regionie, ale ten oferuje zdecydowanie więcej atrakcji Marek Weckwerth
Jest ruch w stanicy wodnej w Bachotku na Pojezierzu Brodnickim, jest na toruńskiej starówce. Widać mnóstwo wycieczek i przewodnicy mają co robić. Kuszą kramiki z różnościami.

CBŚP rozbiła grupę przestępczą w regionie

od 16 lat

To tylko zapowiedź tego, co może się dziać w tym sezonie turystycznym na Kujawach i Pomorzu. A dodajmy do tego tętniące życiem zwłaszcza wieczorami rynki w historycznych centrach naszych miast, wypełnione po brzegi letnie kawiarenki. Po pandemii ludzie chcą wreszcie odetchnąć pełną piersią, spotykać się z przyjaciółmi, cieszyć się życiem. Planują też wyjazdy do sąsiednich miast, w Bory Tucholskie, nad jeziora pałuckie i brodnickie czy na Pojezierze Krajeńskie. Możliwości jest naprawdę sporo.

- Oczywiste jest, że koszty wyjazdów wzrastają, bo mamy inflację i rosnące ceny paliw, ale w każdym człowieku jest nieodparta chęć wyjazdu, ot tak od czasu do czasu. A wtedy jakieś pieniądze na ten wyjazd znajdą się

- uważa Henryk Miłoszewski, prezes Oddziału Miejskiego PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu.

Jego zdaniem – w tym sezonie wypoczynek na Kujawach i Pomorzu będzie się cieszył uznaniem, zwłaszcza w kontekście horrendalnie wysokich cen nad morzem i w górach. Bo też szczególnie tam wszyscy, którzy żyją z turystyki, będą chcieli powetować sobie straty za 2020 i 2021 rok, gdy szalała pandemia.

To też może Cię zainteresować

Tymczasem propozycje naszych gospodarstw agroturystycznych zaszytych gdzieś w Borach Tucholskich, na Pojezierzu Brodnickim czy nad jeziorami pałuckimi są na każdą kieszeń – zapewnia nasz rozmówca.

Budowanie marki Kujaw i Pomorza

Żądnych wrażeń i odkrywania nowych miejsc mogą do naszego regionu przyciągnąć konkretne marki turystyczne, które nie są jeszcze w całym kraju dostatecznie dobrze znane. Z przeprowadzonych kilka lat temu na zlecenie Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej (K-POT) badań na temat marki „Kujawy” wynikało, iż z tym terminem przeciętnemu Polakowi najbardziej kojarzył się... „Olej Kujawski” z pierwszego tłoczenia.

K-POT i zrzeszone w niej lokalne organizacje turystyczne oraz grupy działania chcą zbudować silne i rozpoznawalne marki. 22 czerwca w zespole pałacowo-parkowym w Ostromecku odbędzie się trzecie spotkanie (po Chełmnie i Chrystkowie) w ramach cyklu dedykowanemu marce „Dolina Dolnej Wisły”.

- Tych, którzy jeszcze nie mieli okazji dzielić się z nami swoją wiedzą, doświadczeniem i sentymentem do nadwiślańskich stron, serdecznie zapraszamy do naszego grona – zachęca Agnieszka Kowalkowska, dyrektor biura K-POT.

23 czerwca do Tucholi na konferencję turystyczną „Bory Tucholskie – naturalnie!” zaprasza Lokalna Grupa Działania "Bory Tucholskie". Tematem będzie strategia budowania marki „Bory Tucholskie”. Organizatorzy zapraszają do dyskusji nt. rozpowszechnienia marki „Bory Tucholskie” jako krajowego lidera turystyki naturalnej.

Zwiedzanie ze smakiem

Zdaniem Agnieszki Kowalkowskiej magnesem przyciągającym do naszego regionu może być bogactwo natury i propozycje przygotowane przez branżę turystyczną, aby w sposób przemyślany i zgodny z ekologią konsumować to dobro i wytworzone przez ludzi.

Ciekawą propozycją jest organizowany na ziemi dobrzyńskiej, w Dolinie Dolnej Wisły i na Kociewiu szlak krajoznawczo-kulinarny „Niech Cię zakole! - łączy nad Wisła”. W projekcie uczestniczą gospodarstwa agroturystyczne, restauracje, winnice, serowarnie i lokalni przetwórcy. Oferta kulinarna oparta jest na lokalnych produktach, wśród których króluje trufla, wśród mięs jagnięcina, kołudzka gęsina i złotnicka wieprzowina. Jest też dynia z ziemi dobrzyńskiej i Powidła w Strzeleckie.

Branża stawia też na turystykę senioralną. To zwiedzanie ciekawych miejsc z przewodnikiem, ale dostosowane do wolniejszego tempa starszych osób, z przerwami na odpoczynek.

Przez region na rowerze i kajaku

Zachętą do poznawania regionu z rowerowego siodełka może być – i dla wielu jest – darmowa aplikacja „Aktywne Miasta”, w której można m.in. śledzić przejechane przez siebie i znajomych trasy, spalone kalorie, a przede wszystkim „nakręcone” kilometry, które liczą się w rywalizacji o Rowerową Stolicę Polski. Aplikacja oferuje w sumie 18 różnych aktywności (dyscyplin sportowych). Na razie na prowadzeniu są Nowa Sól, Świdnica i Świętochłowice, zaś Metropolia Bydgoszcz jest na 7. pozycji.

To też może Cię zainteresować

Kujawsko- Pomorskie ma też do zaoferowania już dawno wypracowany produkt turystyczny – spływy kajakowe Brdą, Wdą i Drwęcą, a do Notecią i Wisłą. Największą z planowany latem imprez będzie LXVI Międzynarodowy Spływ Kajakowy rzeką Brdą im. Marii Okołów- Podhorskiej Przechlewo – Bydgoszcz (171,5 km) w dniach 16–24 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na brodnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto