Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Brodnicy zorganizowany zostanie wyjątkowy spacer z przewodnikiem. Poznajcie szczegóły

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
W niedzielę, 5 czerwca od g. 16.30 odbędzie się bezpłatne zwiedzanie brodnickiej fary
W niedzielę, 5 czerwca od g. 16.30 odbędzie się bezpłatne zwiedzanie brodnickiej fary Karina Knorps-Tuszyńska
W niedzielę, 5 czerwca od g. 16.30 mieszkańcy i turyści będą mogli bezpłatnie zwiedzić brodnicką farę. Zainteresowanych oprowadzi Joanna Kalenik z Fundacji Brama Epok.
od 16 lat

W najbliższy weekend zaplanowano zwiedzanie brodnickiej fary

- W czasie spaceru chcę zwrócić uwagę na detale architektoniczne, najstarsze zabytki czy ciekawe historie związane z farą. Właściwie zobaczymy ją w takiej samej postaci jak na co dzień, jednak z zupełnie innego punktu widzenia

- powiedziała nam Joanna Kalenik z Fundacji Brama Epok i dodała zachęcająco, że chciałaby, aby podczas spaceru z historią, który odbędzie się w najbliższą niedzielę kościół stał się także podstawą do opowiedzenia krótkiej historii miasta.

Zwiedzać kościół podczas spaceru w niedzielę, 5 czerwca od g. 16.30 mogą osoby w każdym wieku.

Link do wydarzenia na Facebooku dostępny jest tutaj.

Tajemnica rys na obrazie Matki Boskiej z Dzieciątkiem na brodnickiej farze

Przypomnijmy historię, o której informowaliśmy wcześniej naszych Czytelników o tajemniczym malowidle na brodnickiej farze, a mianowicie o Matce Boskiej z Dzieciątkiem na tronie namalowanej po lewej stronie od głównego wejścia do kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy, w płycinie o kształcie elipsy. Dziś, niestety, malowidło jest już słabo widoczne. Nie wiadomo, kto był autorem tego malowidła ani kiedy dokładnie powstało, ale przypuszcza się, że zostało stworzone w połowie XIV wieku, czyli wtedy, gdy zbudowana została fara. Bardzo możliwe, że powstanie obrazu ujęto w planie architektonicznym lub wykonano w trakcie budowy kościoła, o czym świadczy umiejscowienie na zewnętrznej ścianie elipsowatej płyciny w profilowanym obramieniu, którą prawdopodobnie starano się zabezpieczyć daszkiem (świadczy o tym trójkątny zarys na murze).

Według legendy natomiast, gdy w Brodnicy nie było jeszcze ani zamku, ani miasta, dotarł nad Drwęcę pobożny mnich w towarzystwie rycerza krzyżackiego. Znaleźli oni schronienie w drewnianej warowni "na Michałowie", gdzie jednak często napadali poganie. Także w nocy, gdy w warowni gościli mnich i rycerz, napadł na nich silniejszy niż zwykle oddział pogan. Spośród napadniętych przeżyło niewielu, ale znaleźli się wśród nich wspomniany mnich i Krzyżak. Postanowili to niezwykłe ocalenie upamiętnić, dlatego, gdy kilka lat później na prawym brzegu Drwęcy przystąpiono do budowy kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, mnich, który był jednym z fundatorów tej budowy, nakazał umieszczenie na zewnętrznej ścianie świątyni, po lewej stronie od głównego wejścia, fresku przedstawiającego tronującą Matkę Boską z Dzieciątkiem. Krzyżak natomiast, gdy został dowódcą rycerskiej załogi brodnickiej twierdzy, wprowadził zwyczaj, że każdy rycerz wyruszający na wyprawę przeciwko poganom, podjeżdżał na koniu do obrazu Matki Boskiej i dotykał go mieczem. Zdarzało się nieraz, że przez nieuwagę, wzruszenie czy zbytni pośpiech ostrze miecza zarysowało farbę na fresku. Rysy można zobaczyć do dziś.

Więcej ciekawych historii związanych z kościołem pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy usłyszymy już w najbliższą niedzielę, 5 czerwca od g. 16.30

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na brodnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto