Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warsztaty artystyczne w Brodnickim Domu Kultury zakończą się owianym tajemnicą spektaklem. Zobaczcie!

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Artystycznie uzdolniona młodzież z Brodnickiego Domu Kultury i I Liceum Ogólnokształcącego bierze udział w dwutygodniowych warsztatach
Artystycznie uzdolniona młodzież z Brodnickiego Domu Kultury i I Liceum Ogólnokształcącego bierze udział w dwutygodniowych warsztatach
W poniedziałek, 28 czerwca w Brodnickim Domu Kultury rozpoczęły się dwutygodniowe warsztaty dla artystycznie uzdolnionej młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy oraz z pracowni Brodnickiego Domu Kultury. Uwieńczeniem tych warsztatów będzie spektakl w wykonaniu uczestników tych warsztatów. Udało nam się porozmawiać z młodzieżą.

Artystycznie uzdolniona młodzież z Brodnickiego Domu Kultury i I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy uwalnia sztukę

"FreeArt Concept - uwalniamy sztukę" to warsztaty adresowane do uzdolnionej artystycznie młodzieży, ze specjalistami z zakresu muzyki, tańca, teatru i plastyki, które to zajęcia prowadzą osoby związane z BDK:

  • Joanna Nehring-Roszkowska, trener emisji głosu,
  • Maciej Zayda Zajda, tancerz, choreograf,
  • Magdalena Dobrosielska-Jankowska i Marcin Szymielewicz, artyści plastycy,
  • Aneta Giemza-Bartnicka, instruktor teatralny.

Jak przekazała nam Aneta Giemza-Bartnicka z Brodnickiego Domu Kultury, która jest koordynatorem projektu FreeArt Concept wszyscy uczestnicy warsztatów przechodzą przez każdego rodzaju warsztat. W związku z tym, nawet jeśli wcześniej niektórzy interesowali się wyłącznie śpiewaniem, podczas warsztatów nauczą się także tańca. - Sensem warsztatów jest to, żeby przejść przez każdy warsztat - podkreśla Aneta Giemza-Bartnicka.

W warsztatach w BDK przez ok. 5 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku bierze udział 20 osób, związanych z BDK lub z I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy. Pomysłodawcą projektu odpowiedzialnym za prowadzenie warsztatów oraz przygotowania do spektaklu jest bowiem Brodnicki Dom Kultury, który jednak w ramach projektu musiał mieć partnera, którym zostało I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy. Jak przekazała nam Aneta Giemza-Bartnicka, wybrano brodnickie liceum, ponieważ zależało im, aby udział w warsztatach wzięli uczniowie szkół średnich. Z racji, że w brodnickim liceum prowadzone jest koło teatralne dla artystycznie uzdolnionej młodzieży, wybrano jako partnera projektu brodnicką "jedynkę".

Młodzież z powiatu brodnickiego ma określone zainteresowania, ale otwarta jest na zdobywanie wiedzy i nowych doświadczeń

16-letnia Julia Domeracka, która bierze udział w warsztatach zdradziła nam, że należy do koła teatralnego w brodnickiej "jedynce", w związku z czym, gdy tylko dowiedziała się o możliwości udziału w warsztatach w BDK, natychmiast zdecydowała, że weźmie w nich udział. Chociaż na co dzień skupia się na szlifowaniu wokalu, to docenia fakt, że podczas warsztatów dokształciła się z innych dziedzin sztuki, jak teatr czy taniec. Podkreśla także, że jest wokalnym samoukiem, w związku z czym podczas warsztatów podszkoliła się w kwestiach technicznych dotyczących wokalu. Julia Domeracka podkreśla, że umiejętności artystyczne się ze sobą przeplatają - nawet jeśli ktoś gra, to jako aktorowi przyda mu się wiedza zdobyta podczas warsztatów wokalnych o pracy przepony, otwieraniu gardła. Ciekawa jest także nauka, jak zemdleć, żeby nie zabolało. Julia Domeracka podkreśla, że będący profesjonalistami instruktorzy z BDK fajnie przekazują wiedzę uczestnikom warsztatów.

