Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Joanna Kalenik, edukatorka historyczna, współzałożycielka i prezes Fundacji Brama Epok wzięła udział w programie "Giganci Historii" TVP

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Edukatorka historyczna Joanna Kalenik, prezes Fundacji Brama Epok wystąpiła w programie Giganci Historii TVP, który był emitowany w miniony weekend
Edukatorka historyczna Joanna Kalenik, prezes Fundacji Brama Epok wystąpiła w programie Giganci Historii TVP, który był emitowany w miniony weekend Facebook/Giganci Historii TVP
Joanna Kalenik, edukatorka historyczna, współzałożycielka i prezes Fundacji Brama Epok wzięła udział w programie "Giganci Historii" TVP, który był emitowany w sobotę 22 maja o g. 19 w TVP Historia. Joanna Kalenik opowiedziała nam, skąd wziął się pomysł, aby wziąć udział w tym programie oraz jak wyglądały przygotowania.

Joanna Kalenik, edukatorka historyczna, współzałożycielka i prezes Fundacji Brama Epok wzięła udział w programie "Giganci Historii" Telewizji Polskiej

Joanna Kalenik z Cieląt w gminie Brodnica, która wystąpiła w teleturnieju emitowanym przez Telewizję Polską, w Brodnicy i okolicy znana jest ze swojej działalności jako prezes Fundacji Brama Epok. Jest absolwentką archeologii architektury średniowiecza Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, technikiem farmaceutycznym, obecnie kończy kurs edukatorów w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Prywatnie jest mamą trojga dzieci. Chętnie angażuje się w realizację wydarzeń popularyzujących historię. Pomaga także uczniom Szkoły Podstawowej w Gortatowie z siedzibą w Szczuce w realizacji projektów edukacyjnych, doradzając im, podpowiadając. Uczniowie ci od lutego tworzą projekt w ramach Piątki Pileckiego, organizowany przez Instytut Pileckiego, który dotyczy bohaterów wojennych, czyli także Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Także Joanna Kalenik starała się, niestety bezskutecznie, o pozyskanie grantu na realizację projektu o działaniach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Chciała, aby postać ta była lepiej znana, bo najczęściej znamy tylko jeden jego utwór. - Chciałam rozbudzić zainteresowanie tą osobą - mówi nam Joanna Kalenik. Zatem, gdy w marcu 2021 r. zauważyła w Internecie, że trwa casting do programu "Giganci Historii" TVP, którego odcinek będzie poświęcony poecie Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu i jego pokoleniu, które wchodziło w dorosłość podczas II wojny światowej, wysłała swoje zgłoszenie, zawierające jej życiorys, zdjęcie oraz nagranie. Odzew był pozytywny - jeszcze w marcu Joanna Kalenik wzięła udział w castingu online dotyczącym pokolenia Kolumbów, w tym Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Gajcy. Spośród kilkunastu pytań tylko na dwa odpowiedziała błędnie. Po tym castingu Joanna Kalenik otrzymała zaproszenie na nagranie w studio. Jak się okazało już na miejscu, był to pierwszy odcinek "Gigantów Historii", w którym udział wzięły wyłącznie kobiety. - To był do tej pory bardzo męski teleturniej - podkreśla Joanna Kalenik. Uczestniczki - oprócz mieszkanki powiatu brodnickiego - miały już doświadczenie w teleturniejach. Na przykład Mirosława Obst wcześniej wielokrotnie wygrała teleturniej "Wielka Gra". - Byłam jedyną osobą, która nie miała doświadczenia - mówi Joanna Kalenik.

Mimo braku tego doświadczenia, samo nagranie wspomina bardzo ciepło. Podkreśla, że wszyscy byli bardzo mili, a prowadzący program Maciej Kurzajewski świetnie rozładowywał jakiekolwiek napięcie, rozbawiając uczestniczki. Joanna Kalenik zaznacza, że warto wziąć udział w takim teleturnieju.

- Warto coś takiego przeżyć

- mówi Joanna Kalenik i dodaje, że trwa właśnie casting do kolejnych nagrań.

A jak wyglądają przygotowania do wzięcia udziału w takim programie? Joanna Kalenik podkreśla, że podczas teleturnieju pojawiły się pytania, na które chcąc znać odpowiedź trzeba było być gruntownie przygotowanym. Joanna Kalenik przygotowania do wzięcia udziału w programie rozpoczęła od obejrzenia filmów, przeczytała ok. 15 książek (wypożyczyła wszystkie książki o Baczyńskim, które były dostępne w brodnickiej bibliotece), robiła notatki, wypisując szczegóły, jak nazwy i daty napisania wierszy. A było co czytać i zapamiętywać, bo Krzysztof Kamil Baczyński napisał ponad 500 wierszy! Joanna Kalenik zaznacza, że wciąż odnajdywane są kolejne utwory poety, wiele zaginęło.

Podczas odcinka programu "Giganci historii" na temat "Krzysztof Kamil Baczyński i jego pokolenie" Joanna Kalenik odpadła w trzeciej rundzie "Szach Mat", tuż przed rundą finałową.

Joanna Kalenik podkreśla, że jej córki aktualnie chętnie oglądają program "Jeden z dziesięciu". Nie wyklucza, że także w nim weźmie udział.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na brodnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto