Zalegające śmieci w powiecie brodnickim. Mieszkańcy boją się pożaru gumy. Zobaczcie zdjęcia

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Na działce w Konojadach, którą dawniej użytkowała firma RuBeCo Sp. z o.o. od lat zalegają śmieci Nadesłane
Od wielu lat w Konojadach w gminie Jabłonowo Pomorskie w powiecie brodnickim znajduje się miejsce z odpadami gumowymi, których nikt nie wywozi. Nasz Czytelnik zwrócił się do nas z pytaniem, czy ktoś wreszcie zrobi z tymi odpadami porządek. Zastanawia się, czy mieszkańcy Konojad mają czekać aż dojdzie do tak groźnego pożaru opon jak w Raciniewie w powiecie chełmińskim pod koniec 2020 r. Jak się dowiedzieliśmy, działania mające na celu wywiezienie tych śmieci zostaną podjęte jeszcze w tym roku.

Ekspresowe tempo szczepienia w USA. "Dziennie szczepi się 2,6 mln osób"

Od wielu lat nikt nie wywiózł śmieci w Konojadach w gminie Jabłonowo Pomorskie w powiecie brodnickim, a mieszkańcy boją się pożaru

Przypomnijmy, że do pożaru opon w Raciniewie w powiecie chełmińskim, o którym wspominał nasz Czytelnik doszło w listopadzie 2020 r. Pisaliśmy o nim m.in. tutaj.

Nasz Czytelnik zwrócił się do nas z prośbą o interwencję, ponieważ gumowe odpady magazynowane są także w Konojadach w gminie Jabłonowo Pomorskie w powiecie brodnickim i w związku z tym nasz Czytelnik obawia się, że także tam dojdzie do pożaru. Zaznaczmy, że w niewielkiej odległości od tego miejsca znajduje się budynek mieszkalny.

Sprawa dotycząca miejsca nagromadzenia odpadów na nieruchomości położonej w Konojadach sięga 2005 r. W 2007 r. starosta brodnicki wydał firmie RuBeCo Sp. z o.o. w Brodnicy zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zbierania, transportu i odzysku odpadów. Firma RuBeCo Sp. z o.o. w lipcu 2011 r. wydzierżawiła nieruchomość w Konojadach Zakładowi Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Brodnicy. Po skargach mieszkańców sąsiednich działek i kontrolach urzędów starosta brodnicki w listopadzie 2011 r. cofnął firmie RuBeCO Sp. z o.o. zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zbierania, transportu i odzysku odpadów i w tym samym miesiącu burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie nakazał prezesowi zarządu spółki usunięcie odpadów z nieruchomości w Konojadach. ZUK Sp. z o.o. w Brodnicy miał zezwolenie od starosty brodnickiego na odzysk odpadów od października do grudnia 2012 r.

Odpady były dowożone na działkę w Konojadach do marca 2012 r., a od lipca 2012 r. rozdrabniano odpady i częściowo wywożono. Wiele odpadów wciąż jednak znajduje się na działce. Zdjęcia z miejsca magazynowania odpadów w Konojadach z marca 2021 r. można zobaczyć niżej:

Z pytaniami o sprawę wywiezienia zalegających od wielu lat odpadów zwróciliśmy się do urzędników i służb.

Adam Nadolski, kierownik Działu Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy Oddział w Toruniu potwierdził nam, że wskazana działka w Konojadach, którą użytkowała firma RuBeCo Sp. z o.o. jest miejscem magazynowania odpadów. W roku 2011 WIOŚ przeprowadził kilkukrotnie kontrole tej działki, a o ustaleniach kontroli informował burmistrza Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie oraz starostę brodnickiego. Jak zaznacza kierownik Adam Nadolski, w przypadku gdy ze względu na zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi lub środowiska konieczne jest niezwłoczne usunięcie odpadów, to burmistrz podejmuje działania polegające na ich usunięciu i gospodarowaniu nimi. Ostatnie oględziny działki w Konojadach WIOŚ przeprowadził w maju 2020 r. i nie wykazały one zmian w stosunku do ustaleń dokonanych podczas wcześniejszych kontroli. O ustaleniach tych został poinformowany burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski.