16-letnia Zuzia Wacko z I LO mówi nam, że w warsztatach uczestniczy ze względu na swoje zainteresowania śpiewem i malowaniem, a także z uwagi na fakt, że chciała nauczyć się choreografii i aktorstwa. Wcześniej ćwiczyła także wokal w BDK. Podczas warsztatów - jak wszyscy - zdobywa jednak wiedzę i doświadczenie nie tylko z ulubionych dziedzin sztuki. Co o tym sądzi? - Fajnie się dowiedzieć nowych rzeczy - mówi nam Zuzia Wacko.

18-letnia Natalia Brzezińska była podopieczną grupy teatralnej w BDK. Kiedyś także tańczyła, ale przez pandemię i obostrzenia z nimi związane przerwała naukę tańca w zeszłym roku. Natalia Brzezińska podkreśla, że podczas warsztatów się rozwija, choć nie tylko w ramach swoich ulubionych zajęć teatralnych - nauczyła się także m.in. technik oddychania oraz ćwiczenia przepony.

- Cieszę się, że dostałam taką szansę, że mogłam przejść przez każdą z sekcji. Mogłam zobaczyć, jak wygląda charakterystyka. To naprawdę coś fajnego

- mówi nam 18-letnia Emilia Witkowska, która na co dzień uczęszcza na zajęcia wokalne w BDK.

Patrycja Przyjemska, która chodzi do pierwszej klasy Liceum Sztuk Plastycznych w Rypinie uczestniczy w zajęciach w BDK z uwagi na swoje plastyczne zainteresowania, ale także, aby spróbować tańca.

15-letnia Maja Jankowska, która wkrótce będzie uczyła się w brodnickiej "jedynce" przychodzi na zajęcia głównie z uwagi na zajęcia teatralne oraz zainteresowanie sztuką mowy i recytacją. Wcześniej uczestniczyła już w zajęciach teatralnych i wokalnych w BDK. - Nie mogę się doczekać spektaklu. Czuję, że scena to moje miejsce. Aktorstwo jest potrzebne do życia, pomaga w życiu, bo uczy nas rozmowy z ludźmi, uczy nas, jak funkcjonować w społeczeństwie - mówi nam Maja Jankowska. Jak dodaje, granie uczy między innymi osoby nieśmiałe bycia odważnymi, co przydaje się w życiu, m.in. podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Można odbierać wejściówki na spektakl podsumowujący dwutygodniowe warsztaty artystyczne w Brodnickim Domu Kultury

Uczestnicy dwutygodniowych warsztatów 10 lipca o g. 17 w BDK zaprezentują spektakl podsumowujący działania artystyczne. Co ważne, działania prowadzone podczas warsztatów nie są wyłącznie przygotowaniami do spektaklu. Wiele zajęć rozwijających talent prowadzonych jest dla samego zdobycia wiedzy, nowych doświadczeń i nie zostaną wykorzystane podczas spektaklu. Warto podkreślić, że w spektaklu będzie mogło wziąć udział 225 osób niezaszczepionych i nawet 300 osób, jeśli pozostałych 75 osób będzie zaszczepionych drugą dawką. Jak zdradziła nam Aneta Giemza-Bartnicka, scenariusz spektaklu wciąż jest tworzony.

Podczas warsztatów ich uczestnikom zdjęcia robi fotograf Robert Bierwiaczonek. Wykonane przez niego podczas tych dwóch tygodni zdjęcia zostaną zaprezentowane podczas wystawy w październiku.

Partnerem projektu FreeArt Concept jest I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy, a opiekunem grupy uczniów jest nauczyciel Wojciech Zembrzycki.

Projekt FreeArt Concept finansowany jest z mikrodotacji Terenowego Domu Kultury, z programu "Bardzo Młoda Kultura 2021 – kujawsko-pomorskie".

Zobaczcie zdjęcia z warsztatów artystycznych w Brodnickim Domu Kultury oraz ze spotkania z mieszkańcami powiatu na brodnickim rynku, podczas którego tańcząc i prezentując wykonane stroje zachęcano do odbierania wejściówek na spektakl:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na brodnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto