Wkrótce każdy będzie miał fotowoltaikę

Materiał informacyjny VIRTUS SUN POLSKA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Każdy, kto posiada dom stara się maksymalnie zredukować rachunki za energię, ale tym samym nie rezygnować z komfortu życia. Jednocześnie satysfakcja rośnie, jeśli doda się fakt, że wszystko odbywa się w sposób ekologiczny. Czy jednak jest to możliwe? Jak zredukować rachunki za prąd? Więcej na ten temat opowie Andrzej Litkowski - ekspert z zakresu fotowoltaiki i pomp ciepła, założyciel firmy Virtus Sun z Torunia z oddziałem w Brodnicy.

Skąd bierze się boom na fotowoltaikę?

Powodów jest kilka. Przede wszystkim rządowe dotacje, które pokrywają sporą część inwestycji, dzięki czemu zwraca się ona dużo szybciej. Dalej, rosnące ceny za prąd. Jeśli porównamy nasze rachunki sprzed kilku lat z obecnymi, to nawet przy podobnym zużyciu cena jest znacząco inna. To się nie zmieni, trzeba więc działać. O ile ceny za prąd rosną, to cena fotowoltaiki spada, gdyż ta technologia co prawda cały czas się rozwija, ale jednocześnie rośnie konkurencja wśród producentów paneli czy falowników. Nasza firma korzysta wyłącznie z modułów znajdujących się w prestiżowym rankingu Tier1 Bloomberga. To daje gwarancję jakości i wysokich uzysków. Jednocześnie nie znaczy to, że produkty tych firm są dużo droższe. Między firmami trwa walka cenowa, na czym zyskuje klient końcowy. Kolejnym powodem, o którym warto wspomnieć jest to, że ten prąd jest po prostu ekologiczny. Rośnie wśród nas świadomość konieczności dbania o klimat i wpływu, jaki na niego wywieramy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że fotowoltaika jest modna i kiedy zobaczymy, że nasz sąsiad ją założył, również my chcemy ją posiadać. Wkrótce każdy dom będzie miał instalację fotowoltaiczną.

Jednym z najczęściej zadawanych pytań ze strony właścicieli domów jest to, kiedy zwraca się fotowoltaika. Jak to wygląda z Państwa doświadczeń?

Jesteśmy na rynku ponad 10 lat i pozostajemy w kontakcie z klientami po wykonanych pracach i stąd wiemy, że w większości przypadków ten zwrot następuje już po 5 latach od startu działania instalacji. Tak jak wspomniałem, ceny za prąd idą w górę, fotowoltaika tanieje i te tendencje się utrzymają. Większość paneli ma gwarancję na przynajmniej 25 lat jeśli chodzi o uzyski, co znaczy, że przez ten czas ich efektywność będzie wynosić minimum 80%. Oczywiście nie znaczy to, że później będzie spadać w coraz większym tempie, po prostu te uzyski nie będą wysokie tak, jak na początku.

Dotacje na instalacje na pewno pomagają, jednak to nie wszystko.

Zgadza się, jeśli jednak klient nie jest w stanie wyłożyć sumy całej inwestycji od razu, zwykle da się to rozłożyć na korzystne raty czy też leasing. Najbardziej przekonującym argumentem jest to, że elektrowni nie da się spłacić, rachunki będą przychodziły co miesiąc lub dwa, a instalację fotowoltaiczną spłacić można i w pewnym momencie ma się prąd za darmo.

Czy przy instalacji fotowoltaicznej jest sporo formalności?

Tak naprawdę nie ma o czym mówić, bo większość spraw załatwiamy za klienta. Konieczne jest złożenie wniosku do programu “Mój Prąd” czy też “Czyste Powietrze” w celu uzyskania dotacji, zgłoszenie do energetyki, jednak mamy w firmie dział, który się tym zajmuje i zdejmuje to całkowicie z klienta.

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła?

Pompy ciepła to obecnie najbardziej efektywne i ekologiczne źródło ciepła. Żeby nie być gołosłownym dodam, że pompa jest w stanie z 1 kW prądu wyprodukować nawet 5 kW energii cieplnej, a najnowsze modele nawet 6 kW. Unia Europejska chce, by w najbliższym czasie pompy ciepła stanowiły nawet 40% źródeł ciepła w domu. Przykładowo, w Austrii zakłada się, że w 2030 roku 70 proc. urządzeń grzewczych to będą pompy ciepła. Według raportu PORT PC przewiduje się, że w 2030 r. w polskich domach będzie pracować łącznie ok. 1,09 mln pomp ciepła Obecnie Polska – z liczbą 11,8 szt. pomp ciepła na 1000 gospodarstw domowych – zajmuje 18 miejsce wśród 21 krajów biorących udział w badaniu w 2019 r. Pompa ciepła jest bezpieczna, nie ma ryzyka wybuchu czy zaczadzenia, jak w przypadku pieców węglowych czy wybuchu w przypadku instalacji gazowej. W dodatku, jeśli mamy fotowoltaikę, to korzystanie z pomp ciepła będzie bardzo niskim kosztem. Pompa podgrzewa zarówno budynek, jak i wodę użytkową. Wisienką na torcie jest fakt, że możemy konfigurować temperaturę przy użyciu aplikacji mobilnej. Dodatkowo, może ochładzać budynek, a więc nie ma potrzeby zakładania klimatyzacji.

Ostatnio otworzyliście oddział w Brodnicy…

Tak, zgadza się. Jest to częścią naszej strategii rozwoju. W Toruniu jesteśmy już rozpoznawalni. Niedawno otrzymaliśmy nawet wyróżnienie z rąk prezydenta miasta, a więc “Made in Toruń” dla firm odznaczających się wysoką jakością usług, z czego bardzo się cieszymy. Chcemy być też dostępni dla osób, które mieszkają nieco dalej od Torunia, stąd decyzja o pojawieniu się w Brodnicy, w dobrej lokalizacji, bo w budynku LOK-u. Skupiamy się na województwie kujawsko-pomorskim i ościennych, jednak mamy klientów też na Mazurach czy na Śląsku.

Dodaj ogłoszenie