W 2012 r. na firmę RuBeCo Sp. z o. o. w Brodnicy, która użytkowała wtedy ten teren została nałożona kara administracyjna w wysokości 10 tys. zł za prowadzenie na terenie zakładu w Konojadach działalności w zakresie zbierania i unieszkodliwiania odpadów z naruszeniem warunków decyzji starosty brodnickiego.

Prokuratura Rejonowa w Brodnicy prowadziła postępowanie w sprawie magazynowania odpadów w Konojadach

Sprawą odpadów w Konojadach zajmuje się także Prokuratura Rejonowa w Brodnicy. Prokurator rejonowy Alina Szram z Prokuratury Rejonowej w Brodnicy przekazała nam, że prokuratura prowadziła postępowanie w sprawie niezgodnego z przepisami prawa składowania, usuwania, przetwarzania, dokonywania odzysku, unieszkodliwiania albo transportowania odpadów lub substancji w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, za co grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Osoby działające w imieniu Rubeco Sp. z o.o. w Brodnicy oraz Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Brodnicy podejmowały działania prawne (administracyjne) oraz faktyczne, które wskazywały, że miały na celu, by odpady były rozdrabniane i wywożone, czyli magazynowane, a nie były trwale przetrzymywane na działce, czyli składowane. Magazynowanie różni się od składowania odpadów i nie podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Chociaż postępowanie zakończyło się w listopadzie 2020 r. odmową wszczęcia śledztwa z uwagi na fakt, że czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego albo ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia przestępstwa, to Prokuratura Rejonowa w Brodnicy nadal interesuje się tą sprawą w zakresie działań pozakarnych - administracyjnych. Prokuratura sprawdza, dlaczego Starostwo Powiatowe w Brodnicy nie podjęło do tej pory działań zmierzających do zastępczego wykonania decyzji związanej z cofnięciem firmie RuBeCo Sp. z o.o. zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zbierania, transportu i odzysku odpadów oraz czy urząd Miasta i Gminy w Jabłonowie Pomorskim podejmie, a jeśli tak, to kiedy działania polegające na zastępczym wykonaniu usunięcia odpadów z nieruchomości w Konojadach.

Miasto i Gmina Jabłonowo Pomorskie będzie się starało o otrzymanie dofinansowania na wywiezienie odpadów z działki w Konojadach

Zapytaliśmy o to także urząd Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie. Przekazano nam, że samorząd Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie nie posiada własnych środków finansowych na usunięcie nagromadzonych odpadów komunalnych, a związane jest to z realizowanymi zadaniami inwestycyjnymi na terenie miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie, które mają na celu podniesienie standardu życia mieszkańców.

W 2019 r. pojawiła się możliwość uzyskania dofinansowania na wywiezienie odpadów z działki w Konojadach z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W związku z tym burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski wystąpił do organów kontrolujących z prośbą o dokonanie wizji lokalnej oraz sporządzenie na tę okoliczność protokołu kontroli, które muszą być dołączone do wniosku o dofinansowanie. 25 marca 2021 r. rada miejska Jabłonowa Pomorskiego jednogłośnie przegłosowała uchwałę, zgodnie z którą miasto przeznaczy pieniądze na usunięcie i unieszkodliwienie porzuconych w miejscowości Konojady odpadów. W roku 2021 r. miasto na ten cel przeznaczy 10 tys. zł na przygotowanie wstępnej dokumentacji, a w roku 2022 r. ok. 1 mln zł na usunięcie tych odpadów. Jak przekazano podczas sesji rady miejskiej, ta kwota wynika ze wstępnego szacunku, dzięki któremu miasto będzie mogło aplikować o pozyskanie dofinansowania na ten cel. Obecnie miasto Jabłonowo Pomorskie oczekuje na ogłoszenie nowego naboru na lata 2021-2022 w celu złożenia wniosku o dofinansowanie.

Wideo

Materiał oryginalny: Zalegające śmieci w powiecie brodnickim. Mieszkańcy boją się pożaru gumy. Zobaczcie zdjęcia - Chełmno Nasze Miasto

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
G.

Najlepsze z tego artykułu jest "magazynowanie". Chyba Pani prokurator sama w to nie wierzy. Jeżeli od 10 lat ktoś magazynuje to raczej nie chce tego przetwarzać. Można kryć sprawców, byle do przedawnienia. Za resztę zapłacą podatnicy.

Dodaj ogłoszenie