Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z cukrzycą na urlopie

(mam)
Jeśli chorujesz na cukrzycę i wybierasz się na urlop, skrupulatnie zaplanuj swoją podróż. Zabierz ze sobą glukometr, zapas pasków do mierzenia poziomu cukru i wszystkie leki, które zażywasz.

Jeśli chorujesz na cukrzycę i wybierasz się na urlop, skrupulatnie zaplanuj swoją podróż. Zabierz ze sobą glukometr, zapas pasków do mierzenia poziomu cukru i wszystkie leki, które zażywasz. Przed wyjazdem koniecznie umów się na wizytę u diabetologa. Jeśli stwierdzi, że stan zdrowia pozwala Ci na wyjazd, pakuj walizki i jedź. Planujesz podróż za granicę? Przed wyjazdem zasięgnij dodatkowo porady dietetyka. Poproś go o informacje na temat zwyczajów kulinarnych panujących w kraju, do którego się wybierasz. Mając taką wiedzę, będziesz mógł staranniej przygotować swój jadłospis.


W bagażu diabetyka

W podręcznym bagażu diabetyka oprócz rzeczy osobistych i leków powinien się znaleźć zapas insuliny lub recepta na insulinę w jednorazowym wstrzykiwaczu (zmiana miejsca pobytu może spowodować, że będziesz jej potrzebował więcej niż do tej pory), większa ilość igieł, pasków testowych do glukometru i leków przeciwcukrzycowych.

Insulinę powinno się przewozić w odpowiednich warunkach, aby nie narazić jej na przegrzanie (straci swoje właściwości w temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza), wstrząsanie czy zamrożenie (raz zamrożona insulina nie nadaje się do użytku). Najlepiej nadaje się do tego celu termos, w którym panuje temperatura 2-8 stopni Celsjusza, albo kuferek termoizolacyjny. Insuliny nie wolno przewozić i przechowywać w schowku samochodowym!

Jeśli będziesz podróżował samolotem, kuferek z insuliną oraz sprzęt do wstrzykiwania powinieneś mieć przy sobie. Uwaga! Otwartą fiolkę z preparatem insulinowym trzeba zużyć w ciągu 6 tygodni, natomiast wkład do pena w ciągu miesiąca.

Należy pamiętać również o zabraniu gotowego do wstrzyknięcia zestawu glukagonu i kostki cukru lub czegoś słodkiego do picia na wypadek tzw. hipoglikemii, czyli gwałtownego spadku poziomu cukru poniżej 50 mg%.


Pamiętaj o dokumentach

Wyjeżdżając poza granice kraju, oprócz paszportu warto zabrać ze sobą polisę ubezpieczeniową oraz dokument dla służb celnych, w którym lekarz prowadzący potwierdzi Twoją cukrzycę oraz konieczność posiadania systemu do podawania insuliny i glukometru wraz z paskami. Najlepiej przetłumacz ten dokument na język obowiązujący w kraju, do którego się wybierasz.

Podróżując samochodem, często odpoczywaj i unikaj jazdy nocą. Nie rozpoczynaj jazdy, jeśli odczuwasz objawy niedocukrzenia.


Zmiana stref czasowych

Sporo kłopotów przysparza diabetykom przekraczanie stref czasowych. Nie wiedzą, kiedy powinni przestawić zegarek, zaplanować wstrzyknięcie insuliny i posiłki. Najlepszym rozwiązaniem jest wstrzymanie się z planowaniem do czasu dotarcia do miejsca przeznaczenia. W tym czasie może się okazać konieczne wstrzyknięcie dodatkowej dawki insuliny lub zjedzenie dodatkowego posiłku. Trzeba często kontrolować poziom glukozy we krwi. Może też okazać się konieczne przesunięcie pór kolejnych wstrzyknięć o 2-3 godziny, aby dostosować się do nowego czasu, albo podanie dodatkowej dawki insuliny krótko działającej lub jej redukcja, np. z powodu „skrócenia czasu”. Warto zapamiętać, że udając się w podróż na wschód „skracamy„ sobie dzień, a na zachód „wydłużamy” go.


Jedzenie poza domem

Posiłki oraz czas ich spożywania w podróży będą się różniły od diety stosowanej w domu, stąd trzeba często przeprowadzać badania poziomu glukozy we krwi. W restauracjach najlepiej zamawiać posiłki gotowane, grillowane lub pieczone. Leiej unikać mięsa tłustego i smażonego oraz dań typu fast food, a wybierać dania dietetyczne.

Trzeba również pamiętać o przeliczaniu wymienników węglowodanowych. Problemy mogą się pojawić w krajach egzotycznych, gdzie można spotkać nieznane potrawy. Najlepiej więc jeszcze przed wyjazdem sprawdzić, jaka kuchnia tam dominuje. W przypadku problemów z żołądkiem i jelitami, które mogą wystąpić m.in. w związku ze zmianą diety, należy spożywać dietetyczne posiłki, np. kleiki ryżowe, pić dużo płynów oraz częściej mierzyć poziom cukru we krwi.

W razie podwyższonego poziomu cukru we krwi, należy zmierzyć również poziom cukru i acetonu w moczu (jego obecność świadczy o kwasicy ketonowej oraz niebezpieczeństwie wystąpienia śpiączki, dającej czasem objawy przypominające zatrucie pokarmowe).
W czasie urlopu zwykle dużo się chodzi, jeździ na rowerze i pływa. Trzeba to wziąć pod uwagę planując menu. Intensywny wysiłek fizyczny powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi i wymaga spożycia dodatkowej ilości węglowodanów. Posiłki powinny być spożywane regularnie, według indywidualnego zapotrzebowania energetycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto