Woda w jeziorze Niskie Brodno w Brodnicy będzie czystsza! Znamy koszt prac z wykorzystaniem unikalnej technologii

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Od 9 do 11 czerwca trwają prace mające na celu oczyszczenie jeziora Niskie Brodno
Od 9 do 11 czerwca trwają prace mające na celu oczyszczenie jeziora Niskie Brodno Facebook/Brodnica.pl
Od środy 9 czerwca do piątku 11 czerwca polska firma ACS Poland Sp. z o. o., stosując unikalną technologię, oczyszcza jezioro Niskie Brodno w Brodnicy. Jak przekazał nam Przemysław Karwowski, prezes zarządu firmy ACS Poland Sp. z o. o., w jednym z punktów pomiarowych było blisko 2,5 m mułu. To pokazuje, że oczyszczanie jeziora było niezbędne, chociaż wydatek to niemały, bo miasto za to oczyszczanie poniesie koszt w wysokości 98 tys. zł.

Polacy zachwycają jurorów zagranicznych talent show

Woda w jeziorze Niskie Brodno będzie czystsza! Właśnie trwają prace z wykorzystaniem unikalnej technologii

Niskie Brodno jest aktualnie oczyszczane dzięki technologii opracowanej w 2009 r. przez dr Marcina Sitarka, który jest z wykształcenia ichtiologiem i byłym pracownikiem Instytutu Rybactwa Śródlądowego, a także głównym technologiem w spółce ACS Poland Sp. z o. o. Firma ta oczyszcza właśnie brodnickie jezioro Niskie Brodno. Jak przekazał nam Przemysław Karwowski, prezes zarządu firmy ACS Poland Sp. z o. o. na obszarze kąpieliska i w jego sąsiedztwie wprowadzane są preparaty biologiczne, a także zanurzone biofiltry, których zadaniem będzie doczyszczanie wody dopływającej w stronę kąpieliska. W Polsce od 2009 r. oczyszczono w jej technologii ponad 330 zbiorników lub ich części, np. kąpieliska.

- Przed rozpoczęciem prac przeprowadzono komisyjne pomiary kontrolne: przejrzystości wody Krążkiem Secciego i pomiary ilości mułu w oczyszczanej części jeziora – najwyższa wartość ilości mułu, w jednym z punktów pomiarowych podczas pomiarów to aż 240 cm

- mówi Przemysław Karwowski z firmy ACS Poland Sp. z o. o.

Po oczyszczeniu jeziora jego dno ma być odmulone o minimum 30% rocznie, woda ma być bardziej przejrzysta, bez odorów pochodzących z procesów gnilnych zachodzących w mule. Koszt tych prac w 2021 r. wyniesie 98 tys. zł, a jeśli do przyszłego roku nie uda się uzyskać oczekiwanego efektu w postaci oczyszczenia o 30%, to firma ACS Poland Sp. z o.o. w 2022 r. oczyszczanie jeziora przeprowadzi ponownie, ale na własny koszt.

Zdzisława Marciniak, dyrektor Wydziału Rozwoju, Współpracy Zewnętrznej i Informacji Urzędu Miejskiego w Brodnicy podkreśla, że wprowadzenie mikroorganizmów występujących w preparatach ACS Poland może spowodować pogorszenie stanu wody, ale tylko przez kilka najbliższych dni i te niedogodności ustąpią. Przemysław Karwowski, prezes zarządu ACS Poland Sp. z o. o. dodaje, że wspominane okresowe zakwity glonów mają związek z tym, że w chwili "przepracowywania" mułu przez mikroorganizmy z osadów dennych uwalniają się, zmagazynowane tam od lat, związki fosforu i azotu. Jest to normalne zjawisko, które potem zaniknie. Z powodu możliwego pogorszenia jakości wody miasto podjęło decyzję, aby prace oczyszczające przeprowadzić przed 1 lipca, gdy kąpielisko nad Niskim Brodnem będzie czynne, a nad bezpieczeństwem będzie czuwał ratownik.

Przemysław Karwowski, prezes zarządu ACS Poland Sp. z o. o. podkreśla, że metoda stosowana do oczyszczenia jeziora Niskie Brodno jest jedyną, udokumentowaną w literaturze naukowej technologią, dzięki której można odmulać zbiorniki wodne bez spuszczania wody, bez stosowania urządzeń mechanicznych typu koparki czy refulery. Kolejne badania wody w jeziorze Niskie Brodno wykonane zostaną po zakończeniu wspomnianych prac oczyszczających.

Przypomnijmy, że nad jeziorem Niskie Brodno ma zostać zbudowany nowy pomost z wiatą widokową. Jak przekazała nam Zdzisława Marciniak, dyrektor Wydziału Rozwoju, Współpracy Zewnętrznej i Informacji Urzędu Miejskiego w Brodnicy oczyszczanie jeziora Niskie Brodno ma poprzedzać tę inwestycję, której budowa ma się rozpocząć jesienią 2021 r.

- Jednym z elementów tego projektu jest odmulenie jeziora i oczyszczenie, ponieważ będziemy tam stawiać konstrukcje drewniane

- mówi dyrektor Zdzisława Marciniak.

Jak podkreśla, miasto decyzję o przeprowadzaniu takich prac podjęło nie dlatego, że jakieś wyniki badań wskazały, że jakość wody jest coraz gorsza, ale z uwagi na inwestycję jaką jest budowa pomostu oraz z uwagi na sygnały radnych i mieszkańców, że w jeziorze jest za dużo mułu.

Jak będzie wyglądało kąpielisko nad jeziorem Niskie Brodno?

Podkreślmy, że w ramach prac, które mają się rozpocząć jesienią 2021 r. na pomoście nad jeziorem Niskie Brodno ma się znajdować dwupoziomowa wieża do skoków oraz ścianka wspinaczkowa, a także leżaki do opalania, a sam pomost ma być oświetlony. Mieszkańcy będą także mogli korzystać z hamaku - siatki, zjeżdżalni, z której będzie się ślizgać wprost do brodzika dla dzieci, a także z wodnego placu zabaw z urządzeniami natryskowymi.

Znajdzie się także miejsce dla żeglarzy i wędkarzy. Dla pierwszych powstanie specjalny pomost do cumowania łodzi, kajaków, jachtów, dla drugich - plac rekreacyjny. W ramach inwestycji utworzony ma zostać także plac do ćwiczeń, wiata grilla i budynek hangaru z zapleczem oraz slip do wodowania łodzi.

Co ważne, mieszkańcy będę mieli przebieralnię z prawdziwego zdarzenia z toaletami i prysznicami. Ten parterowy budynek ma być także połączony z biurami, a nawet kioskiem z pamiątkami, napojami i słodyczami. Z przebieralni będziemy mogli przejść do pomostu kąpielowego kładką, która ma także być tarasem do spożywania w tym miejscu zakupionych słodyczy.

Zbudowany ma zostać także mostek, dzięki któremu będziemy mogli przejść do istniejącego z drugiej strony jeziora pomostu. Warto zaznaczyć, że będą pod nim mogły przepływać łodzie.

Pojawi się także parking z dwudziestoma miejscami postojowymi, w tym trzema dla osób niepełnosprawnych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie