Zostawiasz dowód wypożyczając narty? Złodzieje tożsamości tylko na to czekają

Materiał partnera zewnętrznego
mat. pras.
Jak chronić się przed kradzieżą tożsamości podczas zimowych wyjazdów? Z pomocą przychodzi akcja edukacyjna Nieskradzione.pl.

Sezon narciarski w pełni, a już za dwa tygodnie ferie zimowe rozpoczną uczniowie województw mazowieckiego, opolskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Niestety wzmożony ruch w zimowych kurortach to również większa aktywność złodziei tożsamości gotowych wykorzystać naszą nieuwagę, a w szczególności dane z naszych dokumentów tożsamości.

Pozostawienie dowodu osobistego jako zastawu, np. za wypożyczony sprzęt narciarski lub w recepcji hotelowej w oczekiwaniu na zameldowanie, może mieć dla nas bardzo przykre konsekwencje, szczególnie finansowe. W ciągu kilku minut przestępcy mogą zeskanować dokument, a następnie podszywając się pod nas, zaciągnąć kredyt, zrobić zakupy na raty lub popełnić czyny karalne.

Jak temu zapobiec?

Przede wszystkim nie udostępniajmy naszym dokumentów osobom niepowołanym. Każda sytuacja, w której jesteśmy zmuszani do pozostawienia dowodu osobistego w depozycie, np. za wypożyczony sprzęt, jest naruszeniem przepisów prawa. Ponadto zabezpieczmy się na wypadek zagubienia lub kradzieży dokumentu. Wystarczy założyć online bezpłatne konto w BIK, a w sytuacji utraty dokumentu jednym kliknięciem zgłosimy dowód do systemu DZ prowadzonego przez Związek Banków Polskich.

W kilka minut dowód zostanie wyłączony z obiegu, a informacja dotrze do wszystkich banków w Polsce, poczty oraz operatorów telefonii komórkowej - tym sposobem nikt nie będzie mógł już posłużyć się naszą tożsamością. Możliwość zastrzegania online utraconego dokumentu jest szczególnie przydatna, jeśli planujemy spędzić zimowy urlop za granicą.

Warto zadziałać proaktywnie...

… i zabezpieczyć się zawczasu – jeszcze przed wyjazdem na zimowy urlop aktywujmy usługę alerty BIK - chroniącą przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane. Usługa ta polega na informowaniu nas za pomocą wiadomości sms lub e-mail o każdym przypadku zapytania o naszą historię kredytową, które jest niezbędne do rozpatrzenia wniosku kredytowego. Jeśli nie składaliśmy żadnych wniosków kredytowych, nic nie kupujemy na raty, ani nie poręczaliśmy kredytu, to pojawienie się alertu może oznaczać, że ktoś zgłosił się do banku i próbuje wziąć kredyt na nasze nazwisko.

Więcej informacji, jak zabezpieczać się przed kradzieżą tożsamości podczas ferii zimowych na Nieskradzione.pl.

O nieskradzione.pl

Nieskradzione.pl to jednocześnie adres platformy edukacyjnej akcji wskazującej m.in. możliwości zabezpieczenia się przed kradzieżą danych osobowych oraz zastrzegania zagubionego dowodu osobistego, również poza granicami kraju. Zainteresowani znajdą na stronie proste patenty na bezpieczeństwo na co dzień, a także zbiór porad przygotowywanych przez ekspertów Komendy Głównej Policji oraz portalu Bankier.pl.

Działania edukacyjne Biura Informacji Kredytowej oraz Komendy Głównej Policji w ramach akcji realizowane są od 3 grudnia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r. Naszemiasto.pl zdecydowało się objąć akcję Nieskradzione.pl swoim patronatem medialnym.

FAKTY

Jak ustrzec się przed kradzieżą tożsamości? Zabezpieczmy się na wypadek kradzieży czy zgubienia dokumentu. Wystarczy założyć online bezpłatne konto w BIK, a w sytuacji utraty dokumentu jednym kliknięciem zgłosimy dowód do systemu DZ prowadzonego przez Związek Banków Polskich. Dowód zostanie wyłączony z obiegu, a informacja dotrze do banków w Polsce, poczty oraz operatorów telefonii komórkowej. W ten sposób nikt nie będzie mógł już posługiwać się naszą tożsamością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto