Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Witaminy z lata

(d)
Zapasy na jesień, zimę i wiosnę to przede wszystkim kompoty, dżemy, konfitury, powidła i przeciery. Przygotowując je, dobrze jest zapisać na słoiczku datę, bowiem przetwory powinno się spożyć w ciągu 12 miesięcy.

Zapasy na jesień, zimę i wiosnę to przede wszystkim kompoty, dżemy, konfitury, powidła i przeciery. Przygotowując je, dobrze jest zapisać na słoiczku datę, bowiem przetwory powinno się spożyć w ciągu 12 miesięcy. Po tym czasie tracą swoje witaminy, smak i mogą nawet stać się przyczyną zatrucia.

Dobrze jest, aby przetwory były robione z owoców, które zawierają dużo witaminy C oraz pektyn mających naturalne właściwości żelujące, jak: porzeczki, maliny, truskawki, jabłka (powinny być nie całkiem dojrzałe), wiśnie, gruszki, czereśnie, śliwki (wybierajmy te, którym skórka marszczy się przy ogonku – są one bardzo słodkie i nie wymagają wtedy dużo cukru).


Konfitury

Przyrządza się jedynie z owoców najwyższej jakości (średnio dojrzałe, jędrne, zdrowe). Smaży się je w gęstym syropie w całości lub rozdrobnione na części.
Na kilogram owoców najczęściej dodaje się kilogram cukru (gdy owoce nie są dość słodkie – 2 kilogramy).

Najczęściej przygotowuje się je z wiśni i śliwek (muszą być wydrylowane), jabłek (powinny być oczyszczone z gniazd nasiennych, obrane ze skórki i pokrojone na niewielkie kawałki), jagód (smaży się je w całości) i agrestu (należy przed smażeniem nakłuć je by nie pękły). Stężenie cukru w syropie należy zwiększać w czasie smażenia dodając go porcjami. Owoce lepiej nasiąkną cukrem i nie rozpadną się, jeśli będziemy robić przerwy w smażeniu (np. 4 godziny). Smażyć należy na małym ogniu, aby owoce nie wysuszyły się i nie stwardniały.


Dżemy

Przyrządza się je w owoców zawierających dużo pektyn (jabłek, gruszek, czarnych porzeczek, truskawek, agrestu, jarzębiny).
Na kilogram owoców dodaje się od 400g do 600g cukru (powstaje wtedy półskrzepła galaretka). Jeśli chcemy sobie zafundować dżemy niskosłodzone, dodajmy mniej cukru np. 100 – 250 g. Najsmaczniejsze są dżemy przyrządzone z dwóch rodzajów owoców, np. truskawkowo-agrestowy czy jabłkowo-porzeczkowy.

Powidła i marmolady

Powidła są podobne do dżemu, tyle że gęstsze, przyrządzane bez cukru lub z niewielkim jego dodatkiem. Owoce powinny być bardzo dojrzałe (ale nie przejrzałe), tak aby były jak najsłodsze. Powidła długo się gotuje, cały czas mieszając, dzięki temu są gęste i mają jednolitą konsystencję
Marmolada to przecier owocowy z cukrem. Zazwyczaj przyrządza się ją z owoców dojrzałych, ale mniej dorodnych, wcześniej rozdrobnionych. Dodaje się przeciętnie 400g cukru na kilogram owoców. Najsmaczniejsze są marmolady wieloowocowe. Dla poprawienia smaku można dodać skórkę pomarańczową lub goździki.


Galaretki

Przygotowuje się je z soku owocowego zagęszczonego cukrem. Skrzepłą konsystencję zawdzięczają dużej ilości pektyn zawartych w soku. Najlepsze są z kwaśnych jabłek, porzeczek, agrestu, pigwy. Jeśli galaretki chcemy przyrządzić z owoców jagodowych, musimy do nich dodać wyciąg pektynowy lub cukier żelujący.

Do litra soku dodaje się zazwyczaj od 600 g do 700 g cukru i gotuje się je w płaskim rondlu (pianę, która tworzy się podczas gotowania, zbiera się i wyrzuca). Galaretka będzie gotowa, jeśli kropla przeniesiona na zimny słoik zetnie się lub wylana na talerz nie rozpłynie się.


Kompoty

Przyrządza się je z owoców dojrzałych, ale jędrnych. Najbardziej na nie nadają się owoce kwaśne.
Najczęściej na kilogram owoców dodaje się około 300 g cukru, choć można przyrządzać też kompoty bez jego dodatku. Z kilograma owoców przeciętnie otrzymujemy około 2 litrów kompotu.
Przygotowuje się je na dwa sposoby: owoce obgotowuje się w syropie i przelewa do słoików lub napełnia się słoiki surowymi owocami i zalewa gorącym syropem.


Cukier zwykły czy żelujący?

Produkty żelujące dostępne na rynku są wytwarzane na bazie pektyny pochodzenia roślinnego. Umożliwia to krótkie gotowanie i szybsze tężenie owoców. Jest to wygodny sposób na szybkie robienie przetworów. Niestety, przetwory z dodatkiem cukru żelującego są mniej smaczne i aromatyczne od owoców gotowanych dłużej w naturalnym syropie z cukrem.


Ważne przygotowanie i przechowywanie

* Wszystkie owoce na przetwory powinny być bez plam, przebarwień, pleśni, zgnilizny. Powinny być też dojrzałe. Przed smażeniem lub gotowanie powinno się je umyć, ale nie moczyć w wodzie, bowiem tracą wtedy dużo cennych witamin.

* Owoce nie powinny też wcześniej mieć styczności z tłuszczem, ponieważ przetwory są wtedy mniej trwałe. Jeśli owoce gotujemy, wrzućmy je wprost do wrzątku.

* Najlepszymi naczyniami do robienia przetworów są emaliowe garnki lub te ze szlachetnej stali. Nie niszczą witamin i nie zmieniają smaku.

Słoiczki przechowujemy w suchym i ciemnym miejscu, bowiem przetwory nie lubią ani wilgoci, ani słońca, przez które szybciej się psują i tracą właściwości odżywcze.


Pamiętaj!

Na przetwory nadają się jedynie dojrzałe, zdrowe i dokładnie umyte owoce. Najlepsze jednak są przetwory z najmniejszą ilością cukru. Dietetycy szczególnie wskazują więc na owoce we własnym soku bez dodatku cukru, przeciery owocowe, soki i syropy (nie wolno wcześniej owoców zasypywać cukrem ani trzymać ich na słońcu), galaretki i sorbety (zachowują dużo witamin i naturalny smak owoców).


Sposoby na trwałe przetwory

  • SŁOIKI Z PRZETWORAMI należy zakręcić od razu po napełnieniu gorącym dżemem czy konfiturą. Wcześniej brzegi słoika należy wytrzeć do sucha czystą ściereczką. Szczelność zamknięcia można sprawdzić ustawiając zakręcone słoiki
    do góry dnem. Jeżeli po ostygnięciu ich zawartość nie wycieka, oznacza to, że przetwory można schować do spiżarni.

  • PASTERYZACJA – pozwala na długie przechowywanie przetworów, gdyż niszczy bakterie, które mogą wywoływać fermentację. Słoiki wkłada się do kociołka (nie powinny się stykać bokami), zalewa wodą (do wysokości 3/4 słoików) i powoli podgrzewa. Mniejsze słoiki gotuje się 15-20 minut, większe – pół godziny.
  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto